Сигурни ли са Вайбър, Фейсбук и Лайн и как да се пазим в интернет, вижте мнението на специалиста
Част е от международна мрежа за борба с киберпрестъпления. Борят се с измамници, педофили и всякакви злосторници, които имат нечисти цели във виртуалното пространство. (ВИЖ ТУК) Работи предимно с Black Arch Linux, Kali Linux и Vibuntu. Услугите му често ползват и частни детективи, чиято професия доста се промени и добрите ит специалисти в момента вършат голяма част от работата им.
-Живко, как хората да се предпазят от киберпрестъпления? Какъв е твоят съвет - да инсталират по-малко приложения, да подсилват защитите си или нещо друго.
-Разбира се, че повече приложения ни правят по-уязвими, но понякога колкото и да си защитен няма гаранция, че злонамерени хакери няма да направят пробив. Използвайте толкова приложения, колкото са ви необходими - без да има излишни, но и да не се лишаване от елементарни, които помагат в ежедневието ни.
-Кой е най-сигурният начин на комуникация – фейсбук, вайбър, лайн?
-Нито фейсбук, нито вайбър, или някое от другите актуални предложения са надеждни комуникационни канали. Проследими са и лесно могат да се пробият. Заради това лично аз препоръчвам да се използват приложения, които могат да се открият само на частни сървъри като telegram и jabber.
-Може ли паролата да бъде разбита и какво препоръчваш на клиентите си ?
-Всяка парола може да бъде разбита, но поставям едно голямо НО - зависи от много фактори. Препоръките ми са, ако ще се защитават данни за логин да се използват модерни алгоритми за удостоверяване на самоличността като SRP6, например, където не се пази реална парола в базата. В момента например са доста модерни приложения за автентикация които изпращат временна парола на телефон
-Безопасно ли е да използваме свободни мрежи в големите търговски обекти?
-Публичните безжични мрежи например могат да бъдат създадени от всеки с лаптоп. Всеки вързан към такава мрежа която не е легитимна рискува. Заради това ви съветвам да не използвате публични мрежи, за да не се излагате под опасност.
-Имат ли българските фирми навик да инвестират в киберсигурност и доколко тя е необходима?
-Знам, че много софтуерните фирми имат отдели за киберсигурност. Това ще е нещо, в което в следващите години ще се инвестират сериозни суми – и от страна на фирмите, и от страна на частните лица, защото всеки иска да опази неприкосновеността на личните си данни, семейни отношения и прочие. Занапред ще говорим все повече за киберпрестъпленията и все повече наши близки ще имат подобни проблеми. Заради това трябва да вземем мерки и най-важното да знаем – че в интернет не сме защитени и анонимни.
-Може ли полицията да ни защити от киберпрестъпления?
-Има много добри полицаи, специалисти по киберсигурност, но за съжаление все още са много малко и крайно недостатъчни, за да се борят огромния брой престъпления и измами във виртуалното пространство.
10
Коментара по темата
10.
Да
20.04.2018 22:08:41
Разни Митничари, данъчни и Съдии ако някой ги разкрие че крадат и взимат подкупи, ползват роднините си в полицията да следят и подслушват цяла България . Видиш ли полицай- бой по тиквата ! Гадове.
9.
Az
20.04.2018 06:12:01
И за бетона акъл се иска!
8.
ITNet
19.04.2018 23:10:13
То само като видиш начина му на изразяване и ти става ясно колко е елементарен и без никаква основа. Пич лей си битона и 2 лв няма да ти даде никоя фирма за услугите ти който така или иначе са безполезни :) лей си бетона цял живот си бил общак и ти и убития ти брат и не се занимавай с неща които не са за теб и които никога не си разбирал :)
7.
Стефан
19.04.2018 23:06:56
Тоя Живко е пълен смешник нищо не разбира ползва готови tools и си мисли че може нещо. Master никога не си бил програмист и никога няма и да бъдеш ти си един прост елементарен lamer който само и единствено може да copy / paste труда на хората ;) палячо
6.
Master Vi
19.04.2018 22:50:57
Какво знаеш ти за киберсигурност и какво изобщо коментираш като не разбираш ? Велики сте на приказки а на действия комични, пъплеен трагикомикс и нищо повече първо погледни себе си а след това гледай кой какво прави !
5.
Master Vi
19.04.2018 22:46:48
Това че съм разтоварвал не значи че не съм учил в университет и немогат да програмирам?!
4.
Атанас
19.04.2018 21:39:41
С каква киберсигурност се занимава флагман.10г работеше на зеленчуковата борда разтоварач от миналата година лее бетони по строежите.Това момче не може да пише.
3.
siguren
19.04.2018 21:07:03
Не бойте се . От Фейсбук обещаха влизане с лицево разпознаване и други екстри. Скоро и ДНК- то ще ни искат - нали е въпрос на сигурност, всичко ще си дадем.... Важното е да си запазим личните данни, нали така... Голям майтап си правят с всички нас глупаците - ама нали е "безплатно"...
2.
баба пена
19.04.2018 20:44:55
Едно време и аз ползвах Backtrack 4 да разбия WEP криптираната мрежа на комшийката баба Кера, щото заглеждаше моя дядо.
1.
Живота
19.04.2018 19:52:55
е смрад!