Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Приехме европейски закон срещу некоректните туроператори, но ще видим дали ще работи на българска почва

В икономическата комисия, ръководена от Петър Кънев, предстоят важни дебати, свързани с туризма, но и с проблемите на рибарите
Ключови думи: Петър Кънев, парламент, туризъм, Комисия за защита на потребителите, плажове, Бургас, БСП за България, икономика


През последните два дни в Народното събрание бяха изгласувани и приети на второ четене обширни изменения в Закона за туризма. Водеща комисия по тях бе парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм, чийто председател е бургаският депутат Петър Кънев („БСП за България”). Това е втора група от поредица промени в закона, като предстои третата, която според Кънев, ще е най-важната.

- Г-н Кънев, какво става в туризма? Ако съдим по мащабните промени в закона, трябва да очакваме сериозни реформи.
- Вече сме коментирали с уважавания „Флагман”, че са три измененията в Закона за туризма. Първата част беше приета още преди година. Това беше законът за ЕСТИ – създаването на Единната система за туристическа информация. Изключително важен закон, свързан с фиска на държавата, т.е. събираемостта на т. нар. туристически данък; и второ – свързан с националната сигурност, тъй като става въпрос за регистрация на почиващите в туристическите обекти. Законът го приехме преди година. За съжаление до този момент на два пъти се провалят търговете за избор на компания, която ще разработи софтуера. Затова и законът още не е въведен в сила.

- А какво приехте днес?
- Днешният закон е свързан с една евродиректива – регламент на Европейския съюз, за единна система в работата на държавите – членки на ЕС с туроператорските фирми - определят се всички права и задължения на туроператорите и клиентите в туристическия бизнес. Отделно бяха разгледани през закона няколко отделни казуса, свързани с детските и ученически екскурзии. Може би най-голям дебат обаче предизвика и в комисия, и на заседанието на Министерския съвет, а и в зала въпросът за отношенията на Инспектората и контролните функции на Министерството на туризма с контролните функции, които упражнява Комисията за защита на потребителите (КЗП). Това е така, тъй като и в този момент има едно дублиране на проверките. По темата се разбрахме с колегите от икономическата комисия, че ще направим едно допълнително изслушване на министъра на туризма и ръководителя на КЗП, за да не създаваме допълнително натоварване и административни пречки на българските туристически фирми във връзка с контрола на дейността им.

- Какво се променя в момента по отношение на контрола? Прехвърлят ли се някакви правомощия от КЗП към Министерството на туризма?
- Не, това, което към момента е в правомощията на КЗП, си остава при тях. В първия вариант имаше предложение от Министерството на туризма всички контролни функции, включително и жалбите на потребителите, да останат като контрол и санкции в министерството. На този етап Министерски съвет явно е преценил, че е по-добре санкционирането да остане в КЗП. А Инспекторатът на Министерството на туризма по-скоро ще администрира изпълнението на закона, т.е. раздаването на звезди, отговарянето на рейтинга на хотели и ресторанти, изпълнението на условията по Закона за туризма и т.н.

- Обикновеният български гражданин и турист обаче се интересува какво ще се промени за него с поправките, които приехте днес.
- С тези промени, свързани с европейския регламент, се дават едни сериозни гаранции, за да не остават българските граждани излъгани от туроператори. Знаем за случаите, когато с много примамливи оферти те се опитват да привлекат клиенти и в един момент се оказва, че тях просто ги няма или че не се изпълняват условията на договора между турист и туроператор. И когато условията на договора не се изпълняват, няма възмездие, т.е. няма обезщетяване. Мисля, че това е една много правилна стъпка за решаване на проблема. Бъдещето ще покаже на българска почва тази европейска норма ще работи ли.

- А какво да очакваме от третата група промени в Закона за туризма, които предстоят?
- Според мен те всъщност ще са най-съществени и интересни. За тях Министерството на туризма изчакваше приемането на втората група промени. Предстои обществено обсъждане. Там ще бъдат поставени всички наболели и тежки проблеми, свързани с легловата база, с туристическите комплекси, презастрояването, звездите, лицензирането на екскурзоводите, на туристическите обекти – всичко онова, което засяга интересите на тези стотици хиляди българи, които се занимават с туристически бизнес.

- Министър Ангелкова имаше една идея за категоризация на плажовете. Това тепърва ли предстои?
- Да, тепърва предстои. Ще има дебат в икономическата комисия. Но това, което е предстоящо идната седмица в комисията, е изслушване на зам.-министъра на транспорта и на ръководителя на „Морска администрация” по искания на рибари от Бургаска област. Ще се обсъждат проблеми, свързани с административната тежест и изисквания, които според рибарите са излишни, от държавните контролиращи органи. Ще има интересен дебат. Той ще бъде другата сряда.
1
Коментара по темата
1.
хамбурГЕРБ
21.04.2018 14:12:49
Хахха, няма такова обяснение: ...Ще видим дали ще проработи ....
Еми тогава махнете и закона за убийствата и закона за пътищата, че те и тях не спазват.
Егати и хрантутниците.
  Добави Коментар
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна