Сменя ли Борисов курса и защо постави под въпрос проевропейския курс на България
Позицията на българското правителство по случая „Скрипал“ беше продадена безболезнено на хората в страната – „снишаваме се“, избягваме „ескалация“, „ще си говорим и с едните, и с другите“, „избягваме нова Студена война“.
Тази позиция обаче може да има трайни, негативни последици за страната. Накратко – тя руши доверието на основните ни партньори от ЕС и НАТО, и ни превръща в удобна мишена за провокации от страна на Русия. С неясното си поведение ние се самоизолираме в Европа и създаваме впечатление, че се стремим към непълноценен, половинчат статут в евроатлантическите организации.
Факт 1: Великобритания – ключова страна от ЕС и НАТО - счита, че е жертва на руска провокация. Тя споделя безпрецедентно количество разузнавателна информация с партньорите си и очаква от тях подкрепа чрез съвместни дипломатически действия. ЕС и НАТО - и над 20 страни членки, между които всички основни партньори - считат, че дадената информация е достатъчна за експулсиране на руски дипломати. Това се прави като сигнал към света, че подобно поведение няма да се толерира в ЕС. България – заедно с периферно малцинство от държави - решава да не експулсира руски дипломати.
Факт 2: Причините, които правителството на Борисов изтъква за решението си, се свеждат до „липса на достатъчно доказателства“. Това е руската теза по случая „Скрипал“. Австрия, която също не експулсира руски дипломат, споделя напълно позицията на Великобритания и не оспорва представените доказателства. Тя изтъква, че ще се въздържи от експулсиране, защото е неутрална държава (не е членка на НАТО) и Виена е седалище на ОССЕ, което може да се използва като платформа за преговори с Русия. Т.е. България не само не се солидаризира с останалите основни свои партньори, но и възприема руската гледна точка към скандала едно към едно.
Факт 3: Вместо да експулсира дипломати, България привиква своя посланик в Москва за консултации. Той обаче ще бъде върнат след Великден обратно, защото трябвало да открие изложба в руската столица. С този аргумент българската позиция придобива и леко абсурден характер.
Факт 4: През цялото време София твърди, че решението ѝ следва от факта на ротационното председателство на Съвета на ЕС. Това просто не е вярно. Като председател имаме ангажимент да работим за постигането на обща европейска позиция по въпроса. Заставайки на страната на периферно малцинство, всъщност ние пречим на постигането на консенсус.
Ползите и вредите
Вредите от тази позиция са ясни – спад на доверие у партньорите и засилени подозрения, че страната може да играе ролята на Троянски кон на Русия. Дали този спад на доверие ще е трайна тенденция зависи и от поведението ни оттук нататък. Но не може да се спори, че с решението си не сме подобрили имиджа си на Запад – напротив, влошихме го. В тази ситуация, когато очакваме да ни приемат в еврозоната, Шенген, банков съюз и т.н., позицията ни по „Скрипал“ очевидно не работи за нас.
На фона на тези реални щети се изтъкват евентуални бъдещи ползи от два вида. Първо, твърди се, че България по този начин би могла да посредничи между ЕС и Русия. Самото понятие „посредник“ обаче говори, че се самоизключваме от ЕС. Нещо повече, как бихме могли да сме „посредник“, когато защитаваме руската теза за липсата на „достатъчно доказателства“? България помогна на ЕС в преговорите с Ердоган, защото бяхме на същите позиции като партньорите си. В отношенията с Русия по казуса „Скрипал“ ще сме безполезни, ако не вредни за ЕС, защото съдържателно сме в другия отбор.
Второ, твърди се, че не трябва да гоним руски дипломати, защото искаме да реализираме съвместни енергийни проекти. Това са обаче различни неща – ако тези проекти са съобразени с правилата и са взаимноизгодни, те могат да се реализират със или без „Скрипал“. Проблемът е, че е спорна тяхната рентабилност. Те със сигурност ще донесат ползи за определени местни лобита, но е вероятно да се окажат неизгодни за страната. Особено проблематичен е АЕЦ „Белене“, за който дори БАН – срещу два милиона от правителството - не успя да произведе убедителен доклад, че централата някога ще е на печалба. А и да не забравяме, че такива мащабни руски проекти най-вероятно ще упражняват дългосрочно, сериозно (корупционно) влияние върху българските правителства.
Вътрешнополитическите сметки
Тази външнополитическа каша е всъщност плод на вътрешнополитически сметки. От една страна Борисов не иска да загуби потенциални русофилски гласове, чиято мобилизация го изплаши по повод на Истанбулската конвенция. От друга страна той свикна да „балансира“ и взе да го прави дори по въпроси, по които не може и не бива да се балансира. Тъй като БСП се измести силно в антиевропейска, проруска посока, Борисов ги последва, за да остане в „центъра“ на политическата сцена. Така обаче той поставя под въпрос нещо досега устойчиво в ГЕРБ – следването на ясна проевропейска линия. Промяната уплаши Цветан Цветанов, който правилно осъзна, че с нея ГЕРБ няма да спечели нови гласове, но със сигурност ще загуби симпатизанти.
Като цяло казусът „Скрипал“ показа вътрешните ограничения на политиката на „балансиране“, водена от Борисов. Този, който балансира, всъщност няма собствен курс, а се влияе силно от позицията на другите. Затова към момента външната политика на България изглежда така, все едно е дело на Волен Сидеров. Балансьорът рискува да стигне само до средата на избрания маршрут обаче. А в повечето случаи това е равносилно на „доникъде“.
9
Коментара по темата
9.
Дернев
12.04.2018 05:11:35
Ако нещо искаш да направиш говори с привтелчето си ББ да говори сега на евролидерите, скоито се събира на лаф и да налага Европа за европейците, една армия, една държава в съюз с Русия. Иначе почнат ли да се гърмят руснаци и американци виновни ще сме ние европейците.
8.
българ от старо време
11.04.2018 20:52:35
Абе то социализма беше кофти,шибана работа ,,ама тая демокрация е сто пъти по шибана .И ако ги ударим на кантара двата строя мисля че демокрацията на българските крадливи комунисти//бсп ,сдс ,нфсб,герб/ печели комунизма ..И си мисля че всичко е нарочно,,да намразим демокрацията.
7.
Маце
10.04.2018 09:24:53
Еврофейците нямат силичка. Баце обича началника му да е силен.
6.
Хаха
09.04.2018 13:23:47
А може би става въпрос за един предизборен ход, защото догодина има избори и няма как за 1 година да поправят този гаф. Това е 100% интерес от политическо преизбиране, а не интерес за народа
5.
Тццц
09.04.2018 12:20:55
Авторът на статията Д.Смилов получава заплата от "Дойче веле"! Е....какво да пише...? Германия подкрепя Англия, но си осигури руски газ от "Северен поток", сега строи и втора тръба! А ние духаме супата! ЛИЦЕМЕРИЕ! Трябва да се следват националните интереси!
4.
мижитурка
09.04.2018 10:39:46
От тоя банкялийски тарикат друго не може да се очаква. Опитва се да имитира шефа си, дето му беше охрана, но не може. Много е прост! Винету, Шменти капели, един - два лафа (вече се изтъркаха) на махленски сваляч - и до тук! Тоя селски тарикат, го "бримчи" всеки който го хване - и турците, и руснаците, и германците, и.., и.., и...
3.
ххх
09.04.2018 10:34:35
Ключова, ключова, колко да е ключова Великобритания в ЕС, при условие че иска да го напусне? Лондонското сити почва да усеща последиците от брексит, сега с този случай англичаните се опитват да спечелят малко симпатии...
2.
Дернев
09.04.2018 10:15:07
Проевропейския курс на България на Бг не зависи от отношението й км САЩ или Великобритания, а от тов, което прави за целостта и сигурността на Европа. Европа за европейците, единна армия и СЕЩ. Това е политиката за всяка европейска страна. НАТО вече е основна заплаха за целостта и мира в Европа. Тя сама трябва да осигури бъдещето си. СЕЩ и Русия могат и ще го нсправят. Зависи само от надевропейците. Не от атлснтиците.
1.
Минчев
09.04.2018 10:06:39
Еврогейски и евроатлантически глупости и манипулации на най-манипулативната медия "Дойче Веле"!
Ама наистина Борисов трябва да почне да действа като патрона си Меркел-хем да гоним руски дипломати,хем да си правим "Южен поток" и АЕЦ "Белене".
Ама наистина Борисов трябва да почне да действа като патрона си Меркел-хем да гоним руски дипломати,хем да си правим "Южен поток" и АЕЦ "Белене".