Идея за заличаване на Комисията по досиетата - да стане Институт за съхранение на националната памет
Да я има или да я няма Комисията по досиетата – на тази тема са се събрали в Народното събрание депутати от вътрешната комисия с председател Цветан Цветанов. Кръглата маса е организирана заради по-нататъшното бъдеще на комисията, тъй като сегашният й състав е с изтекъл мандат от миналата година, но съставът й все още не е подменен от депутатите.
Председателят на вътрешната комисия Цветан Цветанов откри дискусията, анализирайки каква ще е съдбата на Комисията по досиетата.
Той каза, че откак е създадена – от април 2007 г. до края на 2017 г. комисарите са проверили над 1 милион единици.
В речта си той за първи път допусна, че може занапред комисията да прерасне в Институт за съхранение на националната памет. „Има разделение по въпроса да я има или да я няма тази комисия или може би трябва да й дадем някакъв срок и време да прерасне в Институт за съхранение на националната памет“, каза той.
Тази идея е споделяна от БСП, но не беше подкрепяна от ГЕРБ.
Модератор на кръглата маса е бившият вътрешен министър Веселин Вучков, който коментира, че съдът по правата на човека и Конституционният съд са имали възможност да оценят дейността на комисията и едонодушно е било решението, че законът и дейността й са необходимост, свързана с правото на гражданите за демократично общество.
Доклад за дейността на Комисията по досиетата
Докладът за дейността на комисията изнесе председателт й Евтим Костадинов. Той отчете, че от създаването й 2007 г. до края на 2017 г. всички архивни документи са събрани в сграден фонд, които са получили от всички ведомства и е осогурен достъп на изследователите да се запознаят с архивните документи.
В момента в нея работят 7 души, а структурата й се състои от 93-ма служители специализирана и обща дминистрация. Бюджетът, с който разполага комисията за 2017 г. е 3.48 млн.лв.
Правени са две големи проверки по искане на ГЕРБ и на Мартин Димитров (СДС) по чл. 27 за проверка на кадри, които са номинирани за висши постове и за депутати.
От 5 април 2007 г. са проверени над 287 780 лица. Най-много проверки е имало 2010 г. и 2016 г.
141 985 от управлението на сраната са проверени по закон по т.нар. задължителна проверка.
Установени са 15 192 лица с принадлежност към Държавна сигурност.
От тях са оповестени 12 400 лица а разликата идва от закона, че не разрешава на комисията да оповестява данни за починалите лица.
Най-много лица са проверени 2010 г. – 1845.
Комисията няма право да се провизнася по морлани казуси и не борави с морални категории - не се казват фактите, изследователите сами правят анализи. Комисията не се произнася въз основа на документи, които са описани в закона
Центразлизираният архив е разполежен на 11 дка по средно скъпа технологията, а лабораториите отговарят на изискванията за архивни документи.
Над 1.5 млн. дела се съхраняват в комисията – което е около 3.6 млн. документи. 2.5 млн.лв. са броя на картоните и картончетата. Образувани са 384 дела – до края на 2017 са приключили 331 дела, а са отменени решения 41.
2
Коментара по темата
2.
ЛУСТРАЦИЯ ЛУСТРАЦИЯ
03.04.2018 11:48:56
ТОЗИ КРЪГ ОТ ХОРА Е ВЪВ ВЛАСТА И СПЪВА ВСЯЧЕСКИ РЕФОРМИРАНЕТО НА ОБЩЕСТВОТО–ТЕГЛЕЙКИ НИ КЪМ ГЕТОТО "ПУТЛАНДИЯ"И ВЛАДЕЕИКИ ДЪРЖАВАТА ЧРЕЗ ""МАФИЯТА""
1.
ЛУСТРАЦИЯ ЛУСТРАЦИЯ
03.04.2018 11:48:56
ТОЗИ КРЪГ ОТ ХОРА Е ВЪВ ВЛАСТА И СПЪВА ВСЯЧЕСКИ РЕФОРМИРАНЕТО НА ОБЩЕСТВОТО–ТЕГЛЕЙКИ НИ КЪМ ГЕТОТО "ПУТЛАНДИЯ"И ВЛАДЕЕИКИ ДЪРЖАВАТА ЧРЕЗ ""МАФИЯТА""