Уебсайт за бежанци: Как да доведете роднините си в България
Той е създаден, за да улесни бежанците в Европа да научат какви са законовите процедури и към кои институции да се обръщат в съответната държава.
Посетителят избира в коя държава се намира в момента и сайтът му предлага подробна информация как да се придвижи до нея, как да намери работа и как да доведе роднините си при себе си.
Нека прочетем какво пише на страницата "Убежище в България":
Довеждане на семейството в България
Имате право да доведете близките си в България щом Ви дадат статут на бежанец или Ви поставят под международна закрила.
Кого може да доведете в България
Съпругата Ви или дългогодишната Ви партньорка
Това не включва случаите с полигамия, при които една от съпругите Ви вече е с Вас в България. Не може да се съберете с другите си съпруги, дори родната Ви държава да разрешава полигамните бракове.
Детето Ви, ако няма навършени 18 години и не е встъпило в брак, освен в редки случаи, в които е в интерес на детето да бъде с родителите си
Детето Ви, ако е над 18 години и не е встъпило в брак, но само ако не е в състояние да се издържа заради сериозни здравословни проблеми
Родителите на всеки съпруг, но само ако не могат да живеят самостоятелно заради напредналата си възраст или сериозни заболявания
Деца без придружител
Ако Вие сте дете без придружител и са Ви предоставили международна закрила, имате право да се съберете с родителите си. В случай, че те са изчезнали или са починали, имате право да се съберете с друг възрастен член на семейството си.
Как да кандидатствате
Кандидатствайте за убежище в България.
Изпратете молба за събиране с близките си до Държавната агенция за бежанците.
В молбата за събиране с близките си, включете следното:
Имената на членовете на семейството, които искате да доведете в България
Доказателство за роднинската Ви връзка с тях
Например, може да добавите свидетелство за сключен граждански брак или свидетелството за раждане на децата Ви. Ако тези документи не са налични, може да добавите документ, който включва имената, датите на раждане и локацията на близките Ви. Не забравяйте за нотариалната заверка.
Номерът, издаден Ви от Държавната агенция за бежанците
След като кандидатствате
Веднъж щом получите разрешение да се съберете със семейството си, Държавната агенция за бежанците ще уведоми посолството на България в държавата, в която се намират близките Ви. Ако там няма посолство, информацията ще бъде изпратена на българското посолство, което отговаря за тази държава.
Тогава близките Ви трябва да посетят посолството, за да получат визи в паспортите си, за да пътуват до България. Ако нямат паспорти, българските власти ще осигурят документи за пътуване.
След пристигането им в България те имат две опции, за да получат разрешение за пребиваване:
Да кандидатстват за разрешение за пребиваване, което е валидно за една година
Да кандидатстват в Държавната агенция за бежанците за същия като Вашия статут на международна закрила
Ако молбата Ви е отхвърлена
Ако държавната агенция за бежанците отхвърли молбата Ви, може да обжалвате решението в срок от 14 дни. Решението на първия административен съд може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. Ще Ви трябва помощ от адвокат, за да внесете делото. Добави Коментар