Бизнес и администрация в дебат: Как ще се развива Бургас и стимулира създаването на подготвени кадри (ВИДЕО)
Това бяха основните теми на бизнес форум, провел се в Експозиционен център „Флора” Бургас. Домакин бе Община Бургас с подкрепата на Конфедерацията на работодателите и индустриалци (КРИБ) в България, вестник „Капитал” и ICT Media.
Сред участниците във форума бяха кметът на Бургас Димитър Николов, областният управител Вълчо Чолаков, председателят на КРИБ Бургас Стоян Караненов, доц.д-р Магдалена Миткова, ректор на университет „Проф.д-р Асен Златаров”-Бургас, проф.д-р Милен Балтов, зам.-ректор на БСУ, бургазлията Ивайло Славов, собственик на най-бързо развиващата се ИТ компания в България и други.
Димитър Николов в експозето си отбеляза, че инвестиционният интерес към Бургас расте, но все още липсва стратегически инвеститор. Над 80 % от терените в Индустриалния логистичен парк вече са продадени, заявки има и за втория етап на Зоната – край ж.к.”Меден рудник”, но бизнесът среща сериозни трудности с намирането на достатъчно квалифицирана работна ръка.
„Получава се така, че 70 % от завършващите езиковите и елитните професионални гимназии отиват да учат извън града, голяма част от тях и извън страната. Само 30 % остават тук, защото ние не успяваме да създадем достатъчно добри условия за работа като заплащане и реализация. Работим неуморно в тази посока. Всеки ден!”, каза Димитър Николов.
В тази посока е общинската програма за стимулиране на ИТ обучението за студенти в двата университета. Плановете са тя не само да продължи, но и бюджетът й да се увеличи. За да се осигурят достатъчно квалифицирани кадри, се създаде и Гимназията по иновации, която ще започне прием от предстоящата учебна година.
Общината е бенефициент и на ученическата ИТ академия, припомни кметът. Той уточни, че в момента в ИТ сектора работят около 30 компании, които са в готовност, ако има кадри, да увеличат центровете си тук.
Областният управител Вълчо Чолаков, както винаги бе безкрайно откровен. Пред бизнеса той призна, че изпитва най-големи трудности да промени начина на мисленето в администрацията си.
„Идвам от средите на бизнеса и добре знам какви трудности са ми създавали различните администрации. Опитах се да наложа изцяло нова философия на работа – ядрото да е от млади и амбициозни хора, а не служители, които просто идват на работа”, започна своето експозе губернаторът.
„Забранил съм в Областна администрация служителите да са намръщени, да отговарят на някого, че нещо не може да стане, да отговарят с два реда, че това не е от компетентността ни. В интерес на истината част от идеите съм взаимствал от г-н Димитър Николов. Опитвам се да убедя служителите ни, че са задължени да бъдат професионалисти”, допълни Чолаков и уточни, че е създал конкурентна среда в Областна администрация.
Делегирал е правомощия, дал е свобода на работа на подчинените си, но ако не могат да се справят – напускат. „Назначенията при нас са експерти, а не роднински. Това е нещо, което няма да го допусна”, категоричен бе Чолаков.
Председателят на КРИБ Бургас Стоян Караненов отбеляза, че за разлика от много други региони в Бургас бизнесът не получава спънки от администрацията. Дори напротив – пълно съдействие.
„Наскоро имахме събиране на КРИБ, на което присъстваха всички представители на регионалните структури на Конфедерацията. Колегите от другите областни градове споделяха, че бизнесът се задъхва, защото има трудности в комуникацията с местната и държавна администрация. Ние сме щастливи, защото тук има прекрасно взаимодействие между нас и двете структури. Въпросите се поставят, решенията се намират, благодарни сме за изключителната динамика в тяхната работа”, заяви Стоян Караненов.
Той маркира, че икономиката на Бургас е във възходящ тренд и не само градът, а целият регион има голям потенциал за развитие в следващите години.
„Когато говорим за икономиката в Бургас, е редно да обърнем внимание на цялата област, защото всички центрове допринасят към добавената стойност на града ни. Има сериозна трудова миграция – от по-малките общини към Бургас, което помага сериозно на бизнеса. На тези специалисти разчитат редица банки, институции, производства и големи работодатели. В същото време се развиват и градовете като Карнобат и Айтос, където се изградиха редица малки и средни предприятия в хранително-вкусовата, дървопреработващата, както и заводи, които правят резервни части за автомобилните гиганти като Опел и Фолксваген”, допълни той и уточни, че това се дължи на добрата комуникация с държавата и управляващите органи на оперативните програми, нещо, което е помогнало да се спечелят големи европейски проекти.
„Средец пък се развива в земеделието, защото търговията, производство и експортна на селскостопанската продукция е на високо ниво. Общината е първенец по усвояване на средства в тази посока, което щеше да е невъзможно без добра комуникация между общинската служба Земеделие и гори, областна администрация и Министерството на земеделието и храните”, каза още Стоян Караненов.
По думите му на туризма в Бургас сериозно ще помогне бъдещата жп връзка от летището до жп гарата, която ще отвори града за над 3 млн.туристи, които всяко лято кацат на летището и изпитват огромни затруднения с трансферите до хотелите и курортите си.