Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бизнес и администрация в дебат: Как ще се развива Бургас и стимулира създаването на подготвени кадри (ВИДЕО)

Доц.д-р.Магдалена Миткова и проф.Сотир Сотиров, бизнесменът Ивайло Славов(на горната снимка), председателят на КРИБ-Бургас Стоян Караненов(долу вляво), кметът Димитър Николов и областният управител Вълчо Чолаков участваха във форума
Ключови думи: Магдалена Миткова, Стоян Караненов, Милен Балтов, Вълчо Чолаков, КРИБ Бургас
В каква посока ще се развива Бургас, как общинската и държавна администрация да са в помощ на бизнеса и по какъв начин да се стимулират образователните инициативи за подготовка на кадри.

Това бяха основните теми на бизнес форум, провел се в Експозиционен център „Флора” Бургас. Домакин бе Община Бургас с подкрепата на Конфедерацията на работодателите и индустриалци (КРИБ) в България, вестник „Капитал” и ICT Media.

Сред участниците във форума бяха кметът на Бургас Димитър Николов, областният управител Вълчо Чолаков, председателят на КРИБ Бургас Стоян Караненов, доц.д-р Магдалена Миткова, ректор на университет „Проф.д-р Асен Златаров”-Бургас, проф.д-р Милен Балтов, зам.-ректор на БСУ, бургазлията Ивайло Славов, собственик на най-бързо развиващата се ИТ компания в България и други.

Бизнесменът Ивайло Славов(вляво), който управлява милионна ИТ компания с проф.Сотир Сотиров и ректора на университет "Проф.д-р Асен Златаров" доц.д-р Магдалена Миткова

Димитър Николов в експозето си отбеляза, че инвестиционният интерес към Бургас расте, но все още липсва стратегически инвеститор. Над 80 % от терените в Индустриалния логистичен парк вече са продадени, заявки има и за втория етап на Зоната – край ж.к.”Меден рудник”, но бизнесът среща сериозни трудности с намирането на достатъчно квалифицирана работна ръка.

„Получава се така, че 70 % от завършващите езиковите и елитните професионални гимназии отиват да учат извън града, голяма част от тях и извън страната. Само 30 % остават тук, защото ние не успяваме да създадем достатъчно добри условия за работа като заплащане и реализация. Работим неуморно в тази посока. Всеки ден!”, каза Димитър Николов.

В тази посока е общинската програма за стимулиране на ИТ обучението за студенти в двата университета. Плановете са тя не само да продължи, но и бюджетът й да се увеличи. За да се осигурят достатъчно квалифицирани кадри, се създаде и Гимназията по иновации, която ще започне прием от предстоящата учебна година.

Общината е бенефициент и на ученическата ИТ академия, припомни кметът. Той уточни, че в момента в ИТ сектора работят около 30 компании, които са в готовност, ако има кадри, да увеличат центровете си тук.

Областният управител Вълчо Чолаков, както винаги бе безкрайно откровен. Пред бизнеса той призна, че изпитва най-големи трудности да промени начина на мисленето в администрацията си.

Областният управител Вълчо Чолаков с доц.д-р Магдалена Миткова и зам.-ректора на БСУ Милен Балтов(вляво)

Идвам от средите на бизнеса и добре знам какви трудности са ми създавали различните администрации. Опитах се да наложа изцяло нова философия на работа – ядрото да е от млади и амбициозни хора, а не служители, които просто идват на работа”, започна своето експозе губернаторът.

„Забранил съм в Областна администрация служителите да са намръщени, да отговарят на някого, че нещо не може да стане, да отговарят с два реда, че това не е от компетентността ни. В интерес на истината част от идеите съм взаимствал от г-н Димитър Николов. Опитвам се да убедя служителите ни, че са задължени да бъдат професионалисти”, допълни Чолаков и уточни, че е създал конкурентна среда в Областна администрация.

Делегирал е правомощия, дал е свобода на работа на подчинените си, но ако не могат да се справят – напускат. „Назначенията при нас са експерти, а не роднински. Това е нещо, което няма да го допусна”, категоричен бе Чолаков.

Председателят на КРИБ Бургас Стоян Караненов отбеляза, че за разлика от много други региони в Бургас бизнесът не получава спънки от администрацията. Дори напротив – пълно съдействие.

„Наскоро имахме събиране на КРИБ, на което присъстваха всички представители на регионалните структури на Конфедерацията. Колегите от другите областни градове споделяха, че бизнесът се задъхва, защото има трудности в комуникацията с местната и държавна администрация. Ние сме щастливи, защото тук има прекрасно взаимодействие между нас и двете структури. Въпросите се поставят, решенията се намират, благодарни сме за изключителната динамика в тяхната работа”, заяви Стоян Караненов.

Той маркира, че икономиката на Бургас е във възходящ тренд и не само градът, а целият регион има голям потенциал за развитие в следващите години.

„Когато говорим за икономиката в Бургас, е редно да обърнем внимание на цялата област, защото всички центрове допринасят към добавената стойност на града ни. Има сериозна трудова миграция – от по-малките общини към Бургас, което помага сериозно на бизнеса. На тези специалисти разчитат редица банки, институции, производства и големи работодатели.  В същото време се развиват и градовете като Карнобат и Айтос, където се изградиха редица малки и средни предприятия в хранително-вкусовата, дървопреработващата, както и заводи, които правят резервни части за автомобилните гиганти като Опел и Фолксваген”, допълни той и уточни, че това се дължи на добрата комуникация с държавата и управляващите органи на оперативните програми, нещо, което е помогнало да се спечелят големи европейски проекти.

„Средец пък се развива в земеделието, защото търговията, производство и експортна на селскостопанската продукция е на високо ниво. Общината е първенец по усвояване на средства в тази посока, което щеше да е невъзможно без добра комуникация между общинската служба Земеделие и гори, областна администрация и Министерството на земеделието и храните”, каза още Стоян Караненов.

По думите му на туризма в Бургас сериозно ще помогне бъдещата жп връзка от летището до жп гарата, която ще отвори града за над 3 млн.туристи, които всяко лято кацат на летището и изпитват огромни затруднения с трансферите до хотелите и курортите си.


Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време