Лекари от УМБАЛ "Дева Мария" с полезни съвети: Ето как болните от диабет да пазят ходилата си
Няколко златни правила предпазват болните от диабет от появата и усложненията на диабетното стъпало.
1. Първо и най-важно- проверявайте се редовно за рани, порязвания, зачервявания, подувания или някакви инфекции. Проверката трябва да бъде ежедневна, за да се хване навреме всяка промяна по стъпалото. Непременно се свържете с лекар, ако имате раничка, която не минава до ден-два.
2. Избягвайте горещата вода. Краката трябва да се мият с топла вода, без да се киснат, за да не се изсуши кожата.
3. Задължително подсушавайте добре краката си. Между пръстите дори можете да използвате пудра. Там пръстите трябва да са перфектно подсушени, за да не се създава среда за развитие на гъбични инфекции.
4. Не ходете боси, дори и вкъщи. Така ще избегнете влага, пришки и наранявания. Проверявайте обувките си преди да ги обуете- за да сте сигурни, че вътре няма чужди тела, които могат да наранят краката.
5. Дръжте краката си нависоко, когато сте седнали. Периодично раздвижвайте пръстите и краката си, за да подобрите кръвообращението. Не кръстосвайте краката си.
6. Не носете тесни чорапи, ластици и всичко, което стяга краката. Циркулацията трябва да е на оптимално ниво.
7. Спрете цигарите. Пушенето намалява движението на кръвта към краката Ви.
8. Когато купувате нови обувки, мерете ги прави и в края на деня- тогава ходилата са с най-голям размер и със сигурност няма да си купите тесни обувки, които да ви наранят.
9. Не изрязвайте мазоли с козметични ножчета, както и не ползвайте лепенки с химически веществаза отстраняване на мазоли. Възможността да се отвори рана, през която да влезе инфекция, е голяма.
10. Ноктите се режат по права линия, без заобляне на ъгълчетата
11. Поне веднъж годишно правете профилактичен преглед при съдов хирург