Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лекари от УМБАЛ "Дева Мария" с полезни съвети: Ето как болните от диабет да пазят ходилата си

Няколко златни правила предпазват болните от диабет от появата и усложненията на диабетното стъпало
Ключови думи: умбал дева мария, дева мария, диабетно стъпало, диабет, ходила, правила
За хората с диабет появата на раничка на крака е спешна ситуация. Тя изисква медицински преглед от специалист в най-кратък срок и не трябва липсата на симптоми да заблуждава, че всичко е наред. В университетска болница „Дева Мария“ е разкрит специализиран кабинет за тези, които вече са се сблъскали със състоянието „диабетно стъпало“. Там диабетиците с проблемни ходила могат да направят своите манипулации и превръзки напълно безплатно, под вещите грижи на лекарите от Клиниката по съдова хирургия. Час може да се запише на регистратурата на болницата, като услугите са безплатни за здравноосигурените пациенти.

Няколко златни правила предпазват болните от диабет от появата и усложненията на диабетното стъпало.

1. Първо и най-важно- проверявайте се редовно за рани, порязвания, зачервявания, подувания или някакви инфекции. Проверката трябва да бъде ежедневна, за да се хване навреме всяка промяна по стъпалото. Непременно се свържете с лекар, ако имате раничка, която не минава до ден-два.
2. Избягвайте горещата вода. Краката трябва да се мият с топла вода, без да се киснат, за да не се изсуши кожата.
3. Задължително подсушавайте добре краката си. Между пръстите дори можете да използвате пудра. Там пръстите трябва да са перфектно подсушени, за да не се създава среда за развитие на гъбични инфекции.
4. Не ходете боси, дори и вкъщи. Така ще избегнете влага, пришки и наранявания. Проверявайте обувките си преди да ги обуете- за да сте сигурни, че вътре няма чужди тела, които могат да наранят краката.
5. Дръжте краката си нависоко, когато сте седнали. Периодично раздвижвайте пръстите и краката си, за да подобрите кръвообращението. Не кръстосвайте краката си.
6. Не носете тесни чорапи, ластици и всичко, което стяга краката. Циркулацията трябва да е на оптимално ниво.
7. Спрете цигарите. Пушенето намалява движението на кръвта към краката Ви.
8. Когато купувате нови обувки, мерете ги прави и в края на деня- тогава ходилата са с най-голям размер и със сигурност няма да си купите тесни обувки, които да ви наранят.
9. Не изрязвайте мазоли с козметични ножчета, както и не ползвайте лепенки с химически веществаза отстраняване на мазоли. Възможността да се отвори рана, през която да влезе инфекция, е голяма.
10. Ноктите се режат по права линия, без заобляне на ъгълчетата
11. Поне веднъж годишно правете профилактичен преглед при съдов хирург
Вотът на недоверие изглежда обречен Желязков почти сигурно ще остане премиер Полицията в Бургаско закопча двама братя Апашите са на възраст 19 и 34 години
Откриха мъртъв работник в Пловдивско Подозира се убийство Две земетресения в страната Край Петрич
Какво време ни очаква? Облачно почти в цялата страна Наградиха Боряна Миткова и Златка Райкова Присъстваха куп знаменити имена от шоубизнеса
Потъна в скръб Майкъл Дъглас бе добър приятел с Вал Килмър Получи голямо признание Невяна Владинова с успехи и като съдийка
Тази новина сигурно ще зарадва Тръмп 155 000 работни места повече в САЩ Много е щастлива Лорънс с второ дете
Биячът на метеоролозите ги карал да си почистят кръвта Румяна и Георги Златанови благодарят на Бог, че са живи след нападението Бе на косъм от смъртта Скалата можеше да загине