Родителите на над 440 деца отказали да ги имунизират
Министърът цитира данните на Националния център по обществено здраве и анализи, според които относителният дял на малчуганите, които не са имунизирани или реимунизирани заради отказа на техните родители или настойници, е между 0,07 и 0,74 % за 2017 г. Това прави между 46 и 449 лица.
Броят на отказите намалява с нарастване възрастта на децата, посочва Ананиев и изтъква като основна причина за неимунизираните дългосрочната миграция на деца, включително и на родители, които не са определили попечител на оставените за отглеждане в България непълнолетни деца, както и установени медицински противопоказания.
„С цел повишаване на имунизационния обхват в детска възраст през 2017 г., министерство на здравеопазването разпореди издирване на всички деца без проведени имунизации срещу морбили, с приоритет децата до 5-годишна възраст, както и на необхванатите през 2014-2016 г. с многокомпонентни ваксини деца, подлежащи на реимунизация на 16 м. и 6 г. възраст“, се казва още в отговора на здравния министър. В тази връзка общо 8 317 деца са допълнително имунизирани с трикомпонентна ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, 22 905 деца - с петкомпонентна ваксина и 37 905 деца – с четирикомпонентна ваксина.
По думите на Ананиев, за този период не е отчетен недостиг на многокомпонентни ваксини в нито една област на страната. Ресорното ведомство не е получило и информация за деца, които не са били обхванати поради липсата на опеределена ваксина.
Представители на Регионалните здравни инспекции в страната продължават срещите с родители, отказали да имунизират децата си, което е задължително. На тях те разясняват за ползите от ваксините. имунизации и реимунизации, болестите, срещу които предпазват и защо трябва да се ваксинираме, подчертава здравният министър.
През 2019 г. в рамките на Националната програма за елиминация на морбили и рубеола, 2018 - 2021 е предвидено да се проведе национално сероепидемиологично проучване с цел установяване на колективен имунитет срещу морбили и рубеола сред рисково население. В изпълнение на нормативно определения ангажимент на министерството на здравеопазването по осигуряване на ваксини към момента в страната няма липса на биопродукти за задължителни имунизации и реимунизации, посочва министърът.
Предстои обявяване на обществена поръчка с предмет „Доставка на ваксини за задължителни и целеви имунизации и реимунизации и биопродукти за постекспозиционна профилактика и техническите средства за тяхното прилагане" за срок от 2 години. В рамките на заявените в обществената поръчка количества ваксини е предвиден и национален резерв в размер на 15-30 % за ваксини, прилагани при деца до 6-годишна възраст, с което се цели обезпечаване на нуждите на страната и гарантиране на националната имунизационна политика, обяснява в писмото си Кирил Ананиев. Добави Коментар