Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българска апаратура заработи в орбита над Марс

Ключови думи: българска, апаратура, марс
Апаратът „Люлин-МО” вече работи успешно в орбита на Марс, съобщиха от Българската академия на науките (БАН).

Устройството е разработка на Института за космически изследвания и има за цел да дава пълна картина на радиационната обстановка.

"ЕкзоМарс" потегли към Червената планета с българска апаратура

„Люлин-МО” беше изпратен в Космоса през 2016 г. като част от техниката по съвместния проект на Европейската и Руска космически агенции „ЕкзоМарс”.

По време на пътуването българският уред събираше данни за радиацията, след което беше изключен.

На 12 и 19 март 2018 г. бяха проведени първите тестови включвания на научната апаратура и след година мълчание „Люлин-МО” заработи успешно.

В средата на април 2018 г. се очаква включване на „Люлин-МО” в пълен режим на работа.

Данните от апарата са ключови за планирането на бъдеща мисия с човешки екипаж до Марс.

Високото ниво на радиация се смята за една от основните пречки пред експедициите до Червената планета. Рискът от рак при космонавтите след 500-дневен полет до Марс ще се увеличи с 4-5%. А и след това те ще бъдат изложени на много по-висок радиационен фон от обичайния за Земята.

За разлика от нашата планета, Марс няма магнитно поле, което да ограничава космическата радиация, а и атмосферата му е с много по-ниска плътност от земната.

Получените досега данни от „Люлин-МО”  сочат, че по време на шестмесечния полет до Марс и връщането до Земята след това, астронавтите ще бъдат облъчени с около 60% от общата доза радиация, която биха получили за цялата си кариера.

По голямата част от радиацията идва от космическите лъчи, а не от Слънцето, като облъчването е дори по-високо в периоди на намалена слънчева активност и в орбита около Червената планета.

Сега предстои друг български уред - „Люлин-МЛ” да се приземи на Марс с марсохода „Пастьор”, който в момента се прави в Русия.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова
Твърди, че е била опипвана от... Полицайка Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал?
Неочаквано високи температури в... Англия Почина млад футболист Трагедия до България
Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели Лек трус в България Край Пловдив