Обновеният Природонаучен музей в Бургас отвори врати. Делфини, пеперуди и медузи оживяват зад витрините (СНИМКИ)
Морската приказка на Бургас вече има ново лице. Приключиха всички ремонтни и възстановителни дейности на Природонаучният музей, а от днес той вече е достъпен за всички бургазлии и гости на града.
Близо една година екипът на музея работеше усилено, за да успее да завърши обновяването му. Вече Природонаучният музей има коренно различна визия, той е единственото място в България, зад чиито витрини може да видите делфини, медузи, пеперуди, дори и тюлен. Проектът е осъществен по програма „Красива програма”, струва 241 хил. лева, като 150 хил. лева са средствата предоставени от Община Бургас.
„Ремонтът започна с подмяна на фасадите, боядисване и подновяване. Стъклените витрини и осветлението също са нови. Закупихме компютри, а чрез мониторите успяваме да презентираме и да показваме различни снимки, които да илюстрират цялото природно богатство на Бургаския регион. Всичко това беше свършено в рамките на миналата година. През октомври 2017 година започнахме същинското редене на експозициите, което приключи буквално преди часове. Амбициите ни бяха за първа пролет да приемем новите посетители и успяхме да се справим”, каза директорът на Регионалния исторически музей Милен Николов по време на официалното откриване.
На събитието присъстваха бургаският депутат от Обединените патриоти Христиан Митев, областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, зам.-кметът на общината по образование и култура Йорданка Ананиева, общинският съветник от ГЕРБ Веселин Пренеров.
„Тук могат да се видят всички видове делфини, които обитават в момента Черно море- муткура, афала и черноморския делфин, както и един забравен експонат, който установихме, че трябва да бъде представен, това е тюленът. Така целият цикъл за Черно море получи своята завършеност – от медузите до тюлена. Само тук и за първи път се показва животът в Черно море по този начин и всичко това е съчетано с една много модерна визия”, допълни още Николов.
Като типичен бургазлия областният управител на града Вълчо Чолаков не пропусна да отбележи, че Природонаучният музей е още едно място, с което местните трябва да се гордеят, защото това е атракция.
„Да обновим сградния фонд и експозицията на музея беше наистина важно за всички нас. Знам, че децата с много голямо удоволствие посещават такива места, защото намират много интересни предизвикателства”, каза зам.-кметът Йорданка Ананиева.
7
Коментара по темата
7.
до 1
20.03.2018 07:13:11
Делфините не са пластмасови, заповядай да ги видиш, за да се убедиш. Не са и препарати, което е по-важното.
6.
*********
19.03.2018 21:28:35
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
5.
*********
19.03.2018 20:31:05
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
*********
19.03.2018 20:26:35
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
3.
Holms
19.03.2018 19:18:32
Николова е може би печатна грешка, но не знаех, че живеем в губерния и имаме губернатор. Изуми ме и, че сградата, където се помещава музея е културна. Браво. А това е преди началото на статията.
2.
Kirilb
19.03.2018 18:36:55
Oblast is upravitel da se razxodi po ogradata na granicata AMA da pokani I televisual da anima
1.
ти да видиш
19.03.2018 18:35:39
ПЛАСТМАСОВИ делфини Юруууш на КИЧА