Само един от 10 българи спортува
Зад българите в ЕС са само румънците, от които едва около 7% се занимават активно със спорт. Евростат вади данни и за Турция и се оказва, че и там само 7% спортуват.
В Дания процентът спортуващи е 80, а други страни с активност в спорта над 50% са още Финландия, Норвегия, Исландия, Швеция и Германия, където спортуващото население е между 60 и 80 процента. В Гърция спортуващите са над 20%.
Според проучването, местните власти могат да направят повече за насърчаване на физическата активност на гражданите в ЕС. Около 60% от анкетираните европейци смятат, че местните спортни клубове и други организации осигуряват достатъчно възможности за това, но според около 40 на сто - местните власти не правят достатъчно.
Физическата активност е един от дузината компоненти, по които се определя самооценката на здравето от европейците. По този показател България е на границата на средната самооценка за ЕС - около 70% от европейците се самоопределят в добро или много добро здраве. В България също 70% считат, че са в много добро или добро здраве, а само 10% са посочили, че здравето им е много лошо или лошо.
В компонента "самооценка на здравето" в ЕС водят страните, в които активно се спортува - Ирландия, Дания, Холандия и Швеция - над 80% от гражданите там се самоопределят в отлично или добро здраве. Най-ниска самооценка на здравето си имат хората в Литва, Латвия, Естония, Хърватия, Португалия и Унгария - около 50 на сто.
Данните от анализа потвърждават необходимостта от мерки за насърчаване на повече хора да спортуват и да бъдат физически активни в ежедневието си, тъй като това е изключително важно не само от гледна точка на здравето, благосъстоянието и интеграцията на хората, но и заради значителните икономически разходи, дължащи се на липсата на физическа активност, отчита Евростат. Добави Коментар