Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Само един от 10 българи спортува

Ключови думи:
Едва около 10% от българското население спортува поне два часа седмично, сочат данните на Евростат за нагласата на европейците към спортни занимания през 2017 г. Средният показател за ЕС е около 40%.

Зад българите в ЕС са само румънците, от които едва около 7% се занимават активно със спорт. Евростат вади данни и за Турция и се оказва, че и там само 7% спортуват.

В Дания процентът спортуващи е 80, а други страни с активност в спорта над 50% са още Финландия, Норвегия, Исландия, Швеция и Германия, където спортуващото население е между 60 и 80 процента. В Гърция спортуващите са над 20%.

Според проучването, местните власти могат да направят повече за насърчаване на физическата активност на гражданите в ЕС. Около 60% от анкетираните европейци смятат, че местните спортни клубове и други организации осигуряват достатъчно възможности за това, но според около 40 на сто - местните власти не правят достатъчно.

Физическата активност е един от дузината компоненти, по които се определя самооценката на здравето от европейците. По този показател България е на границата на средната самооценка за ЕС - около 70% от европейците се самоопределят в добро или много добро здраве. В България също 70% считат, че са в много добро или добро здраве, а само 10% са посочили, че здравето им е много лошо или лошо.

В компонента "самооценка на здравето" в ЕС водят страните, в които активно се спортува - Ирландия, Дания, Холандия и Швеция - над 80% от гражданите там се самоопределят в отлично или добро здраве. Най-ниска самооценка на здравето си имат хората в Литва, Латвия, Естония, Хърватия, Португалия и Унгария - около 50 на сто.

Данните от анализа потвърждават необходимостта от мерки за насърчаване на повече хора да спортуват и да бъдат физически активни в ежедневието си, тъй като това е изключително важно не само от гледна точка на здравето, благосъстоянието и интеграцията на хората, но и заради значителните икономически разходи, дължащи се на липсата на физическа активност, отчита Евростат.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Чудна зимна супа Вкусна и полезна Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ
Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта
Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка Пише история Станимир Стоилов е като фурия начело на турски отбор
Каза много тежки думи Какво става с музиката в България? Полицейско куче обра точките в България Тайник в прахосмукачка убягна на полицаите, но...
Стана баща за четвърти път Щастливият баща сподели хубавата новина в социалните мрежи  Бърз кредит – начин на мислене
ЕС търси начини да предотврати митата на САЩ Тръмп обеща да се справи с дългогодишния дефицит в търговията със стоки с ЕС чрез мита за повече износ на петрол и газ Диабетно стъпало - защо е важно да реагирате навреме? До края на януари в университетска болница „Дева Мария“ текат безплатни прегледи при съдов хирург за мъже