Вълчо Чолаков извади от батака канала на ез. Вая, 32 години наводнявал промишлена зона
През 2014 г. застъпването на Чолаков в мандат съвпада с големите наводнения в Бургаска област. Нивото на водата в канала се повишава, залива пътя Бургас-Созопол, наводнява и складовете в района. След сигнал от собствениците и наемателите на обектите Вълчо Чолаков отива на място, за да види каква е ситуацията в действителност. „Имаше 20 см вода и затрудняваше дейността на бизнеса. Наводнението затвори и пътя за Южното Черноморие“, обяснява губернаторът. Чолаков и екипът му започват да мислят варианти за справяне с проблема. Организират група от лица, лишени от свобода, за да почистят канала. Осигурена е лодка за косене на тръстиката, така че да се повиши проходимостта на водата, както и багер, за да извади наноси от самия канал. Около 4 големи камиона с отпадъци са махнати от канала – метални, гуми, чакъл, камъни.
„За съжаление ефектът беше кратковременен, въпреки че моментално се усети спадането на нивото на самия канал. Затова започнахме да търсим други варианти – за дългосрочното справяне с проблема. Спряхме се на проект по трансгранично сътрудничество с Турция. Сключихме договор с град Енес, който е на брега на Егейско море. До него има разположено езеро, като езерото Вая, и двете се намират на пътя на птиците Виа понтика. Изготвихме цялостен инвестиционен проект за канала, който е около 700 метра дълъг. За съжаление обаче средствата по проекта стигат само за 400 линейни метра. Въпреки това кандидатствахме и го спечелихме. Коства ни много усилия – пътуване до Турция за среща с колегите, изготвяне на документация“, обясни Вълчо Чолаков.
Реализирането на проекта е стартирал преди около 3 седмици и ще продължи 9 месеца. При инспекцията днес Вълчо Чолаков остана доволен от свършената работа на фирмата изпълнител „Северни води“ ООД. В проверката днес се включи и заместник областният управител Владимир Крумов, когото Чолаков е натоварил с ежеседмичния контрол по почистващите дейности.
Стойността на целия проект за двете страни е малко над 400 хил. евро, като разходите само за частта на канала са около 180 хил. евро. По голямата-част от сумата е предназначена за област Бургас. Проектът предвижда още изграждането на дига, която е във вид на път от североизточната страна на канала за тежките машини за извършването на дейностите по почистването.
Вълчо Чолаков увери, че Областна администрация ще продължи да търси варианти за финансиране на останалата част – оставащите 300 м за чистене. Ако всичко върви по план, до две години целият канал ще бъде почистен, който ще разреши проблем на 32 години.
„Идеята е тук да се развива като район за рекреация за бургазлии. Ще бъдат премахнати всички преградни съоръжения, комуникации на ЕВН, на кабелни доставчици, ВиК, за да има проходимост от единия до другия мост, дори да се използва за спорт, както навремето е било използвано като кану-каяк“, завърши областният управител.
6
Коментара по темата
6.
Ливада
15.03.2018 22:52:51
Ами деретата извън населените места , които бяха наводнени през октомври? Тях кога ще ги изчисти областната администрация?
Само питам. :)
Само питам. :)
5.
ДАНС
15.03.2018 18:21:48
400 метра 400 000 евро?
Трябва да сме благодарни ли?
Трябва да сме благодарни ли?
4.
00
15.03.2018 17:04:13
От колко време е областен . Чака да се наводнят и запушат преди да се обади на флегмен за реклама
3.
agent 007
15.03.2018 15:56:00
И като го направете Помнете ,че после трябва ВСЯКА година да се почиства канала от тръстиката ,наносите и боклуците- така е в Холандия - всяка година се чистят каналите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !
2.
ss
15.03.2018 15:52:45
А Дано , след 9 месеца ако няма Папур и тръстика Може - ще видим ?
1.
Иван
15.03.2018 14:25:09
Браво!
Свестните хора си личат.
Свестните хора си личат.