Изграждат паметник на генерал-майор Алекси Попов в Малко Търново, министерството отпусна част от парите
От няколко месеца усилено обсъждаме изграждането на паметник на един незаслужено забравен малкотърновец – генерал- майор Алекси Попов. Със задоволство, искам да ви съобщя, че от Министерство на отбраната вече имаме отпусната част от средствата за този паметник и работата по него ще започне съвсем скоро. С тези слова изрази радостта си в социалните мрежи кметът на Малко Търново Илиян Янчев.
Паметникът на генерала ще бъде разположен в градинката пред Общинския пазар. Той е изработен от скулптора Огнян Петков, дело на когото е барелефа на проф. Александър Фол пред Исторически музей в областния град.
„Средствата, които са отпуснати, са недостатъчни и ще разчитаме на вашите дарения, за да се справим по-бързо и качествено с изграждането. Повече информация можете да получите от г-жа Мария Патронова на тел. 0885 44 68 12”. Удовлетворен съм, че най – накрая ще отдадем заслужена почест на генерала и благодаря на всички, които подкрепиха тази идея”, допълва още Янчев.
Генерал-майор Попов е роден е през 1870 година в Малко Търново, в българско католическо семейство. Завършва българска гимназия в Одрин. През 1892 година се дипломира от Военното училище в София. В периода 1900 – 1903 година учи в Николаевската генералщабна академия в Русия. От 1900 година е на служба в първи пехотен софийски полк. Бил е командир на първа бригада на трета пехотна балканска дивизия. Известно време е командир на трета пехотна дивизия и пета пехотна дунавска дивизия.
Попов е бил командир на 1-ва бригада на 3-та Балканска дивизия, началник на войските, които се защитават срещу връхлитащите съглашенски войски в епопеята при Каймакчалан през септември 1916г. На този връх за две седмици неговата бригада с главно ядро 11-ти пехотен Сливенски полк отбива 60 атаки на сърби и французи – с цената на хиляди български офицери, подофицери и войници, убити и ранени. Жертвите на сърби и французи са в пъти по-големи.
Огромната заслуга за тази героична отбрана и истински подвиг на българския войнски дух е на командира на бригадата – полковник Алекси Попов. Умел организатор, тактик и не на последно място – вдъхновяващ пример на лична храброст, за което в последствие е произведен в генерал – майор и отличен с най-висшата степен на ордена „За храброст“.
5
Коментара по темата
5.
Инж. Минка Радева, внучка на офицер Ради Колев от
27.10.2018 18:41:41
Поклон пред паметта на командира на защитниците на Каймакчалан! Чест и слава на този голям български мъж, пазил южната порта на България! За да я има днес за нас, признателните потомци!
4.
крушкув
18.03.2018 09:18:51
Другари, честитя ви в аванс преизбирането на най-великия човек на земята за президент на най-великата страна на земята. Нека в този ден бъдем благосклонни и да оставимвсички лизачи на американски задници да се задавят в собствената си жлъч или да се гръмнат. Аз отивам да празнувам, другари.
3.
дфд
17.03.2018 11:08:18
къде се намира или намирала къщата на генерала и кои саму роднини
2.
До 1
15.03.2018 21:18:14
Генерал Попов умира през 1946 в родния си град.
1.
И пак добре
15.03.2018 13:32:18
Оооооох, добре, че този герой не е доживял до 1944 г. Братята - комунисти и на него щяха да му отрежат главата някоя нощ.