Какво върши българо-турската гранична комисия за следене на мигранти с 13 души състав? От години не е ясно
Депутатът от БСП Димитър Стоянов попита вътрешния министър Валентин Радев по време на парламентарния контрол миналата седмица за работата на Централната смесена българо-турска гранична комисия, която е създадена съгласно действащата между България и Турция Спогодба за предотвратяване и решаване на граничните инциденти и поддържане на държавните гранични знаци.
„Създадена 1967 г., през октомври 2013 г. на среща на външните министри на България и Турция в Анкара е обсъден въпросът за възобновяване работата на тази комисия. По данни от медиите Комисията е провела заседание в началото на 2014 г., като липсва друга информация за нейната работа“, обобщи Стоянов.
И попита министъра по време на парламентарния контрол дали изобщо функционира Централната смесена българо-турска гранична комисия, какъв е персоналният състав от българска страна, какви въпроси са обсъждани и решени през 2017 г. и какви са набелязаните конкретни цели от българска страна за 2018 г.
Вътрешният министър не отговори по същество, като изтъкна, че са осъществени всички решения на Централната комисия - извършване на съвместни обходи на маршрутите, използвани най-често за осъществяване на незаконна дейност, трафик на незаконни мигранти на българската и турската територия, измерване на всички гранични знаци и определяне на координатите им по цялата българо-турска граница.
Оценка е извършена на извършените дейности по геодезично измерване и са определени координатите на граничните знаци.
Радев добави, че Главна дирекция „Гранична полиция“ е изработила и съгласувала с турската страна картен модел, съдържащ разграфовка, а именно обхват до 2 км от двете страни на граничната линия, за локализиране и бърза реакция при забелязване на лица, които правят опит за незаконно преминаване на границата.
Следващото редовно заседание, което е на ротационен принцип, по принцип, на Централната смесена българо-турска гранична комисия е трябвало да бъде проведено през периода януари-февруари 2015 г. в Турция, но не се е провело и се чака покана от турската покана кога да се случи това.
След като депутатът Димитър Стоянов повтори въпроса си, Радев изброи членовете на комисията - главен комисар Захарин Панов – директор на Главна дирекция „Гранична полиция“ с двама заместници и още 10 души - общо 13 души.
5
Коментара по темата
5.
член на комисията
14.03.2018 07:47:14
как какво правим,делкаме евро церове,доларо букове,холидей дренки по кушадъдъ,ей такива секретни операции правим.хо хо хо.там където се е делкало ,пак ше се делка.
4.
Дернев
13.03.2018 21:41:40
Димитър Стоянов, като човек от системата, знае м ого добре,че комисията не се занимава с контрол, освен ако това което става не е извън счетоводството, което е основната й дейност.
3.
до КУРТИ
13.03.2018 20:55:59
Пий една чикия с салатка
2.
до 1
13.03.2018 20:48:23
щто на Винкелу,няма ли к...и?
1.
*********
13.03.2018 20:41:32
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.