Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Евробарометър: Българите са сред европейците, които най-малко вярват в новините

Ключови думи:

Българите са сред европейците, които най-малко вярват на новините, показват данни от проучване на Евробарометър, представени днес от Европейската комисия.

Едва четири на сто от българите заявяват, че вярват на вестниците безрезервно (10 на сто е средното доверие в ЕС). Близо половината българи (41 на сто) заявяват, че напълно не вярват на този източник на информация (27 на сто в ЕС), а 43 на сто имат известно доверие (63 на сто в ЕС).

На новините онлайн се доверяват напълно само 2% от българите и 5 на сто от останалите в ЕС. У нас 39 на сто изобщо не вярват на новините в интернет (33 на сто в ЕС), докато известно доверие имат 33 на сто (47 процента в ЕС).

На новините по българските телевизии изцяло вярват 13 на сто от зрителите (12 на сто в ЕС). Известно доверие имат 70 на сто от зрителите (66 на сто в ЕС), а недоверие изразяват 27 на сто (29 процента в ЕС).

Всеки десети българин вярва напълно на вестите по радиото (15 на сто в ЕС), като по-скоро вярват 59 на сто, а доверие нямат 23 процента. На новини от видеоплатформи вярват 27 на сто от българите, а недоверие изразяват 42 на сто (48 на сто в ЕС).

Всеки ден 40 на сто от българите попадат на подвеждаща новина (37 на сто в ЕС). Едва 14 на сто от българите вярват, че могат да различат фалшива новина (15 на сто в ЕС). За 69 на сто от българите и за 44 на сто от останалите европейци фалшивите новини са проблем.

Мнозинството от българите (над 40 на сто) и останалите в ЕС са на мнение, че борбата с фалшивите новини следва да се води най-вече от журналистите, редакциите и властите.

Проучването показва също, че в България (94 на сто) и в останалата част на ЕС (89 на сто) първостепенният информационен източник са телевизиите. Другите източници на информация за българите са радиото (65 на сто), онлайн мрежите (59 на сто) и печатните издания (51 на сто).
1
Коментара по темата
1.
2XL
12.03.2018 19:53:41
Българите вече на средния си пръст не вярват,не на вестници и телевизии! Когато си лъган,лъган как да вярваш...?
Око да види и ръка да пипне- поговорка...българска.
  Добави Коментар
Стана дядо Голяма радост за американеца Ето прогнозата за времето Облачно в България
500-килограмов козунак приготвиха в... Румъния Стряскащо престъпление в България За 14 лева: Момче заплаши с убийство мъж
Решиха за бедственото положение във Варна Ето подробности Дете намери голяма сума пари в метрото Полицията издирва собственика
Закъса сериозно Ръсел Бранд е обвинен в изнасилване Тръмп представи любопитна "златна карта" Визираната представлява билет за безсрочен престой в САЩ
Земетресение от 4,3 по Рихтер разлюля... Тайван Голям протест в Плевен Граждани се бунтуват след трагичната смърт на Сияна
Огнен ад край София, камион се запали Временно движението в аварийната и активната лента в посока Варна се ограничава Делото "Цалапица": 15 години затвор при строг режим за Бизюрев Той беше признат за виновен, че умишлено е умъртвил 24-годишния Димитър Малинов