925 души, осъдени на затвор, остават неиздирени
Тя бе назначена през януари след като се разбра, че шесторният убиец от Нови Искър Росен Ангелов е бил с влязла в сила присъда, но не е бил издирен от МВР в продължение на повече от девет години. Главният прокурор Сотир Цацаров пък предложи да се създаде публичен сайт, на който да бъде качена цялата информация за всички лица, обявени за издирване.
Общо 925 лица, осъдени на затвор, се укриват и до днес. По информация на главния прокурор около 700 от тях вероятно са в чужбина. Други пък са издирени, но се оказало, че вече излежават присъди в чужди затвори. Според Цацаров една от причините за бавенето е липсата на възможност за употреба на СРС, както и на информация от мобилните оператори.
"Не мога да не направя извода, че ефективността от оперативно-издирвателни мероприятия на територията на страната е ниска. Трудностите произтичат най-вече от липса на възможности за използване на СРС-та, а също и за проследяване и анализиране на информацията от мобилните оператори", коментира той.
След извършената проверка вече е създаден и електронен регистър на всички с влязла в сила присъда, които още се издирват. Цацаров предложи МВР да създаде и поддържа сайт, на който данните за тях да бъдат публични.
"Нашето предложение е да бъде създаден съвсем публичен сайт "Издирва се" - такъв, какъвто съществува в други страни. И на практика всяко лице, всеки работодател и гражданин дори, да може ясно да установи при необходимост след справка дали съответно лице се издирва. В тази информация няма нищо тайно. Тя в момента е затворена в рамките на МВР, необходимо е да стане обществено достояние. В този сайт да бъде създаден и раздел, в който да бъдат публично достъпни и данните за безследно изчезнали деца", предлага Цацаров.
Той отново се обяви и за това всички дейности по издирването и задържането на осъдените да бъде прехвърлена на МВР. В момента по закон за тях отговаря Главна дирекция „Охрана” към Правосъдното министерство: "Тя няма по закон, а няма и капацитет да осъществи каквито и да е оперативно-издирвателни мероприятия. Нейните функции се свеждат до това да посети съответния адрес, месторабота и пр. и да установи дали лицето е там. Ако не е там, да изпрати информацията на МВР. Този дуализъм не работи".
"Мисля, че и самата оперативно-издирвателна работа в МВР се нуждае от немалка реорганизация. Оперативно-издирвателната работа е, на първо място, затрупана с множество категории издирвани лица. В нея според мен е необходима някаква приоритизация и структурно разделяне на органите, които се занимават с това", коментира главният прокурор.
Цацаров допълни, че е създадена работна група от прокуратурата, МВР и Министерството на правосъдието, която да изготви обща инструкция за задържането и отвеждането на осъдените с лишаване от свобода.
2
Коментара по темата
2.
Njama ime
08.03.2018 00:23:16
Abe nali 4oveka pisa kolega na toz un ibiec Risen ..Bil si e v legiona i sega e na misija v Afrika savsem jiv i zdrav..Prokurorite i policijata da kajat sega koi e ubieca sled kato toz si e jiv i zdrav i nee toi. Goljama shema pak laji u gluposti..Prikriha njakoi pak s tova schestorno ubiistvo
1.
ПУБЛИКАТА
07.03.2018 22:56:39
ДАЙТЕ ДА ДИГНЕМ ЗАПЛАТИТЕ НА ПРОКУРОРИТЕ И ПОЛИЦАИТЕ И ПУБЛИКАТА ДА ПОЧНЕМ ДА ДЕБНЕМ ПРЕСТЪПНИЦИ ХА