Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Фаворитът за шеф на Антикорупционния орган ще прави България център за борба с корупцията на Балканите

Пламен Георгиев (вдясно) е фаворитът да стане председател на новата комисия Антикорупция, (вляво) Николай Николов - кандидатът на БСП
Ключови думи: Антикорупционен орган, комисия, Пламен Георгиев

Парламентарната комисия за борба с корупцията изслуша двамата кандидати за шеф на новия Антикорупционен орган, който ще бори корупцията по висшите етажи на властта у нас.

Кандидатите за поста председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество са двама – Пламен Георгиев, който е фаворит, тъй като е предложен от мнозинството ГЕРБ и Обединени патриоти, и кандидатът на БСП – Николай Николов.

Двамата отговаряха повече от 2 часа на въпроси на депутати и експерти. 

Пламен Георгиев е бил прокурор в Софийска районна и Софийска градска прокуратура, зам.-административен ръководител в Специализираната прокуратура, както и зам.-министър на правосъдието. От 2013 година до момента е председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ).

Той заяви по време на представянето си голямата амбиция да превърне Комисията в основен разследващ орган не само в България, но и на Балканите.

„Най-нормалното е средства да изтичат към най-близките държави. Нашата комисия би могла да стане център на Балканите“, обяви Пламен Георгиев.

За него борбата с корупцията, ако заеме този пост, ще се превърне в кауза. „Целта е да разработим модел, който да гарантира, че няма да има лов на вещици“, каза той.

Георгиев оценя новия Антикорупционен закон, приет от Народното събрание само преди няколко месеца, като добър – с  ясни нормативни правила за противодействие на корупцията. За служителите, които ще избере, ако бъде избран, ще има скритни правила – ще се правят периодични тестове на знанията, ще се задават въпроси от психологическо ниво, периодични проверки за употреба на алкохол и упойващи вещества. Предвиждаме и повишаване на професионалния капацитет на служителите чрез обучения на служителите.

Той предвижда да има по един представител, компетентен по един от петте ресора, а петата позиция ще е за човек, който познава оперативната работа, а във всяка една от дирекциите ще се сложи по един или двама агенти, за да може да се следи и за корупцията на местно ниво.

Фаворитът за поста е предвидил дори обучение на кадри - в УНСС ще се създаде магистърска програма, а унвиерситетът дори вече бил съгласие да предостави базата си за всякакви мероприятия, извършвана от комисията.

Той ще качи и борбата с корупцията по висшите етажи на властта в сайт.

Пламен Георгиев каза още, че вече се е явявал на детектор на лъжата и е готов да се яви и на тест за почтеност.

Другият кандидат, предложен от БСП – Николай Николов е доктор по право с дисертация, свързана с установяването на имущество, придобито от престъпна дейност. От 2011 до януари 2018 година е член на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси, а от 2013 година - неин председател. Автор е на над 40 научни публикации, близо 15 години е посветил на работа в областта на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.

Той също е готов да се яви на тест за почтеност, а за него това не е работа, а кауза.

Акцент в представянето му беше борбата с корупцията при обществените поръчки, където изтичат най-много пари на държавата.

„Обществените поръчки са начина, по който се разходват голяма част от публичните средства - над 7 млрд. лв. са изразходени за миналата година. Комисията трябва да определя кой външен експерт трябва да участва в обществената поръчка“, каза Николов.

Той е готов да предлага и законопроекти за борба с корупцията.
От изложението му стана ясно, че за него най-важното в сферата на борбата с корупцията е превантивна, обществена и институционална среда, която да запушва всички канали за корупцията и би искал държавата да изпреварва събитията.

А който прескочи антикоурпционния режим, ще понесе своята отговорност с пълната строгост на закона.

По време на изслушванията на двамата кандидати стана ясно, че ако бъде избран Пламен Георгиев – предлага Николай Николов да му бъде заместник Това ще направи и вторият, но Георгиев не би приел, а би се върнал да работи в прокуратурата.

След приключване на представянето на двамата кандидати председателят на Комисията за борба с корупцията Борис Ячев от Обединени патриоти каза, че ще бъде написан доклад, който ще се разгледа от депутатите.
3
Коментара по темата
3.
Хахаха
06.03.2018 19:18:41
Каква борба с корупцията като е прекратил дело за над 1 милиард на една осъдена за пране на пари рускиня уж че била оправдана??????????
2.
Хахаха
06.03.2018 17:59:08
Дада този разследва бащицата боеко и го оправда. Бойко сега му се отблагодари. бГ е частната фирма на гербаджиите
1.
Хаха
06.03.2018 17:00:56
Не знам да се смея ли, да плача ли на такива небивалици...?
  Добави Коментар
Почина ръгбистът канибал, който яде човешка плът, за да оцелее след самолетна катастрофа Алваро Мангино, един от 16-те пътници, оцелели при станалата печално известна самолетна катастрофа през 1972 г., почина на 29 март след пневмония Как Европа стана играчка на глобализма Евроатлантическите ценности бяха изхвърлени на боклука от самите либерали, казва Бетина Жотева
Нови ограничения по магистралите, край на карането със 140км/ч Шофьорите, отказали тест за алкохол и наркотици след катастрофа, влизат в пандиза Има-угажда си! Пръсна 10 бона за шопинг Не хапнах паста и пица, на диета съм, само морски дарове, споделя Гани
Зодии, които трябва да бъдат център на внимание Те не обичат да бъдат игнорирани Тайната на един буркан с кафе: Как една лъжица спасява шкафа от влага завинаги Поставете буркана къдетп решите и влагата ще изчезне без никакви допълнителни разходи  
Жена намушка двама младежи след спор за силен шум Нападателката е била задържана По последни данни: 2056 души са загиналите в Мианмар Броят на ранените надхвърля 3 900 души, а около 270 души все още са в неизвестност
Защо този майстор реве, че държавата ще го проверява Георги работи професионално като домашен майстор от над 10 години Дойде нова налудничава идея за смяната на часа С тази радикална идея преминаването към лятно часово време ще става по-безболезнено
Колите и казино културата: когато луксът срещне адреналина Вадим 1000 лева за лекарства на година Приблизително толкова струват и добавките – витамини и пробиотици