Фаворитът за шеф на Антикорупционния орган ще прави България център за борба с корупцията на Балканите
Парламентарната комисия за борба с корупцията изслуша двамата кандидати за шеф на новия Антикорупционен орган, който ще бори корупцията по висшите етажи на властта у нас.
Кандидатите за поста председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество са двама – Пламен Георгиев, който е фаворит, тъй като е предложен от мнозинството ГЕРБ и Обединени патриоти, и кандидатът на БСП – Николай Николов.
Двамата отговаряха повече от 2 часа на въпроси на депутати и експерти.
Пламен Георгиев е бил прокурор в Софийска районна и Софийска градска прокуратура, зам.-административен ръководител в Специализираната прокуратура, както и зам.-министър на правосъдието. От 2013 година до момента е председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ).
Той заяви по време на представянето си голямата амбиция да превърне Комисията в основен разследващ орган не само в България, но и на Балканите.
„Най-нормалното е средства да изтичат към най-близките държави. Нашата комисия би могла да стане център на Балканите“, обяви Пламен Георгиев.
За него борбата с корупцията, ако заеме този пост, ще се превърне в кауза. „Целта е да разработим модел, който да гарантира, че няма да има лов на вещици“, каза той.
Георгиев оценя новия Антикорупционен закон, приет от Народното събрание само преди няколко месеца, като добър – с ясни нормативни правила за противодействие на корупцията. За служителите, които ще избере, ако бъде избран, ще има скритни правила – ще се правят периодични тестове на знанията, ще се задават въпроси от психологическо ниво, периодични проверки за употреба на алкохол и упойващи вещества. Предвиждаме и повишаване на професионалния капацитет на служителите чрез обучения на служителите.
Той предвижда да има по един представител, компетентен по един от петте ресора, а петата позиция ще е за човек, който познава оперативната работа, а във всяка една от дирекциите ще се сложи по един или двама агенти, за да може да се следи и за корупцията на местно ниво.
Фаворитът за поста е предвидил дори обучение на кадри - в УНСС ще се създаде магистърска програма, а унвиерситетът дори вече бил съгласие да предостави базата си за всякакви мероприятия, извършвана от комисията.
Той ще качи и борбата с корупцията по висшите етажи на властта в сайт.
Пламен Георгиев каза още, че вече се е явявал на детектор на лъжата и е готов да се яви и на тест за почтеност.
Другият кандидат, предложен от БСП – Николай Николов е доктор по право с дисертация, свързана с установяването на имущество, придобито от престъпна дейност. От 2011 до януари 2018 година е член на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси, а от 2013 година - неин председател. Автор е на над 40 научни публикации, близо 15 години е посветил на работа в областта на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Той също е готов да се яви на тест за почтеност, а за него това не е работа, а кауза.
Акцент в представянето му беше борбата с корупцията при обществените поръчки, където изтичат най-много пари на държавата.
„Обществените поръчки са начина, по който се разходват голяма част от публичните средства - над 7 млрд. лв. са изразходени за миналата година. Комисията трябва да определя кой външен експерт трябва да участва в обществената поръчка“, каза Николов.
Той е готов да предлага и законопроекти за борба с корупцията.
От изложението му стана ясно, че за него най-важното в сферата на борбата с корупцията е превантивна, обществена и институционална среда, която да запушва всички канали за корупцията и би искал държавата да изпреварва събитията.
А който прескочи антикоурпционния режим, ще понесе своята отговорност с пълната строгост на закона.
По време на изслушванията на двамата кандидати стана ясно, че ако бъде избран Пламен Георгиев – предлага Николай Николов да му бъде заместник Това ще направи и вторият, но Георгиев не би приел, а би се върнал да работи в прокуратурата.
След приключване на представянето на двамата кандидати председателят на Комисията за борба с корупцията Борис Ячев от Обединени патриоти каза, че ще бъде написан доклад, който ще се разгледа от депутатите.
3
Коментара по темата
3.
Хахаха
06.03.2018 19:18:41
Каква борба с корупцията като е прекратил дело за над 1 милиард на една осъдена за пране на пари рускиня уж че била оправдана??????????
2.
Хахаха
06.03.2018 17:59:08
Дада този разследва бащицата боеко и го оправда. Бойко сега му се отблагодари. бГ е частната фирма на гербаджиите
1.
Хаха
06.03.2018 17:00:56
Не знам да се смея ли, да плача ли на такива небивалици...?