Мая Манолова: КЕВР да развали сделката за ЧЕЗ заради сръхзадлъжнялостта на Гинка! (ВИДЕО)
Единственият орган, който може да се произнесе по сделката за активите на ЧЕЗ, е заел обичайната си поза на страничен наблюдател. КЕВР отговаря за баланса между енергийните дружества и потребителите, но служителите й са заели пасивна позиция. Те не се възползват от дадените им от закона правомощия. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ омбудсманът Мая Манолова.
„Член 21 т. 23 от Закона за енергетиката дава право на КЕВР да се произнесе по сделки, които биха застрашили сигурността на снабдяването в резултат на сръхзадлъжнялост на дружеството. Това, което стана ясно, е че собствеността на ЧЕЗ ще бъде придобита с 20% собствени средства. 400 млн. лева ще бъдат взети от международни кредитни институции. Как ще бъдат връщани тези кредити?“, попита омбудсманът.
Анализът на печалбите на ЧЕЗ и на евентуалните лихви показват несъответствие между числата, добави тя.
Най-малкото, което могат да направят, е да изискат цялата информация по сделката, за да направят преценка дали ще бъдат заложени активи на дружествата, подчерта Манолова.
Според нея са нужни и законодателни промени и контролните органи трябва да си свършат работата. Ще ги следя, добави тя.
„Основното между потребителите и доставчиците е доверието. В резултат на начина, по който се извършва сделката за ЧЕЗ, то е сринато. Това, което ме тревожи, е че утре всеки проблем, свързан с надписана сметка или възникнала авария, може да se излее в много сериозно недоволство“, предупреди Манолова.
Тя коментира и задържането на д-р Иван Димитров за убийството на крадец.
„Хората се взривяват от гняв като чуят, че някой с 9 присъди е на свобода и е влязъл в нечий дом, за да извърши поредният грабеж. Общественият гняв е предизвикан от такива случаи“, заяви омбудсманът.
„Гневът на хората е напълно разбираем и справедлив, заради хилядите случаи, свързани с битовата престъпност. Има различно прилагане на закона по сходни случаи. Този инцидент не е прецедент и това събужда гнева на хората, че жертвата може да се окаже втори път жертва“, каза още Манолова.
Според нея битовата престъпност е чудовищна, а ефективността на полицията е ниска.