Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как не трябва да насърчавате децата

Ключови думи:

Всеки родител се опитва да окуражава децата си в името на това да ги научи да се справят в живота, да успяват, да не се отказват.

За съжаление обаче има различни видове окуражаване и подходи към тях. Не всички са полезни за детето. Някои дори могат да окажат зловредно влияние върху характера му и формирането му като личност.

Кои са най-лошите начини, по които един родител може да насърчава своето дете?

Да каже на детето, че е свършило добра работа

Важно е да хвалите детето, когато наистина е свършило добра работа, но да му казвате „добра работа“, когато е твърде малко и просто е успяло да отиде до тоалетна в гърнето, е безсмислица, смятат специалисти, най-малкото защото още няма понятие за „работа“.

Препоръчително е на крехката възраст между 1и 3 годинки да го хвалите, назовавайки съответното действие, което то успява да изпълни, придружено с подходяща радостна интонация. Например, когато детето направи първите си крачки, му кажете: „Ти ходиш!“ с широка усмивка и патос. Така то ще разбере, че е успяло да се справи с нещо трудно за възрастта му.

Да му казвате, че всеки печели

Децата трябва да се научат, че за да успеят, трябва да се потрудят. Не е полезно родителите да ги поощряват, казвайки че всички печелят, дори когато губят. Така детето остава със замъглена представа кога реално се е справило добре и кога не.

Обяснете им, че има разлика между индивидуалните успехи и състезания и тези в екип. Що се отнася до спортни постижения, например, отборът може да е изгубил по точки, но да се е представил добре по други показатели. Научете децата да анализират успехите и провалите си.

Не им давате негативна обратна връзка, само за да не ги нараните

Важно е как поднасяте информацията, а не толкова каква е самата информация. Детето трябва да се научи, че понякога ще получава и критики в живота. Това е градивно за неговия характер, хъс за усъвършенстване и надграждане. То трябва да знае, че е необходимо да полага усилия, за да стане по-успешно в дадена област.

Насърчавате едни и същи таланти между братя и сестри

Не забравяйте, че всяко дете е индивидуална личност. Това, че братчето или сестричето може да пее не означава, че и другото дете трябва задължително да го умее, само защото на вас ви се иска. Открийте талантите на децата си и ги насърчавайте поотделно.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
5 сигурни знака, че той е мамино синче Ето кои са те  Taка общуват щастливите двойки Те задават отворени въпроси
Ето кои зодии са шефът вкъщи Вие сред тях ли сте Моите наполеонки, по-вкуски са от тези в магазина Перфектен френски сладкиш
Данаил Папазов с позиция за драмата в "Бояна" Ето какво сподели бившият министър Колко дълго ни отнема да преодолеем бившия партньор? Психологията отговаря Ново проучване предоставя отговор на въпроса
ВВС на Украйна: 21-годишен пилот на F-16 загина по време на мисия Не се съобщават подробности От полицията с информация за напрежението свързано с Доган "Няма задържани", съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов
Президентът на САЩ с важно решение за митата Тръмп освободи смартфоните и компютрите от въведените такси Мистериозна ситуация в Пловдив Дете в линейка след фалшив сигнал за пожар?
Пише история в НБА Йокич е велик баскетболист Каза дали е гадже с Марто от "Ергенът" Красавицата Дакова отрече да са във връзка, тя е бивша участничка в реалитито