Незрящият Дечко бие камбаните на Шипка и вярва, че от Небето го гледат хиляди войни (ВИДЕО)
Камбаните на Шипка са направени от оръжие за убиване. Това каза пред камерата на бТВ Дечко Гарбатулов.
Незрящият звънар на църквата в подбалканското градче изкачва всеки ден по два пъти 255-те стъпала до до камбанарията. Той разказва невероятната история на шипченските камбани. Преди да огласят долината със звън, по време на Руско-турската война металът, от който са излети, е бил оръжие за убиване. Използвани са тонове гилзи
„След свършването на войната, те са събрани и закарани в Москва. Претопени са и от 31 тона гилзи, са направени 12-те камбани“, заяви Гарбатулов.
Той може и да не вижда, но усеща, когато стигне до своя 24-тонен оркестър, че към него от Небето гледат невидими очи и е сигурен, че песента на камбаните под неговите ръце отгоре ще слушат хилядите войни, загинали за свободата на България. Така душите им ще намират покой.
Навремето Дечко е виждал, но бавно започва да губи зрението си. Независимо, че очите му угасват, всяко място от храма на Шипка продължава са свети в спомените му и ни разказва, че на олтара има икони на всички светци, на които са били кръстени руските генерали от войната.
Пазители на храма обаче не са само иконите, а имената на хилядите войни, дали живота си на Шипка и изписани по външните стени на църквата.
Подвигът и значението на Шипка не са преувеличени в историята и литературата. Целта на Сюлейман паша е била да премине преходът и да помогне на Осман паша в Плевен. По това време градът е обграден от руската армия, но турците успешно отбиват атаките. Сюлейман паша притиска от долината с около 30-хилядна армия от юг срещу 7500 руски войници и опълченци на върха.
„В Стара Загора турците са имали успех, но след това ги разбиват. От 2000 опълченците станали 1000. Били са със скъсани дрехи, с белези по лицата. Те застанали в окопите, за да защитават прохода. Най-страшно на Шипка е било на 23 август. Имало е моменти, когато турците са преминавали окопите, избиват всички от болницата“, разказва Гъдев.
„Случвало се е ранени опълченци, след като ги превържат, да отидат отново на бойното поле. Това е учудило всички офицери и генерали, които са ръководили руската армия. Николай Николаевич, когато поздравява опълченците, им казва „Бъдете смели и храбри, юнаци българи!“ и се разплакал“, добавя внукът на славния опълченец.
„В Шипка и сега има висок дух. Хората там не говорят за отчаяние. Готови са да се борят, за да стане животът по-добър“, каза още Христо Гъдев.