Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мистериозната Гинка, купувачът на ЧЕЗ, проговори: Имам активи за 100 млн.лева, банка ще финансира новата ми покупка

В медиите излизат няколко снимки на жени с малко име Гинка, за които се твърди, че е мистериозната Гинка Върбанова, но все още никой не я е разпознал, защото никой не я е виждал
Ключови думи: Гинка Върбанова, собственик, ЧЕЗ, енергетика, Инерком

Инвестираме в добре работещ бизнес и ще го развиваме устойчиво. По време на преговорите договорихме подкрепа за нашето участие в сделката от страна на голяма международна банка с висок кредитен рейтинг. Това заяви за БТА Гинка Върбакова, собственик на компанията "Инерком", която купи бизнеса на ЧЕЗ България.

Усилията ни ще бъдат насочени към постигане на максимална сигурност на доставките и повишаване на качеството на услугите, допълва тя.

"Инерком България" е част от група компании, които вече 10 години работят в областта на енергетиката, енергийната инфраструктура и строителството. Основната ни дейност до момента е свързана с изграждане на централи и производство на електроенергия от ВЕИ. Групата притежава 6 действащи фотоволтаични централи, с обща мощност около 23 МВт, посочва Върбакова.

Следва пълният текст на интервюто:

- На финалната права сте да сключите сделката на годината в България. За вашата компания има малко информация в публичното пространство. Кои са "Инерком"?

- Гордеем се, че сме сред малкото български компании, които инвестират в толкова мащабен проект в енергетиката. Това е голяма стъпка в развитието на нашата компания и ние се отнасяме много професионално и отговорно към нея.

"Инерком България" е част от група компании, които вече 10 години работят в областта на енергетиката, енергийната инфраструктура и строителството. Основната ни дейност до момента е свързана с изграждане на централи и производство на електроенергия от ВЕИ. Групата притежава 6 действащи фотоволтаични централи, с обща мощност около 23 МВт.

Успоредно работим за изпълнение на проект за фотоволтаична централа с мощност от 80 МВт, която ще функционира изцяло на пазарен принцип. Имаме опит в изграждане на енергийна инфраструктура - нови присъединявания, кабелни и въздушни трасета - средно напрежение, реконструкция на съоръжения от преносната електроенергийна система, свързани с нови присъединявания. Реализирали сме редица такива проекти.

Занимаваме се и със строителна дейност. Членуваме в секторните бизнес организации - Българската фотоволтаична асоциация и Камарата на строителите. Имаме партньорства с много големи български и международни
компании. Досега не сме присъствали активно в публичното пространство, защото естеството на бизнеса ни не го налагаше. Ние, както и нашият екип, напълно осъзнаваме обществената значимост и
интерес към дружествата, които ще придобием. Ще поддържаме отношения на диалог с всички заинтересовани страни.

- Как средна българска компания беше избрана да придобие бизнеса на ЧЕЗ в страната?

-В бизнеса е важно какво предлагаш, колко надежден си и какъв потенциал имаш. Бяхме избрани в една изключително тежка процедура, която привлече множество международни участници, организирана и проведена по законите на Чешката република. Ние, както и всички останали кандидати, преминахме през много проучвателни етапи и трябваше да покрием редица изисквания на продавача - ЧЕЗ и мажоритарния й собственик в лицето на чешката държава.

Предоставихме множество документи, одити, финансова и търговска информация, изискана в процедурата. Доказахме, че имаме опит и капацитет да придобием и управляваме дружествата, които ЧЕЗ продава. Благодарим на целия екип от консултанти по сделката - адвокатска кантора Allen and Overy, нашите консултанти по английско право, Адвокатско съдружие Спасов и Братанов, и финансовия консултант Mane Capital, както и на партньорите от банковите и финансовите институции, всички от които работиха много професионално.

Остава последният етап - сделката да бъде одобрена от антимонополния орган Комисия за защита на конкуренцията. Едва след това тя може да бъде финализирана и ние да станем собственик. След придобиването ще направим и търгово предложение до миноритарните акционери, съгласно изискванията на закона.

- Сами ли участвате в тази сделка? Имаше спекулации, че различни бизнес интереси стоят зад вас?

- "Инерком" участва самостоятелно в процедурата. Ще бъдем подкрепени единствено от уважавана банкова институция, която ще ни предостави кредит. Това ще стане на базата на конкретни критерии, свързани с нашия бизнес и кредитно досие. Собствеността ни е напълно прозрачна и публично достъпна. Групата се състои от 9 компании, в които аз съм единствен или мажоритарен собственик. Това е факт от създаването на дружествата и може лесно да бъде проверено.

- Споменахте банкова институция. С коя банка преговаряте и каква част от финансирането ще осигури тя?

- Утвърдена практика е подобни придобивания да се финансират основно с привлечен капитал. По време на преговорите договорихме подкрепа за нашето участие в сделката от страна на голяма международна банка с висок кредитен рейтинг. Когато се използва привлечено финансиране, условията по споразумението с банката се финализират едва след избора на купувача. На този етап не можем да дадем повече информация, но сме предоставили всички необходими документи, касаещи финансирането на продавача ЧЕЗ.

- Как успяхте да убедите банкови институции да ви финансират като купувач? Какво е състоянието на вашия бизнес?

- "Инерком" притежава активи и кредитна репутация, които ни дадоха възможност да използваме привлечено финансиране. Активите на групата ни се оценяват на около 100 милиона лева.Приходите ни нарастват устойчиво със среден темп от около 30 процента през последните години. По предварителни финансови данни приходите на групата за миналата година са около 50 милиона лева и ще отчетем печалба от около 10 млн. от дейността си.

Дружеството, което ще придобие активите на ЧЕЗ след одобрението на КЗК, е "Инерком България" ЕАД и е част от нашата група. То бе създадено специално във връзка с придобиването на активите на ЧЕЗ. Това е утвърдена практика при подобни сделки, тъй като позволява прозрачност и ефективност на управление на бизнеса.

- Какво ви дава увереност, че ще се справите с огромен бизнес, който засяга 3 милиона клиенти?

- Купуваме от ЧЕЗ един добре работещ бизнес и ще го развиваме устойчиво в интерес на клиентите и с отговорност към сигурността и стабилността на енергийната система. Познаваме добре енергийния пазар. Минали сме през всички промени до момента в сектора на производство на електроенергия от ВЕИ. Запознати сме с местните регулации и лицензионни изисквания към дружествата, които предстои да придобием. Познаваме международните тенденции и добрите практики в сектора.

Електроразпределението и електроснабдяването са вероятно едни от най-регулираните бизнеси в България и подлежат на контрол от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В толкова регулирана среда компаниите работят в строго определени рамки.

Като собственик "Инерком" ще задава стратегическите приоритети и посока за развитие и ще следи за стабилността и ефективността. За оперативното управление ще разчитаме в голяма степен на експертизата на мениджърите и служителите в компаниите, които ще придобием. Ще заложим на приемственост и експертност. Екипът на ЧЕЗ е с доказано висок професионализъм и опит. Това са над 3000 човека, които години наред се грижат за сигурността и качеството на доставките на електроенергия за всички клиенти на дружествата.

За председател на Съвета на директорите на "Инерком България" поканихме Милена Стоева, юрист с дългогодишен опит в енергетиката. Тя е запозната с бизнеса, който придобиваме, работила е дълги години на отговорни позиции в дружества от групата на ЧЕЗ.

- В каква посока смятате да развивате дружествата, които придобивате?

- Осъзнаваме обществената значимост на бизнеса, който придобиваме. Нашата цел е в рамките на регулаторните изисквания да предоставим най-добра услуга на клиентите и да развиваме успешно дружествата в новите пазарни реалности. Знаете, пред енергийния сектор предстоят важни промени, свързани с пълната либерализация на пазара на електроенергия.

Ще работим, за да направим най-доброто предложение на потребителите и да разширяваме пазарното присъствие на дружествата. Планираме въвеждане на иновативни технологии на база утвърдени международни практики. Ще насочим инвестиции и в проекти, които водят до оптимизиране на оперативните разходи. Ще продължим добрите практики, свързани с развитие на човешките ресурси. Усилията ни ще бъдат фокусирани върху постигане на максимална сигурност на доставките и устойчив ръст на качеството на услугите
16
Коментара по темата
16.
коментар
24.02.2018 20:18:37
Към номер 10. Показаха я за малко, но после я скриха- прибрала се в комлука да не я бие мъжът и щото се показва публично, но може и да и се размине, като разкаже, че са и обещали, че няма да плаща ток и вече няма да им се налага да крадат от жиците..
15.
въпрос към Гинка от Кумлука
24.02.2018 20:12:13
Гинке, ако знаеш азбуката, подскажи с коя буквичка започва купувачът? С А.П. , И.К или някой друг..
14.
Бургас
24.02.2018 19:09:01
еееееееееееее, до къде ни докараха, циганките да купуват ЧЕЗ. По- голям Виц от България няма.
13.
МАНГО
24.02.2018 16:18:50
Сега ще се раздават луди пари на проституиращите журналя да възхваляват миризливата мангалка.Снимки няма да има ,защото черната боя е в повече.
12.
Тодор
24.02.2018 16:10:22
Ясно е че Бойко Борисов стой зад присвояването на ЧЕЗ чрез своите министри бушони. Оставка и затвор за всички ГЕРБаджии
11.
бай хуй
24.02.2018 15:38:12
Флагман питайте в официално писмо Бойко,защо държавата даже и не мисли за покупка на ЧЕЗ?
10.
щастлив БГ
24.02.2018 15:22:01
Ми, покажете и фацата на таз Гинка, да я видим.
Да не се окаже някоя комлушка циганка, дето са и платили 200 лв за да стане собственик на тази успешна фирма?!
9.
Смях
24.02.2018 15:01:12
Ала Бала
8.
мнение
24.02.2018 14:37:15
Всичко е ясно, казва съдията, да влезе убития.Но само едно не ми е ясно.. Защо гледат на нас, народа като на дебили.Или сами си вярват, че ние им вярваме или са баш Нагли. Ама то така е, кучетaта си лаят, керванът си върви и всяко чудо за 3 дни. След време ще забравим за Гинка и всеки ще си гушне милиончето, което му се полага, а ние ще ядем ряпа и ще купуваме джапанки от 2 лева:(
7.
прогноза
24.02.2018 14:29:22
лелеееееееееее, никога няма да се оправи България, докато има такива като Гинка с милионите от усърден труд. Вероятно тя живее 100 си живот и през тези сто години ги е събирала от закуските по 0, 10 стотинки. Ха, ха, смешно, но най- вече тъжно за българските роби.
6.
....
24.02.2018 14:27:37
Измамата на века
5.
коментар
24.02.2018 14:25:04
Гинка от село Маринка:)От къде ги имаш Гинке тези милиони? Кажи си на кого си поставено лице? Какво е на цвят Поршето, което ти купиха за да се съгласиш да представляваш тази операция. Колко пари имаш на Кайманите? Ето, това са въпроси, които вълнуват нас, българите от рубриката ние питаме, Вие отговаряте:)
4.
демократ
24.02.2018 14:02:55
Гинка да купи и АЕЦ Белене и да се приключва ! ГЕРБаджиите ни вземат за съвсем тъпи, га че сме техен електорат ! Требва ли да вЕрваме на Гинка както на Цецо за тъща му и на Боко, че Дебелян е цист като момина сълза на Кмета на Симитли ? Или може и да мислим ? Разрешавата ли ни ? Никому неизвестна Гинка вади едни има няма 350 млн ЕВРО да си закупи електроразпределението на половин България ?!? Който не е кандидатствал за кредит у банка той не знае какво искат банките за да ти дадат 5 хил лева а .. 350 млн евро ТРЯБВА ДА СЕ КАЗВАШ ДЕБЕЛЯН ПЕЕВСКИ а гаранти по заема да са ти БОЙКО БОРИСОВ и СОТИР ЦАЦАРОВ.. !
3.
fdr
24.02.2018 13:59:05
Тия така са се окопали, че вече е много трудно да ги махнеш- манипулации на избори, все още свободни вършеещи мутри, олигарси одобрени от властта, обществени поръчки на точно определени лица, тотално мачкане на малкия и среден бизнес, нагласени конкурси и процъфтяваща корупция на всички нива- държавна власт и съдебна система !
2.
Getsbi
24.02.2018 13:51:09
Разбира се, такава сделка става след огромен одит. Банката прави от-до проучване на кредитоплучателя. Освен това ЧЕЗ е държавно, Чехите правят също одит каква е фирмата. Но тук се смеят на Гинка, ако се казваше Шарлот има ли разлика? Ако мислите че такава сделка става на тъмно, грешите.
1.
Eeee
24.02.2018 13:50:07
taz se naaka ...babinoto....aha zamirisa....
  Добави Коментар
Марая Кери смятала, че е твърде млада за коледен албум Звукозаписната компания обаче смятала, че това е добра идея Най-малко 10 души са убитите при нови израелски удари в Газа Досега са загинали над 45 000 палестинци
Без ток остана целият курорт Боровец Ски зоната ще бъде затворена до обяд Тръмп: Китайски военни управляват Панамския канал
Джей Ло се чувствала пренебрегната като дете Изповед от звездата Най-необичайните коледни традиции по света Някои нации имат особено оригинални и впечатляващи начини да отбележат празника
Такси се вряза в пешеходци в Ню Йорк Един човек е в критично състояние Обилен снеговалеж по пътищата у нас, има ли затруднения в движението Тази сутрин над цяла Софийска област вали сняг
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити При потребителските увеличението е 14,8 % 5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов Ето кои са те
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа Според мъжете всяка жена трябва да отговаря на точно пет изисквания, за да е страхотна не само между чаршафите, а като цяло Коя е най-силната жена в зодиака Да видим класацията на астролозите