Промените в Закона за горите няма да позволят да се построи нито един хотел
Христиан Митев е на 38 г., представител на партия "Национален фронт за спасение на България". Депутат от „Патриотичния фронт“ в 43-ото Народно събрание, в което бе член на Комисията по правни въпроси и на Комисията по бюджет и финанси. Втори в листата на „Обединени патриоти“ от Област Бургас на последните парламентарни избори. И в сегашния парламент е член на Комисията по правни въпроси в парламента.
- Г-н Митев, вие сте един от вносителите на промените в Закона за горите, с които ще се разреши строеж на ски писти в българските планини? Може ли да обясните какво точно се променя в закона?
- Става въпрос за промяна, която ще доведе до реалната възможност да бъдат изграждани и поддържани ски писти и придружаващите ги съоръжения към тях – станции и стълбове на ски влекове и лифтове.
Сега действащият Закон за горите е приет през 2011 г. Тогава за първи път е възприето да се изисква промяна на предназначението на територията от горска в урбанизирана, когато става въпрос за изграждане на инфраструктура, свързана със ски писти, лифтове, влекове и прилежащи към тях стълбове и станции.
За този период на действие на Закона за горите от 2011 г. до 2017 г. се оказва, че нямаме изградена нито една ски писта, нито един лифт, влек, не се поддържат и съществуващите такива, което показва, че този текст е една от основните пречки това да се случва.
Затова ние предлагаме уеднаквяване на режима по отношение на изграждането на нови и поддържането на съществуващите ски писти и придружаващите ги съоръжения с този режим, съществуващ в момента за електропреносната инфраструктура, а именно електрическите стълбове, газопреносната мрежа, за което се предвиждат 12 метра отстрани на съответното съоръжение. Трябва да се подчертае, че там не се изисква промяна на предназначението от горска в урбанизирана.
Разбира се по отношение на лифтовете и на влековете няма да претендираме за 12-метрови отстояния, единственото, което искаме, е уеднаквяване не режима – тоест и за тези съоръжения за ски туризма да не се изисква промяна на предназначението на земята под тях.
Тези промени целят основно да стимулират ски туризма, тъй като без да имаме изградени ски писти и съоръжения, които са свързани с тях, няма как да очакваме, че ще развиваме не само ски туризма, но и планинския туризъм, тъй като не всички граждани имат възможност да се насладят на природните забележителности, ползвайки лични високопроходими автомобили, а имаме и възрастни хора и хора с увреждания, които без лифт няма как да се качат в планината.
И това се отнася и за Витоша, а и за другите планини.
- Къде ще позволи законът да се развие ски туризъм?
- За абсолютно всички планини – Витоша, Банско, Пирин, Родопите.
- В Пирин се даде възможност за втори лифт и последваха протести, които продължават и сега. Тази промяна не е ли още една причина да се възобновят нови протести?
- Всеки един законопроект може да е причина за протести. Във всеки един мога да ви намеря причина някой да излезе и да протестира и това е право на всеки български гражданин, който не е доволен - да излезе и да изрази гражданската си позиция чрез формата на протест.
- Този закон не облагодетелства ли частни интереси?
- А смятате ли, че е добре да нямаме построени никакви съоръжения – защото за 7 г. нямаме построено нищо - нито една нова ски писта…
- Какво пречи сегашният закон на това?
- Пречи, защото никой не иска да се занимава с преминаването през тези процедури, заплащането на огромни такси за промяна на предназначението. Няма да намерите инвеститор, който да иска да го прави – да минава през тази процедура.
- Каква става таксата с новия закон?
- Процедурата се улеснява. Доколкото знам инвеститорите няма да заплащат такса - това е огромното облекчение. Иначе, ако вземем решение, че няма да правим нови ски писти и няма да поддържаме съществуващите – тогава може да оставим този текст, той ще си действа, но забравете за всякакви нови ски писти и развитие на ски туризма в България. Защото държавата няма тези пари да ги вложи в момента в изграждане, тоест тя ще търси форма на публично-частно партньорство, а новата му форма е концесията.
Обаче за да се съгласи този партньор да изгражда ски писта, той все пак трябва да има някакви облекчения.
Ние направихме последваща оценка на закона за горите именно в тази му част и се оказа, че няма нито една построена ски поста и нито един построен лифт.
- Законът няма ли да доведе до опасност за презастрояване в планините. Ски писта - лифт – хотели?
- Мен ако питате и след тази промяна това е скъпо удоволствие да се поддържа ски туризъм…
Няма как да има презастрояване, защото не се допуска застрояването с каквото и да е. Каква връзка има хотела – той не е съоръжение, свързано към ски пистата…
След като в закона е записано - ски писти и свързаните с тях ски станции и стълбове на влекове - това показва ясно какво може да се изгражда.
Да започнем да пишем в нормите – ски лифтът не е хотел. Това ли да напишем, извинявайте, но стигаме до абсурди.
Да кажем – приключваме с лифта на Банско, до момента в който се амортизира, този на Витоша е приключил и другото, което е, столицата ще продължи да е в абсурдното състояние да отидем на планина, освен ако никой няма някакъв високопроходим автомобил.
- Дължината на ски пистите как ще се формулира, отново според ЗУТ ли?
- Има достатъчно много наредби по Закона за устройство на територията, които регламентират това. Самото изграждане на каквото и да е съоръжение, ски писти, ще трябва да се подчини на Закона за устройство на територията. Ще има ОВОС.
Тук въпросът е кардинален и всички могат да си зададат този въпрос какво искаме – защото пак ви казвам 7 години нула ски писти, нула лифтове, нула влекове. Положението е такова и няма да се промени. Аз не познавам много хора, които да се наредят на опашка да инвестират в ски писти.
- Затова ви попитах не се ли облагодетелстват определени кръгове.
- Кой?
- Цеко Минев.
- Няма връзка с Цеко Минев и не са правени тези промени от Цеко Минев и за Цеко Минев или за който и да е било друг.
17
Коментара по темата
17.
Силвия
20.02.2018 19:41:50
Тези промени трябваше да се случат много отдавна, но бяха постоянно блокирани от зелените. Сещайте се сами да не са изпълнявали нечия поръчка.
16.
*********
19.02.2018 20:45:39
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
15.
Asas
19.02.2018 18:13:39
Това момче на снимката трябва спешно да започне да спортува усилено , че като гледам на 35-40 години шкембето му стига до шията.То бива бива , ама скоро ще настигне ШИШИ по габарити.
14.
Захари
19.02.2018 14:40:15
Грехота е да има желаещи да инвестират пари сега и веднага, а някакви недомислици да спъват нещата...И не говорим за хотели и комплекси, спокойно!
13.
Иван
19.02.2018 14:00:01
за хотели съм съгласен, че не трябва да се строят, но лифтове нови си трябват! и айде да ги правят вече, че остаряхме.
12.
Чайка
19.02.2018 12:33:04
То останаха ли гори! К*авали
11.
*********
19.02.2018 11:50:30
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
10.
НФСБ
19.02.2018 11:19:58
Тоя е много красив, умен, има атлетчно тяло, най-големия мъжкар в целия свят.
9.
Анализата
19.02.2018 11:18:22
А преди тези 7 години за предните 15 със стария закон, колко лифта и писти са построени?! Нула. Значи не бил закона виновен!
8.
Y
19.02.2018 11:05:22
Тоя и тишев като ги видя и деня ми е крив после.
7.
Тоз
19.02.2018 11:05:19
Ли ще оправи нещата? Взимам еднопосочен те циганите след време ще се погрижат за този и другите му авери!
6.
Oho-Boho
19.02.2018 11:01:02
Уважаеми г-н Митев, ясно е, че си нямате хал хабер от материята.Нещо повече имам чувството, че сте от депутатите използвани като инструмент за прокарване на антибългарски закони! Когато се построят не един а много хотели, Вие лично каква отговорност ще понесете? Стъпвал ли сте въобще в тези места, за които пишете този закон, за да видите със собствените си очи положените основи на поне 20 нови хотела, чието строителство ще узаконите с промените на закона? Всъщност колко ви платиха за този закон г-н Митев?
5.
*********
19.02.2018 10:29:02
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
4.
до 4
19.02.2018 10:25:42
Виж се в огледалото.
3.
*********
19.02.2018 10:19:14
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
2.
666
19.02.2018 10:10:15
Тези промени на закона за горите само заради ски пистите и лифтовете ли се правят ? А тези планини, където няма как да се развива ски туризма как ще бъдат защитени от изсичането на горите в тях, питам за един приятел ? Странджа е опустошена, а всички институции - дирекции, агенции и министерства, които са отговорни за опазването на българските гори и българската природа нехаят и покровителстват безконтролната сеч на ценни видове дървета, оголват се огромни площи насечени терени, които след това стават предпоставка за образуване на свлачища. В интерес на кого наистина се правят тези промени и доколко защитават уникалната Природа на България ?
1.
янгъозът илия
19.02.2018 10:06:28
сигурен ли си за глупостите дето си говориш,верва си ,вервай.