Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гените остават активни и след смъртта на тялото

Ключови думи: гени, проучване, учени
Клетките и гените остават активни дори след смъртта на тялото. Това показват резултатите от ново проучване на Института по науки и технологии на Барселона, съобщава БиБиСи. Проучването дори открива, че някои гени стават още по-активни след смъртта.

Разбирането на активността на гените дава много по-точна информация за дейността на всяка клетка, развитието на тялото, заболяванията и т.н. Всеки ген оставя индикации за своята дейност чрез RNA молекули. Те имат директно влияние върху това, което се случва в клетките, като са и ключови за протеините.

За изследването си учените са използвали органи и тъкани, които са взети от покойници, дали разрешението си за това. Този тип изследвания са и единственият начин да могат да се провеждат достатъчно подробни проучвания на гените и не дават пълна картина за това, което се случва в живото тяло.

Въпреки това резултатите са изненадващи. "Логичното очакване е, че след смъртта, ще има спад в активността на гените, казва Родерик Гуиго, един от ръководителите на проучването. Анализ с нова технология за mRNA секвениране на органи в рамките на 24 часа след смъртта и съпоставянето на данните с кръвни проби, взети от пациентите преди смъртта им, показва друго.

"Клетките в тялото реагират на смъртта. Някои гени се активират повече, което означава, че след смъртта в тялото продължава да има известна дейност", казва Гуиго. Екипът му не може да открие причина за това. Една от възможностите е, че кръвта започва да се съсирва и това намалява притока на кислород до клетките, което активира защитни функции. Учените все още нямат доказателство за това.

Проучването дава база данни за предвиждане на RNA активността и промените в тялото след смъртта. Това може да помогне на бъдещи проучвания, както и на криминалистите. "Има "отпечатък", който остава в гените след смъртта и той на теория може да бъде използван в криминологията. В момента обаче нямаме метод, който да може да позволи използването му на терен", допълва Гуиго. Нужна е и още работа по усъвършенстването на метода и тест с проби по-дълги от 24 часа, както и взимане на други критерии, за да може методът да е полезен на криминолозите, допълва експертът.
1
Коментара по темата
1.
гггггггггггггггггггггггггг
18.02.2018 22:27:59
даааа, гените ни са активни в трупните червеи - това мога да ви го кажа и без изследване
  Добави Коментар
5 сигурни знака, че той е мамино синче Ето кои са те  Taка общуват щастливите двойки Те задават отворени въпроси
Ето кои зодии са шефът вкъщи Вие сред тях ли сте Моите наполеонки, по-вкуски са от тези в магазина Перфектен френски сладкиш
Данаил Папазов с позиция за драмата в "Бояна" Ето какво сподели бившият министър Колко дълго ни отнема да преодолеем бившия партньор? Психологията отговаря Ново проучване предоставя отговор на въпроса
ВВС на Украйна: 21-годишен пилот на F-16 загина по време на мисия Не се съобщават подробности От полицията с информация за напрежението свързано с Доган "Няма задържани", съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов
Президентът на САЩ с важно решение за митата Тръмп освободи смартфоните и компютрите от въведените такси Мистериозна ситуация в Пловдив Дете в линейка след фалшив сигнал за пожар?
Пише история в НБА Йокич е велик баскетболист Каза дали е гадже с Марто от "Ергенът" Красавицата Дакова отрече да са във връзка, тя е бивша участничка в реалитито