От НАП разкриха нови схеми за укриване на приходи, загубите са за милиони
Сред тях са печатането на касови бележки, които не се отчитат във фискалната памет, но приличат на истински фискални бонове (вижте примери на фалшиви бележки в прикачените файлове). Друга често разпространена практика е манипулиране на софтуери, чрез които се управляват фискалните устройства, което води до неотчитане на действителните размери на приходите от продажби на стоки и услуги.
По време на летните и зимните контролни кампании на НАП са открити и софтуерни манипулации на фискални системи, при които устройствата са програмирани да отчитат например всяка втора или всяка трета продажба, вместо регистриране на целия оборот. Заради неиздаване на касови бележки, както и установени манипулации на фискални устройства, през миналата година са запечатани над 2000 търговски обекта.
С последните промени в законодателството, което регулира отчитането на продажбите, са въведени нови изисквания, според които всеки касов апарат трябва да предава по изградената дистанционна връзка и данни от всяка касова бележка към сървърите на НАП. На касовата бележка, която се предоставя на клиента, ще се отпечатва QR код. Чрез този код всяко лице ще може да провери отчитането пред НАП на издадената му касова бележка.
За да изпълнят новите изисквания, регистрираните по ЗДДС фирми, с изключени на тези, които използват Интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност (ИАСУТД), трябва да надградят софтуера на съществуващите си фискални устройства до края на 2018 г. А нерегистрираните по ЗДДС и тези, които регистрират и отчитат продажбите си чрез ИАСУТД – до 30 юни 2019 г. От НАП уточняват още, че измененията могат да доведат до подмяна на устройствата, но в зависимост от техническите и функционалните параметри на използваните фискални устройства, те ще могат и да се преработят, така че да отговарят на новите изисквания. Освен това, всички разходи за надграждането или подмяната на съществуващите фискални устройства се признават за данъчни цели.
В продължение на 2 години НАП провежда лотария с касови бележки с предметни и парични награди, в рамките на която са регистрирани близо над 60 млн. касови бележки на стойност 780 млн. лв. Вижте какви са задължителните елементи на законната касова бележка на www.kasovbon.bg. С въвеждането на QR код във всяка касова бележка регистрирането на фискални бонове в лотарията ще стане значително по-лесно, допълват от НАП.
„Доброволното спазване на данъчните правила устойчиво се подобрява в последните години, но в някои браншове като заведенията за развлечения и хранене манипулирането на фискалните системи продължава. Това налага промяна в законодателството, към която ще добавим и по-сериозен данъчен контрол“, каза директорът на „Контрол“ в НАП Васил Панов.
4
Коментара по темата
4.
София
16.02.2018 22:00:16
НАП да не се правят на ощипани моми. От повече от десет години се знае ,че магазините по курортите работят с компютри ,издават касови бележи и в края на деня собствениците сторнират 30-40 % от оборота. Това може много лесно да бъде установено. Нали уж лятото половин България е в Сл. бряг и проверяват денонощно или пак само дребните риби хващаме. Сега се сетиха,че се крие оборот и малки обекти ,които едва свързват двата края ще плащат за нови апарати. Признавало се за разход,а откъде да извадят хората пари за този разход. пак фалити,пак терминал 2 !
3.
гггггггггггггггггггггггггг
16.02.2018 21:31:45
някой е внесъл евтини апарати и трябва да ги продаде, ами ще изфабрикуваме че нещо е хакнато и вече не става
ами все пак нали затова НАП дава заплати (и то не малки) на инспектори от НАП да хващат измамниците
ами все пак нали затова НАП дава заплати (и то не малки) на инспектори от НАП да хващат измамниците
2.
Tърговец
16.02.2018 20:35:01
Ей мама му стара,не се наядоха тия чиновници,.Повече са от търговците с пъти.,и с пъти по богати.
1.
bgman
16.02.2018 20:29:42
И заради 100 измамници, които НАП не се напъва да хване, ще се сменят 300 000 касови апарата и някой ще сложи добра пачка в джоба...