Българските градинари в Унгария почитат Свети Трифон (ВИДЕО)
Свети Трифон е най-почитаният светец от българската общност в Унгария. В навечерието на днешния празник български градинари и лозари зарязаха лозовите масиви в Будапеща и се помолиха земеделието отново да се възроди, съобщава БНТ.
В началото на миналия век българските градинари в Унгария са наброявали близо 70 000 души.
В Унгария всеки свързва България със земеделието и градинарството. Години наред именно българите са произвеждали най-добрите зеленчуци, при това на огромни площи около Будапеща.
„Показват се тук методи, които не са били познати. Българският градинар е бил изключително тачен. Те принасят тук българския домат и начина, по който те са отглеждали зеленчуци за самите себе си“, каза пред камерата на националната телевизия протосингелът на Западната и Средноевропейската митрополия архимандрит Атанасий.
„Когато са пристигнали, моят дядо и моята баба след Първата световна война, те се занимават със земеделие и тогава разцъфтява в унгарската държава земеделието. В девети район, близо тук, до нашия културен дом, се намират и централните хали, където са продавали българските градинари своите стоки. Техните земи са били до река Дунав“, добавя
Симеон Варга. Той е застъпник на българската общност в унгарския парламент.
В началото на 20. век именно българските емигранти решават да построят български храм тук и вземат решение всеки да дари по една златна пара. Църквата носи името на светите братя Кирил и Методий. Техният празник също е високо почитан от сънародниците ни зад граница.
Св. Трифон е вторият празник на българската църковна община в Будапеща, на който е устроен и малък параклис, уточнява архимандрит Атанасий.
Трифон Зарезан е повече от празник за българските градинари и лозари от Будапеща. Светецът е техен покровител. Западно и средноевропейският митрополит Антоний и митрополитът на Австрия – Арсений благословиха сънародниците ни в Унгария и се обърнаха с молба към небесния закрилник да прогони всички вредители от земите им.
„Практически на Трифоновден започва стопанската година и на Димитровден я затваряме. Наистина това е първият случай, когато се събира цялата общност и пак става голяма традиция“, каза пък Огнян Кожухаров.
Зарязването на лозята е неизменна част от празника.
„Преди 40-50 години тази площ беше пълна с градинари. Ама сега много малко има вече има градинари, които с това се занимават. Младите не искат в градина да работят, защото тежко нещо е това, да се продава и запълва градината“, добавя Байчев.
В момента градинари има само за показ тук там, защото младото поколение вече не се занимава с градинарство, каза пък Огнян Кожухаров.
Въпреки че градинарите днес са малко, българите в Унгария поддържат традициите живи.
Празникът за Трифон Зарезан продължи в българския културен дом в Унгария - с народна музика и курбан за здраве, берекет и плодородна година.