Празнуваме Деня на виното и любовта
Днес всеки може да намери повод за празнуване. В българската традиция датата се свързва с Трифон Зарезан. Това е ден, в който се почита светецът мъченик, а лозето се зарязва в последните дни на зимата. За първи път този празник започва да се чества официално у нас през 1962 г., когато е обявен за професионален ден на лозаря.
Православната църква почита Успението на Константин-Кирил Философ. По западен образец днес празнуваме и празника на влюбените Свети Валентин. По традиция днес се изпращат картички, бонбони, сърца и цветя.
Традицията повелява рано сутринта стопанката да омеси хляб - пресен или квасник. Освен това сготвя и кокошка, която по традиция се пълни с ориз или булгур. Кокошката се вари цяла, а след това се препича на саджак. В нова вълнена торба се слага питата, кокошката и бъклица с вино. С такива торби на рамо мъжете отиват на лозето. Там се прекръстват, вземат косерите и от три главини всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите. Този ритуал се нарича "зарязване". След това всички се събират и избират "царя на лозята". Едва тогава започва общо угощение.
В народния празничен календар този ден се обозначава с името Трифон Зарезан. Чества се от лозарите, градинарите и кръчмарите на 1 февруари (по новоюлианския календар), когато Българската православна църква официално отбелязва Трифоновден, или на 14 февруари (по григорианския календар). Празникът се среща още като Зарезановден, Трифун Чипия, Трифун Зарезой, Трифун пияница.
Св. Трифон е мъченик, светец-лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян, бил посечен с меч. Роден в Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия, той произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното. Добави Коментар