Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

БОРКОР с убийствен анализ за схемите на пазара на медицински изделия

Ключови думи:
Тоталната липса на контрол и регулации на пазара на медицински изделия години наред е довела до деформация на всички нива на този пазар - проверката на качеството на изделията е формална, а липсата на правила за ценообразуване е довела до злоупотреба с цените.

Това е извод от доклад на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (ЦППКОП), известен като БОРКОР, публикуван на сайта на Центъра.

В документа се посочва, че анализът е провокиран от критичните оценки на европейските доклади за българското здравеопазване, от констатации от различни европейски проучвания за нарастването на средствата, които пациентите са принудени да доплащат за здравни услуги, както и от повишения риск от корупция при доставката и употребата на медицинските изделия.

Документът дава различни препоръки за ограничаване на възможностите за корупционни практики в здравния сектор и при прилагането на медицински изделия в частност.

В България липсва връзка между институциите, за да се контролират вносът и продажбите на медицински изделия, проверката на качеството им е формална, а злоупотребата с цените е голяма, тъй като няма правила за създаването им, посочва се в документа. Отчита се, че вносителите на изделията раздуват стойността на изделията при регистрацията им, а допълнително злоупотреби се извършват при болничните търгове или при липсата им, както и при директни продажби на дребно от лекари на пациенти. Всичко това е следствие в голяма степен на натиска на индустрията, която ги произвежда. В не малко случаи компаниите, които седят зад тези изделия са и производители на иновативни медикаменти.

Налице е празнота относно механизма за регулация на цените и ценообразуването на медицинските изделия. Липсва и нормативна регламентация, изискваща деклариране на цената при внос на медицинските изделия или изискване за представяне на анализ на формиране на продажната цена, каквато съществува за медицинските изделия, предназначени за хората с увреждания. Това води до възможност за злоупотреби и съзнателно завишаване на продажните цени, включително и на цените на изделията, които се заплащат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). По този начин се ощетяват както държавата, така и гражданите.

Налице е разпокъсаност и неяснота за броя на търговците на дребно на територията на страната и поради това липса на проследимост, отчетност и пълна информация за търговския оборот с медицински изделия. По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата в България има 1100 търговци на едро с медицински изделия. За сравнение, търговците с лекарствени продукти са 379.

Влиянието на големите фармацевтични компании се отразява и върху регулациите, и върху медицинските експерти. В България множество компании са инвестирали през 2016 г. в клинични изпитвания, медицински научни изследвания, неинтервенционални проучвания близо 150 млн. лв., посочва се в доклада. Според тях около една трета от медиците в България, или 10 хиляди специалисти, са получили някакъв вид спонсорство през 2017 г. от фармацевтичните компании, а около 21 млн. лева са изплатени за година за образователни семинари и лекторски хонорари на български лекари.

Сред препоръките в доклада е въвеждане на норми в Наказателния кодекс за инкриминиране на подкуп или други корупционни престъпления при изпълнение на служебните задължения на лекарите, в това число при предписване на лекарства и медицински изделия, а така също и при доставката им за директна употреба от медицински работници или специалисти и при препращане на пациенти или материал за изследвания.

Друго предложение е да се проведе и дискусия за създаването на правна регламентация на лобистката дейност и материалните и финансови отношения между лекари и фармацевтични компании, както и между лекари и пациенти.

Създаване на вътрешни регистри в лечебните заведения, в които да се оповестяват средствата, получени от фармацевтичните компании, дарения, спонсорство, обучения, семинари също е възможна мярка. Друга препоръка е създаването на регистър на медицинските изделия.

Предлага се и постоянна свързаност с Националната агенция за приходите (НАП) и Министерство на здравеопазването (МЗ) и поддържането на регистър, в който да се оповестяват сключените договори на физически и юридически лица от сферата на здравеопазването с фармацевтични компании, тяхната стойност, предмет, дарения и спонсорство.

Докладът предлага и преоценка на административно-наказателните разпоредби в Закона за здравето, Закона за медицинските изделия и Закона за здравното осигуряване, както и преоценка на предвидените санкции в случаи на некоректно попълване и или непълноти в медицинската документация при проведено лечение.

Да се прецизират етичните кодекси с включването на правила за взаимоотношенията между лекари и търговци, съветва Центърът.

Докладът препоръчва механизмът за надзор и реимбурсиране на лекарствените продукти да се възприеме и реализира и по отношение на медицинските изделия, като това може да стане на базата на регистър на медицинските изделия. Друга препоръка е обособяване на самостоятелно звено в дирекция „Лекарствена политика“ на МЗ или създаването на Дирекция“ Медицински изделия“.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Протестиращи затвориха път в България, има задържан Граждани са недоволни от битови условия Откриха мъртви трима американски войници Автомобилът на военните потъна във воден басейн 
Ад край Луковит, тежкотоварен автомобил уби дете  Водачът на камиона, разбира се, е освободен, защо да го задържат, пита Диана Русинова Мъж отиде на гости на 42-годишна пловдивчанка, тя го... Нападна с нож
Човек бере душа след нападение от мечка До България Дете падна от тераса В България
Икономист: С приемането на еврото България ще влезе в сърцето на ЕС Благосъстоянието на хората в България се подобрява, уверява Румен Гълъбинов Сериозно природно бедствие в... Гърция
Без ток остават... Жители на Русенско Майка уби сина си Ужас в САЩ
Три коли горяха в... Перник Почина ръгбистът канибал, който яде човешка плът, за да оцелее след самолетна катастрофа Алваро Мангино, един от 16-те пътници, оцелели при станалата печално известна самолетна катастрофа през 1972 г., почина на 29 март след пневмония