Ветото на президента падна на комисия. Доводът - „частните земеделски земи са неприкосновени“
Земеделската комисия в парламента отхвърли ветото на президента Румен Радев върху Закона за посевния и посадъчния материал.
С 12 гласа „за“ и 9 „против“ поредното вето на президента върху закон на парламента падна. Това означава, че същото най-вероятно ще се случи и в Народното събрание.
Поправката, срещу която протестира президентът, се съдържа в преходните и заключителни разпоредби на закона, които изменят Закона за опазване на земеделските земи, свързани с правилата за промяна на предназначението им.
Според президента с промените се стимулира собствениците на земеделски земи да могат да променят предназначението им, което може да доведе до пустеенето им и поставя под съмнение опазването на земеделските земи.
Депутатът от Обединени патриоти Йордан Апостолов взе първи думата, каза, че не е съгласен с мотивите на президента и изтъкна, че според Конституцията частната собственост е неприкосновена.
Той е категоричен, че земеделските земи не пустеят, а обработваемата земя се увеличава с всяка година.
Той също даде за пример, че десетки общини нямат приети общи устройствени планове и земите с променено предназначение не са отразени, като Шабла, например.
От групата на ДПС бяха за ветото на президента и казаха, че ще го подкрепят.
Депутатът Бюрхан Абазов каза, че промяната на предназначението трябва да се прави по изключение, а не по правило, при доказана нужда.
БСП също подкрепи ветото на президента и поиска Законът да бъде разгледан отново.
Кръстина Таскова от „Воля“ обяви, че тази промяна не може да минава „тихомълком и по терлици“ и групата подкрепя ветото на президента. От Воля намекнаха и за лобистки интереси.
Депутатът Александър Сабанов от Патриотите заяви, че хората имат право да се разпоредят със земята си както пожелаят.
В комисията възникна спор колко и какви такси трябва да се връщат на собствениците, които са платили за промяна на предназначението на нивите, но не са реализирали инвестиционно намерение и стана ясно, че досега собствениците са плащали такса смет и данъци на общините, въпреки че на терените няма строежи.
Здравко Младенов от Национално сдружение на собствениците на имоти също взе думата и изложи правото на собствениците да управляват земите си. Той предизвика спор, тъй като изрази мнение, че президентът е бил подведен, но го нарече „някой си“. Това провокира групата на БСП и депутатът Димитър Бошликов поиска да се извини.
Думата взе и председателят на парламентарната комисията по земеделие Десислава Танева, която каза, че дебатът е бил политически, а не експертен.
Тя уточни: Законопроектът за посевния и посадъчен материал е внесен от Министерския съвет с цел административно облекчаване на гражданите и по тази причина включва изменения в още 16 закона, един от които е Законът за опазване на земеделските земи. Той е минал цялата процедура на обществено обсъждане.
После Танева обаче не отрече, че текстовете, върнати от президента, действително са внесени след първото гласуване – те обаче не предизвиквали последствия като застрояване.
Тя подчерта, че са фиксирани срокове, свързани с промяната на преназначението на земите.
През следващата седмица ветото на президента ще бъде гласувано в пленарна зала.
„За“ са ГЕРБ и Обединени патриоти.
9
Коментара по темата
9.
----
07.02.2018 22:28:38
Изедници комунистчета, вашите хора застроиха брега на Станишко брат му и Доган.сега били против
8.
Щерион
07.02.2018 22:22:16
Е чак сега ли им доде на акъла, че хората като сменят предназначението дори без да са строили плащат като попове данъци и такси. Тоя кухар Радев дето хабер си няма от истинския живот седнал да опазва земеделската земя. Плащаме огромна такса за смяна и след години пак да ми я искат. Бахти наглите
7.
Манаф Хенде
07.02.2018 22:08:49
Бетонирайте и осерете всичко ...шибани педали!
6.
До 2
07.02.2018 20:20:12
Що не си гледаш говедата и не спреш да даваш „акъл”?
5.
Bravo
07.02.2018 20:18:12
Браво, Патриоти!
4.
До 3
07.02.2018 20:17:04
Братле, няма какво да му обясняваш на селяндура с 2—рия коментар. Тиквата мозък няма. Да е х.й, да му го набиеш, ама акъл —трудно!
3.
До2
07.02.2018 19:44:47
Земеделска или не земята е на някой и зелените идиоти платени пачаври да не се месят на хората в работата защото ще има пръчка. Не е редно да платиш за регулация 15000лв и да се съобразяваш с някакви срокове след които пак да платиш таксата за да папкате зелените платени безмозъчни лайна. Хората дават пари а зелените ги присвояват. Аман от псевдо безмозъчни природозащитници.
2.
Суджуци на рояци
07.02.2018 19:10:02
Ами като са неприкосновени частните Земеделски земи защо позволявата върху тях да се строи ?????? Кое тогава им е земеделското ???? Това е напрактика Закон за бетониране на Черноморието
1.
Шантавото Галче от Айтос
07.02.2018 19:05:53
Ние сме найголемите патреоти.