Ще спре ли смяната на зимното с лятно време - Европарламентът решава след дни заради силен натиск от учени и общественост
В отговор на граждански инициативи и петиции, които изказват притеснения какви ще са последиците за здравето от смяна на времето по два пъти годишно, резолюция на комисията по транспорта на ЕП призовава ЕК да я премахне.
За да има ефект този призив обаче, той трябва да бъде гласуван и в пленарната зала.
Смяната на времето през пролетта и есента в страните от ЕС се управлява от Директивата на ЕП и Съвета относно разпоредби за лятното часово време. Текстът предвижда да се поддържа единен часови режим. Не трябва да има промяна в часовите зони.
Какви са последствията за организма от медицинска гледна точка при смяната на времето?
Припомняме, че към 24-часов цикъл се приспособяват и хормоналните и поведенческите ритми на човека. И когато те се нарушат, започват проблемите. На първо място страда връзката мелатонин–сън. Между хормона на епифизата и съня съществува пряка връзка и недостигът на мелатонин значително затруднява и прави невъзможно заспиването. Максималната му концентрация в кръвта е от 0 до 4 часа и ако човекът е ставал в 5 часа, то с въвеждането на лятното време той е принуден да се събужда и да бодърства тогава, когато всички негови физиологични механизми все още работят в режим на отдих.
Симптоматиката на десинхронозата е сходна със състоянието на хроничното недоспиване:
- гадене и чувство за тежест в стомаха;
- главоболие;
- дезориентация в пространството;
- ирационално мислене;
- безсъние или патологична сънливост;
- депресивно настроение;
- изгубване на апетита.
3
Коментара по темата
3.
ДО 1
05.02.2018 12:16:20
Какъв стрес ти е ма Илиянке? Искаш в 5 сутринта да ти изгрява слънцето и вечер в 7 -8 да ти става тъмно ли? Голямо лято ще имаш тогава.
2.
Зоом
04.02.2018 19:39:20
Пълни глупости
1.
Илиана
04.02.2018 16:36:54
Тази смяна на времето е допълнителен стрес .Не ни стига другата мизерия.