Ето кои са имениците, които трябва да почерпят днес
Преданието разказва, че Симеон бил един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил.
На свети Симеона се паднало да преведе книгата на пророк Исаия, когато стигнал до глава 7 стих 14, той решил, че в еврейския текст има грешка, като е казано: "Девица ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил".
Посегнал да поправи думата Девица, но ангел Господен спрял ръката му:
"Писаното е точно, затова нищо не поправяй! Ти няма да умреш, докато не видиш с очите си изпълнението на тия думи".
Според протоевангелието на Яков Симеон станал свещеник в Йерусалимския храм след убийството в него на Захарий, баща на Йоан Кръстител.
След три дни жреците започнали да се съветват, кого да поставят вместо него, и жребият се паднал на Симеон.
Това му е било открито от Светия Дух, че той няма да умре, докато не види Христа живия.
Този празник, установен още в ранните векове на християнството, започнал да се празнува особено тържествено от времето на византийския император Юстиниан Велики (527-565 г.).
Според поверието жените, които искат да имат деца, трябва да умесят и раздадат царевична питка на този ден.
Днес имен ден празнуват всички, които носят имената:
Симеон, Симона и производните им, Мони, Моньо, Мона и Моника. Името е от еврейски произход, в превод - "изслушване" (на молитва) или "бог слуша" т.е. готов да изпълни молба или желание.
Симеон има имен ден и на 1 септември, когато православната църква почита паметта на св. Симеон Стълпник. Зимният Симеоновден обозначава прехода от зима към пролет, а летният - от лято към есен. Добави Коментар