Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Внимание! След грипа идват усложнения

Д-р Даниела Георгиева – Специалист епидемиология на инфекциозните болести, управител на Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Дева Мария“
Ключови думи:
Грипът е остро инфекциозно заболяване, характеризиращо се с висока температура – 39 и повече градуса, главоболие, болки в гърлото и в очните ябълки, болки по мускули и стави, хрема, кашлица, силна отпадналост. Много често след провеждане на самолечение , неспазване на постелен режим и липса на имунизация се развиват усложнения, които могат да доведат до смъртен изход. Това са усложнения от страна на дихателната система- пневмония, дихателна недостатъчност, отит, енцефалит, които могат да завършат с летален изход.

Усложненията могат да възникнат при провеждането на самолечение, но не само. Развива се и при  имунокомпрометирани болни, при болни с диабет, лица с хронични заболявания, особено при възрастта над 60г., както и при малките деца, бременни жени.

Много е важно да се знае, че след отмяна на една грипна епидемия, това не означава, че грипът е спрял окончателно. След епидемия се развива т.нар.  епидемична опашка. Това означава появата на нови болни с нова инфекция, или инфектирани болни, прекарали грип и развили усложнения след това.
Превантивните мерки срещу епидемично разпространение на грип и остри респираторни заболявания са следните:

Имунизация срещу сезонния грип - използване на противогрипни ваксини, разработени и пуснати на пазара за съответната година. Причина е, че в нея са заложени съответния тип вируси, които се очаква да бъдат причина за епидемичното разпространение на грипа.  Много важно е да бъдат имунизирани хората от рискови групи – възрастни над 65 години, хора с хронични заболявания на сърдечно съдовата, ендокринната и дихателната система, деца, посещаващи детски колективи. Засегнати от т.нар. епидемични взривове могат да бъдат и големи колективи от хора. На едно работно място, например, в което се намират голям брой служители е важно при наличието на болен,  той да бъде изолиран и да няма досег с останалите, както и да проведе домашно лечение до пълното излекуване.

По време на епидемия се отменят масови мероприятия. При наличие на първи симптоми на заболяването, заболелият веднага трябва да потърси лекарска помощ. Да не провежда самолечение поради риск от развитие на усложнение.

Спазване на добра лична хигиена и използване на миещи и дезинфекциращи средства за ръце, особено извън дома, също е важна мярка. Това касае не само здравите, с цел предпазване, а и вече болните, тъй като те могат да заразят контактните си близки. Освен добрата хигиена, вече заразените трябва да използват предпазни маски, които да се сменят на 2 до 3 часа, индивидуални кърпи за ръце и т.н.
Често проветряване на дома, на затворени работни помещения, в които има струпване на много хора и всички помещения от детски и учебни заведения е също проста, но ефективна мярка.

В случай на проява на болестта, важни са  първите 24 часа след  поява  на симптоматиката поради това, че заболяването се причинява от вирус, който се размножава изключително бързо и обяснява тежестта на протичане на заболяването. Самолечението е опасно! То трябва да е назначено от лекар. Болият първо трябва да бъде диагностициран от специалист и да му се назначи правилната лечебна схема. Лечението е симптоматично, като изключително важно е приемане на лекарства с антивирусно действие. Тяхното прилагане трябва да започне веднага след появата на симптомите на грипа. Действието им е да блокират размножаването на вируса и излизането му от обвивката. При неправилно или късно започнато лечение на втори трети ден от началото на инфекцията се намесва и бактериална флора, на фона на която се развиват усложнения.

От всичко казано до тук профилактиката на грипа и навременно започнатата терапия са от изключителна важност за успешното лечение.
Екслюбимата на милионера Ваньо Алексиев чака бебе, ето от кого Красивата Цвети Василева хвърли неочаквана изненада на бившия си, след като той се изфука с новата си жена Плащаме ГТП за мотопеда, колкото за кола Глобиха ме, не знаех, че има такова изискване, оплака се потърпевш
Специалист: Родителите да следят за усложнения при децата, болни от грип Неизправността на медицинския хеликоптер не пречи на работата на лекарите, заяви д-р Благовир Здравков Рачков се пусна с новото гадже, най-после го показана света Актьорът и бившата адреналинка Виктория се щракнаха от Малдивите
Сменя фамилията си Писателката потъна в размисли, новото име ще ви смае Канара катастрофира и си счупи средния пръст Бившият любовник на Ивана - Стоян няма скоро да бие тупана
Убийството, което потресе България: Украинка уби двете си деца – какво разкри психиатърът? Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова заяви, че подобни престъпления не се случват спонтанно и често са резултат от сериозни психични разстройства, останали незабелязани или пренебрегнати от близките Диетоложка хвърли бомба! Каза за опасност от дубайския шоколад Шоколадът съдържа различни подправки, които могат да причинят алергични реакции, включително анафилактичен шок
Хапват ви се арменски сладки, ето бърза и лесна рецепта Ето какво ви е нужно Изповяда се пред феновете си Имах нужда да се създам и опозная“, признава Мегз
Скок на цените на брашно, олио, захар, шопската салата поевтинява Вижте какви са цените на борсите Нова рокада в БНТ. Денят уж започва с Георги Любенов, а се появи тя Георги Любенов продължава да е болен и сутрешният блок отново започна с неочакван водещ