Внимание! След грипа идват усложнения
Усложненията могат да възникнат при провеждането на самолечение, но не само. Развива се и при имунокомпрометирани болни, при болни с диабет, лица с хронични заболявания, особено при възрастта над 60г., както и при малките деца, бременни жени.
Много е важно да се знае, че след отмяна на една грипна епидемия, това не означава, че грипът е спрял окончателно. След епидемия се развива т.нар. епидемична опашка. Това означава появата на нови болни с нова инфекция, или инфектирани болни, прекарали грип и развили усложнения след това.
Превантивните мерки срещу епидемично разпространение на грип и остри респираторни заболявания са следните:
Имунизация срещу сезонния грип - използване на противогрипни ваксини, разработени и пуснати на пазара за съответната година. Причина е, че в нея са заложени съответния тип вируси, които се очаква да бъдат причина за епидемичното разпространение на грипа. Много важно е да бъдат имунизирани хората от рискови групи – възрастни над 65 години, хора с хронични заболявания на сърдечно съдовата, ендокринната и дихателната система, деца, посещаващи детски колективи. Засегнати от т.нар. епидемични взривове могат да бъдат и големи колективи от хора. На едно работно място, например, в което се намират голям брой служители е важно при наличието на болен, той да бъде изолиран и да няма досег с останалите, както и да проведе домашно лечение до пълното излекуване.
По време на епидемия се отменят масови мероприятия. При наличие на първи симптоми на заболяването, заболелият веднага трябва да потърси лекарска помощ. Да не провежда самолечение поради риск от развитие на усложнение.
Спазване на добра лична хигиена и използване на миещи и дезинфекциращи средства за ръце, особено извън дома, също е важна мярка. Това касае не само здравите, с цел предпазване, а и вече болните, тъй като те могат да заразят контактните си близки. Освен добрата хигиена, вече заразените трябва да използват предпазни маски, които да се сменят на 2 до 3 часа, индивидуални кърпи за ръце и т.н.
Често проветряване на дома, на затворени работни помещения, в които има струпване на много хора и всички помещения от детски и учебни заведения е също проста, но ефективна мярка.
В случай на проява на болестта, важни са първите 24 часа след поява на симптоматиката поради това, че заболяването се причинява от вирус, който се размножава изключително бързо и обяснява тежестта на протичане на заболяването. Самолечението е опасно! То трябва да е назначено от лекар. Болият първо трябва да бъде диагностициран от специалист и да му се назначи правилната лечебна схема. Лечението е симптоматично, като изключително важно е приемане на лекарства с антивирусно действие. Тяхното прилагане трябва да започне веднага след появата на симптомите на грипа. Действието им е да блокират размножаването на вируса и излизането му от обвивката. При неправилно или късно започнато лечение на втори трети ден от началото на инфекцията се намесва и бактериална флора, на фона на която се развиват усложнения.
От всичко казано до тук профилактиката на грипа и навременно започнатата терапия са от изключителна важност за успешното лечение.