Бюджетът за 2018 г. е изпълним, Приморско е най-социалната Община!
- Г-н Германов, тази година отново имате амбициозен бюджет. Кои са основните акценти?
- Бюджетът не се е променил с времето, така че основните акценти са запазени – социална, културна, спортна и инфраструктурна политики и всичко останало. Мога и смея да твърдя, че Община Приморско е една от най-социалните общини в България. Основното е, че бюджетът е изпълним. Това, което е заложено като параметри от 2011 г. насам, ние си го изпълняваме. Най-вече в приходната част – от собствени приходи. Това говори за финансова дисциплина, за ред и само погледнете как изглежда Приморско и го съпоставите с начина, по който изглеждаше преди 5 години.
- Какво предвижда капиталовата програма на Бюджет 2018 г. и кои ще бъдат основните обекти по нея?
-Вие видяхте, че има една сума, която се предвижда като средства от европейските фондове – около 34 млн. лв. Тя касае Пречиствателната станция Приморско-Китен, инфраструктурни проекти на територията на общината. Отделно в бюджета, който е около 20 млн. лв., има предвидени капиталови средства, около 12 млн. лв. На ул. „Иглика“, която свързва с „Перла“ на територията на Ченгера и нагоре Бегликташ – продължаваме инвестициите и предполагам, че тази година ще приключим със строителните дейности. Говорим за подземна и надземна инфраструктура. Отделно ремонтираме други улици на територията на цялата община, както и гр. Китен.
- Как си обяснявате това, че на заседанието на ОбС-Приморско при гласуване на бюджета нямаше дори обсъждане?
- Добре свършена работа – така си го обяснявам. Сесията е крайната фаза на една процедура. Колегите от Общинския съвет са компетентни и са анализирали детайлите и информацията, която сме предоставили във времето – обсъждани са и са доуточнявани параметри. Това е крайната фаза. Няма какво да се говори. Един общински съветник, който чака последния момент, за да може да заяви намерение - означава, че той политизира цялата ситуация. За мен това е правилният начин на работа. Тук говорим за обществена ангажираност. Тоест: Общинският съвет на Приморско работи за обществото.
- С реновирането на ул. „Иглика“ ще разрешите огромна част от проблема с паркирането. Смятате ли да въведете синя зона в Приморско, както вече направиха ваши колеги от други морски общини?
- С нейното реновиране не създаваме повече паркоместа. По-скоро разширяваме самата улица, откъдето минава основният трафик на автобусите.
Относно въпроса ви за синята зона – не. В настоящия момент ние нямаме условия и не е необходимо да въведем платено паркиране. Начинът, по който сме регулирали поведението на водачите на моторни превозни средства, е удачен. Синята зона не е добър вариант за нас.
- Няма как да не ви питаме и за оставката на заместника ви – г-жа Захарина Неделчева. Ще назначите ли друг заместник, доста е неестествено община да се управлява без зам.-кмет?
- В момента няма. Хубаво ще е да има, но няма. Бюджетът в случая е по-важен от това дали има заместник кмет или не.
- До края на мандата ви остават по-малко от две години. Какви цели си поставяте и кой ще е най-важният ви проект?
- Те са поставени от самото начало. Да запазим финансовата стабилност на Приморско, да запазим политиката, която имаме – пак казвам, това е социална дейност към всички слоеве от населението. Културна дейност, спортна дейност, възможности да инвестираме в инфраструктурата без проблеми и без притеснения. Общината е спокойна, ние работим. Когато обявим обществена поръчка много фирми идват в Приморско, защото коментарът обикновено е, че „ние плащаме“. Това е защото работим, защото сме коректни и дисциплинирани. Целите са община Приморско да се развива по начина, по който се развива в последните години – ръст на туристи, подобряване на инфраструктурата, покачване в качеството на нивото на услугите, респективно това да проличи и в качеството на туристите. Но това не е самоцел, това трябва да стане съвместно с бизнеса и с жителите на общината. Това е идеята и затова търсим контакти и правим голяма част от начинанията. За мен обществото в голяма степен е пасивно, специално бизнеса. Една община не може сама да реализира намерение. Ние не сме „всьо и вся“. Бизнесът е този, който има елементи – този, който трябва да даде информация и съответно да изисква. Понякога за жалост той е пасивен. Това е гръбнакът, на който една община се гради. Нашата идея е не да съществуваме паралелно, а да съществуваме съвместно, за да можем да инициираме и реализираме такива намерения, че това, което създадем като продукт да носи качество.
- През вашето управление през последните години общината се разви като дестинация и за алтернативен туризъм. Очаквате ли да се превърне в целогодишна туристическа дестинация?
- Няма как да се случи това. Кой е този, който ще излезе и ще ми каже, че ще успее да превърне един летен курорт в целогодишен? Това нещо с проучванията на гейзери го анализираме от години. Но това, което съществува като факти не предполага, че има такава възможност. На дълбочина от близо 2.5 км имало минарална вода – възможно е, но ще трябва да изкараме едни много големи пари, за да се осъществи това. Какво означава целогодишен туризъм? Бегликташ съществува като обект, но не е атрактивен през зимата, в снега. Усещането е по-различно, не, че не е красиво. Така че имаме идеи, но няма как морският туризъм да се превърне в целогодишен.
- Участвате в много международни туристически форуми, очаквате ли да засилите присъствието си на словашкия и чешкия пазар, както и да бележите ръст на туристите през Сезон 2018?
- Работим в тази посока, участваме в изложенията, където според нас има потенциал в сегмента, който се разработва. Имаме предварителна информация от туроператорите е, че има завишаване на интереса между чешките, словашките и полските туристи между 5 и 15 процента. Участваме активно на борсата, презентираме се и правим всичко необходимо. Все пак имаме потенциал и го предлагаме.
11
Коментара по темата
11.
MM
01.02.2018 12:58:00
Почвам го Музея -на тънка цена ..
10.
Вечна слава
01.02.2018 11:26:30
Разни Здравковци, Гихоровци, Васко минета, Димо Бозев, кучката Лора и др. се опитаха да ми отнемат славата, но не успяха. Запомнете го! Директора - това е Приморско! И Приморско - това е директора!
9.
директора
01.02.2018 11:20:24
Учителките също трябва да имат восъчни фигури - Прокопова, Петкова, Янева... доста са!
8.
Учителка
01.02.2018 10:25:16
Да се вкара като точка на сесия следното ;Изработване и поставяне на восъчна фигура на Налбантов,но преди това да се направи музей на Славата-Ехххх Налбанте Налбанте липсваш ни
7.
,, изгорелия цирк,,
01.02.2018 09:24:33
Африканецът от Татово време в даскалото верно беше атракция.Не се ли повтаряте вече с тoзи или deja vu?
6.
майтап са става
01.02.2018 09:04:28
Щом не е вече директор, а продължават да го наричат така, значи се е превърнал в чучуло.
5.
Патрисиа Ноарбе
01.02.2018 08:52:35
Тоя директор е самозванец, присвоява си чужда самоличност и заслуги,и измислени клевети и фантазии,друго не умее.Ще се разплача за директора ... Има нещо гнило в измисления директор. Bземи се скрии ,че ми писна от артисти.
4.
директора до 1
01.02.2018 00:46:03
Ей, няма да говориш против училището! Ниско ниво на обучение има във вашто село, апък в нашто село нивото е още по-ниско. Разбра ли?
3.
Здравко
31.01.2018 21:33:07
Е как няма да е най-социалната община,като 80% от жителите са роми.Нито един нормален човек с образование няма да се засели в Приморско.
2.
до 1ви коментар
31.01.2018 20:52:59
Ко ривеш бъ ,кът ни ти изнася прав ти път.Ко муй на Приморското ,лятту купон на макс ,.Царевичка варена може и на жар,пицички ,палачинки ,.Сергийка до сергийка ,,RAFI sсладолед, файтони ,луна парк-ямболски бизнесмени ,сливенски търговци.Ко ши муй ,да пълнят бюджета ,хазната общинска да не пресъхва тва е истината .Зимъска е тъй няма хора ,ама и за ко ми са ,само да ми тварат кръвното ,.Пък ти кат не го харесваш Приморско зимата ходи в Тайланд при бат,Мони .Там ще ти хареса -светът е голям и центъра на света е ПРИМОРСКО.
1.
Добрин
31.01.2018 20:21:26
Един млад човек,напуснал Приморско,никога не се е върнал.Да красиво и райско място е но:хората със селски манталитет;завистливи;влагащи всичко спастрено в "хотели"от соца с пристроен нужник;пусти улици зимъска;лоша инфрастктура и разбити улици;непоказващи се от домовете си хора(освен от балконите)-извън туристическата жътва;училище с ниско ниво на обучение(без туй всички по-големи гледат да влязат в елитните училища в ГОЛЕМИЯТ ГРАД).......жива трагедия!!!