Истерия! Има ли опасен вирус в парацетамола?
"Новината" се разпространява вирусно из цялата мрежа и много хора, свиканали да вярват на всичко, което прочетат, се връзват на въдицата, дори сами се диагностицират и определят заболяване, което са убедени, че са хванали от парацетамола.
Това разбира се е най-обикновен фейкнюз, най-често се разпространява от т.нар. "тролове", а целта му очевидно е да хвърли в паника по-наивните потребители.
Проверка в произволна търсачка, съдържаща ключовите думи „парецатамол“ и „мачупо“ довежда потребителите до огромно количество резултати (Само в Гугъл са около 106 000), повечето от които са с миналогодишна дата и опровергават напълно зловещата конспирация, че фармацевтите умишлено тровят хората.
Репортер на Флагман.БГ се свърза с Регионалната фармецевтична колегия(РФК) на Бургас, за да проучи въпроса. Любима Бургазлиева – председателят на управителния съвет на РФК-Бургас, бе изненадана от твърденията.
„Разбирам защо ми задавате този въпрос с такова неудобство. На първо място – вирусите са живи организими, които не могат да просъществуват дълго време без да попаднат в някакъв приемник. На второ място – кои точно таблетки? Парецатамолът е активна съставка в толкова много различни таблетки, че е много трудно да се изброят. Дори да предположим, че във въпросните хапчета (които и да са те) все пак е попаднал вирусът Мачупо, от момента, в които те бъдат произведени до момента, в които те се закупуват от потребителите минава доста дълъг период от време. Това е несериозно... В хапчета таблетирана форма да има вирус, които просто да си седи там и да чака да зарази някого?“, коментира Бургазлиева, която едва сдържаше смеха си.
Оказва се, че първоначално слухът е бил разпространен през януари 2017 г. Не е учудващо, че при нас пристига чак сега – 1 година по-късно. Още при пръв поглед се вижда, че снимката, предоставена като доказателство, не е правена в България, тъй като на опаковката на въпросния „отровен“ парецатамол пише само и единствено с латински букви.
Текстът, придружаващ фотоса, е преведен (нескопосано) от оригиналния английски на нашия език и представя недоказани и недоказауеми твърдения, в които за експертното око е изключително лесно да опровергае.
Но докато има хора, които сляпо да се доверяват на подобни твърдения, такива слухове ще продължават да създават излишен смут из обществото. Винаги проверявайте сами информацията, която намерите из мрежата, особено когато става дума за лекарства. В случай на необходимост – консултирайте се с вашия фармацевт Добави Коментар