Психолог: Насилието в училище може да се спре със закон, а депутатка иска децата да медитират
С насилието в училище не можем да се справим с хубави думи, нужен е закон, с който да се даде възможност да се координират усилията на всички, които се опитват да се справят с побойниците. Това каза в „Денят започва“ по БНТ детският психолог Иван Игов.
„Един американски психолог, който е консултирал президента Кенеди, казва, че насилието не се спира с хубави думи и с протести, а със закони. На среща в Народното събрание дори внесох предложение за проектозакон, а отговорът на една млада депутатка бе „защо не ги накараме да медитират“. Така децата щели да влязат във вътрешното си аз и ще потушат агресията, която бушува в тях“, добавя психологът.
Той коментира убийството на клошара във Варна. „Убийците са две деца, които не ходят на училище. По цял ден се мотат по улицата. Агресията сред ниските слоеве е ужасна. Там се случват страшни неща. Тези деца са убийци, но те са и жертви“, заяви Игов.
„Съвременните поколения, израснали в Интернет, са различни. Ще имат нужда от друго отношение. Трябва да знаем повече за тях, защото иначе ще се справяме все по-трудно“, добави той.
Последният случай от Бусманци носи всички белези на упражняван училищен тормоз, каза пък началникът на Регионалното управление на образованието в София Ваня Кастрева.
„При нашата проверка установихме, че това не е първи случай, в който един ученик си позволява да провокира напрежение в класната стая, да предизвика своите съученици и учители. Притеснява ни обаче това какво е направило училището и институциите, за да можем да преодолеем тези изяви на ученика“, заяви Кастрева.
„Ще се опитаме да помогнем на училищното ръководство и ако има пропуски, трябва да ги преодолеем. Тъй като училището е само със 119 ученици, няма психолог“, добави тя.
„Хубавата новина е, че все повече ставаме чувствителни към насилието. Преди няколко години такъв случай би бил покрит. Лошото е, че откакто се занимавам с проблема насилие между деца, нищо не се е променило. Процентът си остава същият – между 25 и 27. Преди няколко месеца излезе изследване на Световната банка за качеството на живот на децата в България. По насилие се нареждаме след рускоговорящите републики. Това е сериозен проблем“, коментира Игов.
„Пет министерства и поне 11 институции се занимават с проблемното поведение на децата. Хиляди хора получават заплати от бюджета, но не са свързани помежду си“, добави той.
„Това дете от Бусманци е проблемно. Убийството на клошара също е извършено от деца, които са рискови. Няма обаче обща база данни. Не знаем когато такива деца попаднат в една институция, какво правят и какво се случва. По света това се решава лесно със закон. Добави Коментар