Окончателно: Все пак ще се строи облекчено върху земеделски земи край морето
Парламентът все пак прие значително улеснение за строеж върху земеделски земи, чийто променен статут е изтекъл. Казусът предизвика сериозни скандали в управляващата коалиция на няколко пъти.
Инициатор на промяната е бургаският депутат от „Обединени патриоти” и едър земеделец Йордан Апостолов. Още в началото на мандата на 44-ото Народно събрание той предложи спешно да се удължи срокът за промяна на предназначението на земеделски земи. Казусът касае терени, където инвестиционните намерения не са били реализирани. След обвинения в лобизъм поправката не бе одобрена и така срокът за променения статут за тези земи изтече окончателно на 24 май 2017 г. Т.е. терените, където застрояване не е било реализирано, си върнаха стария земеделски статут.
В края на миналата и началото на тази година Апостолов се опита да прокара поправката отново, но от ГЕРБ пак не одобриха това, понеже вероятно се бяха уплашили да не налеят масло в огъня на протестите, свързани с парк „Пирин”.
Стигна се до ново събиране на парламентарната земеделска комисия и изработване на допълнителен доклад на второ четене към Закона за посевния и посадъчния материал.
Последно бе прието, че заинтересованите лица ще могат да претендират за потвърждаване на решението за промяна на предназначението на земеделската земя за неземеделски нужди. За целта ще се внася мотивирано искане до съответната местна земеделска комисия.
Комисията ще се произнася в срок до един месец, с което ще потвърждава промяната на предназначението или ще постановява отказ.
Важен момент е, че инвеститорът няма да внася отново такса за промяна на статута. Това е сериозно облекчение, тъй като тези такси са доста големи, коментира пред „Флагман” депутат от управляващата коалиция.
Финансово натоварване може да има единствено заради еконорми, свързани със Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие.
Промяната днес бе гласувана окончателно на второ четене в пленарна зала и мина със 109 гласа „за”, 5 „против” и 1 „въздържал се”.
Макар че поправката е в Закона за опазване на земеделските земи, тя всъщност бе прокарана през преходните и заключителните разпоредби на Закона за посевния и посадъчния материал. Целият закон днес мина окончателно на второ четене.
Бургаски депутати коментираха неофициално, че промените касаят нереализирани обекти по черноморското крайбрежие, но имало и немалко други – във вътрешността на страната.
Йордан Апостолов е категоричен, че причина за изпуснатите срокове за застрояване в тези земеделски земи е била икономическата криза, която вече е в миналото. Затова сега заинтересованите лица трябвало да получат нов шанс, като в много от случаите ставало въпрос за обикновени граждани, а не за големи инвеститори.
Любопитно е дали новоприетите промени ще провокират поредна гневна реакция на екологични организации.
3
Коментара по темата
3.
Читател
26.01.2018 09:21:08
До 1. Баце, научи какво значи запрещение най-напред. Това е когато си откачен и не ти дават право да се разпореждаш с имота си, а имаш настойник. Като гледам как си написал и "ориголиран" вместо урегулиран (понеже идва от регулация, а не от олигофрен), т.е. с 3 грешки, мисля, че си точно за запрещение.
2.
Елена
24.01.2018 23:07:13
А ние,които повторно платихме таксата от десетки хиляди левове повторно точно преди 10 дни??????Как така за едни може,а за други не?Как така?
1.
Браво!
24.01.2018 22:32:10
Браво! Не е нормално да има запрещения, при положение, че вече земята е била с неземеделски статут! Все пак вървят и данъци за ориголиран имот! Браво!