Защо такива, като съдията Кунчев от Бургас, трябва да напуснат съдебната система
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) се притесни заради протестите на бургаските журналисти във връзка с решенията на съдията Калин Кунчев по делата, заведени от Петър Низамов-Перата.
Съдия Кунчев от Районен съд – Бургас реши, че БургасНюз и БургасИнфо имат вина за това, че са написали думата „биячи” в заглавията на дописки, които засегнали Перата.
От Съдийската колегия на ВСС излязоха със спешна декларация.
„Членовете на Съдийската колегия изразяваме тревогата си във връзка с отразените в някои медии твърдения за неетично и непрофесионално поведение на български съдия при изпълнение на служебните му задължения”, заявяват те.
Друг любопитен фрагмент от декларацията е: „Категорично се противопоставяме на публичното заклеймяване на постановени от съдии актове, с което се отправят внушения за пристрастност, липса на обективност и несъвместимост с високите професионални и нравствени изисквания към длъжността на съдията.
Съдийската колегия на ВСС осъжда всяко посегателство върху независимостта на съдебната власт и българските магистрати.
Високо ценим свободата на словото и правото на гражданите да бъдат информирани и се надяваме, че действията на журналистическата колегия в гр. Бургас не представляват опит за натиск върху съда по неприключило съдебно производство и за влияние върху неговата безпристрастност.”
Текстът е изготвен от Комисията по професионална етика на Съдийската колегия. Едновременно с това тя възложи на Етичната комисия при Окръжен съд – Бургас и на Инспектората към Висшия съдебен съвет да извършат пълна и всеобхватна проверка, с оглед твърденията за неетично поведение и уронване престижа на съдебната власт от съдия Калин Кунчев.
Тревогата на Съдийската колегия – че се посяга върху независимостта на съдебната власт и на отделни магистрати, е на пръв поглед логична.
От друга страна идва въпросът - доколко едни или други протести и публикации могат да влияят върху взимането на решения от съдиите у нас. И - има ли доверие Висшият съдебен съвет на българските магистрати.
Всъщност целта на журналистите в Бургас, а оказа се и в националните медии, които масово се възмутиха от възникналата ситуация, не е да оказват влияние на съдиите по конкретни дела.
Проблемът с липсата на професионализъм и с корупцията започва да става система и във ВСС трябва да си дадат сметка за това. Български журналисти осъдиха неколкократно държавата в Европейския съд по правата на човека, след като други наши магистрати взеха решения, подобни на това на съдия Калин Кунчев.
Всъщност решението на съдия Кунчев е просто фрапантно и то дойде след поредица нередности в съдебния процес, като се започне от опростената такса на Перата и се премине през държанието на Низамов и на съдията в съдебната зала.
Ако медийната гилдия не се бе възмутила, дали ВСС щеше да инициира пълна и всеобхватна проверка на Калин Кунчев? Защо Висшият съдебен съвет проспа поведението на съдия Кунчев, който на практика бе уличен от варненската прокуратура още през 2014 г., че бълва коментари под публикации в сайта „Афера”, уронващи престижа на съдебната система и на отделни магистрати. При това с псевдоними на английски, които се превеждат като „Гробокопач”, „Смърт” и „Под черен флаг марширувам”.
Ако медийната гилдия може да постави проблема, когато е засегната, какво могат да сторят тогава останалите граждани, които стават жертва на неадекватни съдебни решения? И прави ли сме медиите, които често получаваме сигнали за несправедливи решения на магистрати, да връщаме подателите им с аргумента, че няма как да се месим в съдебен процес?
Казусът със съдия Калин Кунчев едва ли ще е капката, която ще прелее чашата на търпението на българското общество за пороците в правосъдната система. Ако обаче нещата продължават в същата посока, утре сериозно засегнати граждани и общности могат да пометат системата.
„Флагман” е алармирал нееднократно, че кадровият подбор на върха – в самия Висш съдебен съвет, е порочен, като еманация на това е процедурата, по която се избират 11 от 25-те членове на съвета в парламента. Народното събрание вкарва във ВСС мандат след мандат неподходящи и зависими магистрати и то съвсем съзнателно - под влияние на задкулисни фактори.
Висшият съдебен съвет е най-важният орган в съдебната система, който кадрува и оценява магистратите. Ако върхът е узурпиран задълго от неподходящи и корумпирани лица, то рухването е неминуемо и то ще последва рано или късно. Сега във ВСС се оплакват от протеста на бургаските журналисти. Той обаче ще им се стори като детска песничка в сравнение с това, което може да последва след някоя и друга година. Ако проблемите продължават да се замитат под килима.
Вижте кои членове на Съдийската колегия присъстваха на заседанието вчера и приеха набързо единодушно предварително подготвената декларацията, според която публичното говорене и несъгласието с решение на съд се приема като посегателство към независимостта на съдебната власт:
Георги Чолаков - Председател на ВАС
Квота на съдиите:
Атанаска Дишева
Боряна Димитрова
Красимир Шекерджиев
Олга Керелска
Цветинка Пашкунова
Квота на Народното събрание:
Боян Магдалинчев - представляващ ВСС
Боян Новански
Вероника Имова
Драгомир Кояджиков
3
Коментара по темата
3.
*********
18.01.2018 09:27:45
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
2.
МИЛЕН БАНКИН
17.01.2018 21:00:53
За да може мястото му да се заеме от судия МАРИЯ ДЖАНКОВА от РС-Айтос...И тогава ще видите от къде изгрява слънцето....
ЩЕ ИМА ДА СЕ МОЛИТЕ ЗА ТАКИВА КАТО съдия Кунчев
ЩЕ ИМА ДА СЕ МОЛИТЕ ЗА ТАКИВА КАТО съдия Кунчев
1.
Адолф
17.01.2018 20:12:05
Надухте ни главите 2 дни .... Де така да се хвърляхте и за другите несправедливости