Невена Манолова: Болница „Дева Мария“ ще бъде първата в региона с програми за немедицинска грижа към онкопациентите
- В България ежегодно се диагностицират нови над 35 000 случаи на онкологични заболявания. Пациентите са над 300 000. Заедно с техните близки това е огромен брой променени човешки съдби, сблъскващи се с нови не само физически, но и емоционални трудности. Това е сериозно предизвикателство за всеки човек. И все пак да имаш онкологично заболяване не е присъда, а време за равносметка и ново начало.
Емоционално привързана съм към този проект и причината е силната ми връзка с две имена, които промениха българската онкология. Едното име е това на един от основателите на центъра за защита правата в здравеопазването- Теодора Захариева, голям Човек с главно Ч и приятел. Посвeтихме проекта на нейната борба за по- добри възможности за лечение и достойно отношение към пациентите с онкологични заболявания. В нейно име и в името на нашия учител доц. д-р Валентина Цекова (също съосновател на ЦЗПЗ) приемаме тези идеи и тяхната реализация като наш приоритетен проект.
- Вие сте част от екипа на отделението по медицинска онкология към университетска болница „Дева Мария“ в Бургас от неговото откриване. Можем ли да очакваме в Бургас също да бъде развита немедицинската помощ за онко-пациентите?
- Пациентите определено имат нужда от това. Надявам се с екипа за немедицинска подкрепа към университетска болница „Дева Мария“ да постигнем резултати. Виждам силна мотивация и желание в тях. Смятам, че е много важно физиологичното лечението на пациентите с онкологични заболявания да върви ръка за ръка с емоционалната подкрепа, даване на отговори и насоки в чисто човешки аспект. Една от целите, които сме си поставили е да достигнем до възможно най- много пациенти, за да бъдем тяхна подкрепа, тяхна опора в трудният период на онкологичното заболяване.
- Сблъсъкът с диагнозата рак е шок както за заболелия, така и за неговите близки. Каква е ролята на центровете за немедицинска помощ за преодоляването на първоначалния стрес и мотивирането за справяне с проблема?
- Целта на съвременната онкология е да превърне едно изключително значимо социалнo заболяване в хронично такова с максимално дълги периоди на контрол. Наш приоритет е да подпомагаме пациентите да се възстановят максимално бързо, да водят пълноценен, социално- икономически активен живот. Стремим се да сме в помощ за преодоляване на страховете от диагнозата, страхът от стигмата и чувството на обреченост. Искаме да подпомогнем пациентите и техните близки да разберат, че диагнозата не е само борба, а начин да променят мислите си за живота, начин да се чувстват значими и специални преди всичко пред себе си. Заедно да успеем да се насладим на красивото около нас.
- Успели сте да развиете огромно портфолио от обучения и услуги в помощ на онко-пациентите- от координация между болниците и доболничната помощ през психологическата подкрепа до съвети за специализирани аксесоари, с които да бъде улеснен техният живот. Защо е необходимо всичко това, толкова ли е сложно за ориентиране морето от информация?
- Разработили сме различни направления, програми и обучителни материали, които да подпомагат физическото и емоционално справяне на пациентите и техните близки с диагнозата, лечението и запазването качеството на живот. Една от най- силните ни страни са програмите, разработени в екип от специалисти със съдействието и през погледа на наши пациенти. Именно този аспект ни позволява да усетим какви са нуждите на пациента и неговите близки извън медицината, какво би им помогнало да преминат по-лесно в този труден етап от живота им. Направленията и програми, по които работим са :Какво да очакваме от лечението, Справяне с видимите ефекти от лечението, Психологическа подкрепа, Диетика и Хранене, Рехабилитация, Справяне с лимфоедема, Справяне с ежедневните активности, Справяне в системата на здравеопазването, Кожна токсичност, План след лечението. Отделно имаме различни допълнителни програми като арт терапия, акупунктура и точкова терапия, хипотерапия. Всички тези програми се доизграждат и развиват заедно с нашите пациенти.
- Какво се случва в момента в отделението по медицинска онкология в „Дева Мария“?
С ръководството и екипа на университетска болница „Дева Мария“ успяхме да създадем болнична библиотека, в която всеки може да дари книга с послание. Инициативата не случайно се казва „Думите лекуват“. Посланията, които получават нашите пациенти са от хора с големи сърца и помагат за по- лесно преминаване през лечението. Всеки наш пациент можа да запълни престоя си в болницата с хубава книга в ръка.
Направихме и първото обучение за немедицинска подкрепа. Имаме много какво да учим още. На този етап разговаряме с новодиагностицираните пациенти и се стремим да им дадем отговорите от които имат нужда. Очакваме скоро да имаме психолог в отделението. Предстои издаването на обучителни материали по важните за пациентите теми, така че всеки да има безплатен достъп до тях. Надявам се да се осигурят технически възможности за провеждане на семинари с водещи специалисти от София (диетолози, лекари, рехабилитатори, акупунктура и точков масаж) чрез скайп- сесии или на живо. Чака ни много работа. В региона болница „Дева Мария“ ще бъде първата болница с познания и програми за немедицинска грижа, която е също толкова важна колкото и самото лечение на заболяването.
Напомняме, че продължават безплатните консултации за пациенти с онкологични заболявания в отделението по медицинска онкология към университетска болница „Дева Мария“. Час може да бъде записан на 056/ 89 62 62.