Пийте текила – полезно е! А ракията?
Става въпрос за подобряване на метаболизма, както обясняват и специалистите: агавините или естествените захари в растението, не влияят върху кръвната захар, тъй като са несмилаеми, и не повишават нивата й, както се смяташе досега, пише в. "Дейли стар", цитиран от БТА.
Тези захари допринасят и за потискане на пристъпите на глад, дават по-осезаемо усещане за ситост в сравнение с други захари, дори когато приетото количество храна е по-малко.
Освен това е и нискокалорична напитка.
Мексиканско проучване пък показва, че текилата може да е полезна за здравината на костите, защото предпазва от остеопороза, благодарение на по-доброто усвояване от организма на калций и магнезий.
Установено е също, че популярната мексиканска напитка действа като пребиотик и подобрява настроението, тъй като за разлика от другите алкохолни напитки действа като стимулант, а не като депресант.
И да кажем, че и родната ракия също е полезна за здравето. До това заключение стигнаха учени от БАН и Медицинския университет в София, съвместно с учени от Копенхаген и Берн, което беше оповестено още преди 3 години.
Българската напитка влияе добре на метаболизма, забързва храносмилането и стимулира отделянето на храносмилателни сокове и ензими, които спомагат за по-добро усвояване на хранителните съставки.
По 50-70 грама ракия всяка вечер тушира стомашни проблеми и поддържа оптимално тегло при човека. Освен това, нашенското питие лекува успешно главоболие и мигрена, болки в гърба и врата, стимулира кръвообращението и помага на сърцето.
Трябва обаче да знаем, че като всяко лекарство, и ракията има своя препоръчителна доза. Учените и медиците препоръчват да не се надвишава консумация от 100 грама дневно. Добави Коментар