Коя е Жени Патева и защо този бургаски площад носи името й
Това е поводът Флагман.бг да припомни за светлото дело на Жени Патева - емблематична личност за града в началото на 20-и век.
Препечатване материала на Старият Бургас, разработен от Гергана Костова:
Защита правата на жените, вегетарианство, благотворителност и просветна дейност – все каузи, които са присърце на повечето съвременни жени. Каузи, които дълго време са отстоявани, за да може днес спокойно всяка от нас да се ангажира с тях.
В началото на 20 век обаче нещата съвсем не са стояли така. Особено в България, където на почит по това време е патриархалният дух. В истинско явление в обществения живот на страната тогава се превръща една дама, живяла и работила в Бургас – Жени Божилова – Патева. Тя е един от най-активните дейци на Българския женски съюз. Занимава се с учителска дейност, пише статии, защитава мира и правата на онеправданите. Една наистина изключителна жена, която поне по нашите ширини е изпреварила своето време.
Жени Божилова е родена с името Дженда в котленското село Градец. За съпруга си се жени в Карнобат, където още при навършване на пълнолетие започва работа като учителка. Именно това й поприще е първата причина да се намеси в обществения живот. В самия край на 19-тото столетие Народното събрание в България приема закон, според който на омъжените жени се забранява да преподават. Това предизвиква силното й възмущение и тя пише отворено писмо до всички учители в страната с призив да се обединят срещу нелепата забрана. Малко след това държи нечувана дотогава от устата на жена реч пред учителското съсловие в Карнобат, в която също изказва позицията си и в резултат е изгонена от града. Благодарение на нейните и на сподвижничките й усилия обаче, законът е отменен през 1904 година. Всъщност напускането на Карнобат за Жени Патева се оказва трамплин, тъй като заедно с мъжа си тя се установява в проспериращ Бургас. Не минава дълго време и нашият град също се оказва тесен за нея и тя се отправя към „големия“ свят. През 1903 година заминава за Берлин, а след това учи социология и политология и в Йена и Париж. Макар че не успява да вземе диплома, за времето, прекарано в чужбина, тя се запознава с развитието на женското движение и научава френски, руски и немски език, което след това й е изключително полезно в международната дейност. Интересен е и семейният живот на Жени Патева. Съпругът й – Иван Патев, я подкрепя неотменно, като доказателство за това е както фактът, че тя има възможност да обикаля Европа цели 3 години, така и свободата, която има, когато пък той заминава, за да учи право в Брюксел. Самият Иван Патев също е изключително любопитна фигура в обществения живот на града. Бил е един от най-уважаваните адвокати в Бургас, за известно време е заемал и длъжността „помощник – кмет“.
Домът на семейство Патеви в Бургас бързо се превръща в социално и културно средище. Голяма роля за това има Жени, която прави истинска революция като се включва изключително активнo в обществения живот, който дотогава е бил затворен за жените.
Тя е един от основателите на женското просветно и благотворително дружество „Самосъзнание“, благодарение на което в града се създават неделни училища за неграмотни. От 1905 година сама ръководи официалния печатен орган на движението за правата на жените в страната – вестник „Женски глас“. В творческата си биография има над 500 статии, съчинения и разкази, както и многобройни преводи. Водила е кореспонденция с едни от най-изтъкнатите интелектуалци, писатели и политици на своето време, сред които Еленор Рузвелт, Александър Стамболийски, Петко Росен, професорите Асен Златаров и Александър Балабанов, актрисата Адриана Будевска. Международната й дейност започва като делегат на Българския женски съюз на конгрес в Амстердам, след който Съюзът става член на Международния съюз за правата на жените.
През Първата световна война Жени Патева е особено активна. Тя е една от основателките на Международната женска лига за мир и свобода, чиято председателка Джейн Адамс по-късно е удостоена с Нобелова награда за мир. В България организира мащабна кампания за шиене на войнишко бельо и дейно участва в координацията на снабдяването с хранителни продукти за страната. През целия си живот Жени Патева е вегетарианка и участва в движението, подкрепящо този начин за живот.
И ако сте си помислили, че в цялата тази изпълнена с достойни каузи и неуморен труд биография няма място за деца, то сте се объркали. Освен правозащитник, миротворец и просветител, тази невероятна жена е и майка на три деца.
8
Коментара по темата
8.
Бургаско независимо женско дружество Самосъзнани
14.03.2025 11:47:09
Флагман, защо не пишете за Паметната плоча на Жени Патева, за забраната от собствениците на сградата да се постави тази Паметна плоча. Тази емблематична сграда се руши, въпреки предписанията на Община Бургас към собствениците да ремонтират фасадата на сградата (ул. "ЦАР АСЕН" 28).
А Паметната плоча вече три години стои на съхранение у нас.
А Паметната плоча вече три години стои на съхранение у нас.
7.
Наблюдател
12.01.2018 19:58:50
А. площад "Анита Мейзер" прославящ красотата на българката кога?
6.
ШУРОБАДЖАНАЦИ ЕООД-Герб
12.01.2018 17:04:47
Значи ако сложим на кантар ЗАСЛУГИТЕ на Ал.Коджакафалията и заслугите на 10хиледи като тая измислена персона жена на някаво моше-адвокат (даже НЕзавършила висШу в чОжбината) кантъра ще стои застопорен в полза на Коджакафалията.Вие прочетохте ли с НЕЩО да допринесла за Бургас НЕ
5.
забавно
12.01.2018 14:01:36
Ако тва беше в днешни дни Жени Патева щеше да е ЕВРО депутат от ГРОБ, като гледам за тогавашните стандарти бая си е обиколила.
А за площада по български трябва да се кръсти Жечка Сланинкова. Благодаря.
А за площада по български трябва да се кръсти Жечка Сланинкова. Благодаря.
4.
Ана май
12.01.2018 10:48:05
Трябваше площад Ана Май да се казва на името на Ана Маймункова. Кажете нещо и за цола драгойчева и за антифашистката съпротива. Ако не бяха теа хора сега...
3.
до 2
12.01.2018 10:24:30
Защо обиждаш Сирия ? Нямаш ли гугъл ? Влез и виж как изглежда днес центъра на Алепо и тогава ще осъзнаеш, че и дума за сравнение не може да става с нещото в което сме набутани да живеем !
2.
Kondio
12.01.2018 10:13:45
Па нали от много уважение ...да видите къщата... прилича като да е в Сирия. Общината не може да я оправи или женското дружество или адвокатите дето там работят и живеят. Само празни приказки и ....хубава градинка отпред.
1.
и кога и защо са нарекли така този площад
12.01.2018 08:00:22
Подранила КОМСОМОЛКА. Би подписала "Истамбулската декларация". В колко объркана координатна система живеем !