Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Коя е Жени Патева и защо този бургаски площад носи името й

Бургас почита най-знаковата си дама от началото на 20-и век с този площад, който се намира пред Стария съд
Ключови думи: жени, патева, бургас, площад, личност, история
Много по-младите бургазлии не знаят коя е Жени Патева и защо площадът пред Стария съд носи името й.

Това е поводът Флагман.бг да припомни за светлото дело на Жени Патева - емблематична личност за града в началото на 20-и век.


Препечатване материала на Старият Бургас, разработен от Гергана Костова:


Защита правата на жените, вегетарианство, благотворителност и просветна дейност – все каузи, които са присърце на повечето съвременни жени. Каузи, които дълго време са отстоявани, за да може днес спокойно всяка от нас да се ангажира с тях.

В началото на 20 век обаче нещата съвсем не са стояли така. Особено в България, където на почит по това време е патриархалният дух. В истинско явление в обществения живот на страната тогава се превръща една дама, живяла и работила  в Бургас – Жени Божилова – Патева. Тя е един от най-активните дейци на Българския женски съюз. Занимава се с учителска дейност, пише статии, защитава мира и правата на онеправданите. Една наистина изключителна жена, която поне по нашите ширини е изпреварила своето време.

Жени Божилова е родена с името Дженда в котленското село Градец. За съпруга си се жени в Карнобат, където още при навършване на пълнолетие започва работа като учителка. Именно това й поприще е първата причина да се намеси в обществения живот. В самия край на 19-тото столетие Народното събрание в България приема закон, според който на омъжените жени се забранява да преподават. Това предизвиква силното й възмущение и тя пише отворено писмо до всички учители в страната с призив да се обединят срещу нелепата забрана. Малко след това държи нечувана дотогава от устата на жена реч пред учителското съсловие в Карнобат, в която също изказва позицията си и в резултат е изгонена от града. Благодарение на нейните и на сподвижничките й усилия обаче, законът е отменен през 1904 година. Всъщност напускането на Карнобат за Жени Патева се оказва трамплин, тъй като заедно с мъжа си тя се установява в проспериращ Бургас. Не минава дълго време и нашият град също се оказва тесен за нея и тя се отправя към „големия“ свят. През 1903 година заминава за Берлин, а след това учи социология и политология и в Йена и Париж. Макар че не успява да вземе диплома, за времето, прекарано в чужбина, тя се запознава с развитието на женското движение и научава френски, руски и немски език, което след това й е изключително полезно в международната дейност. Интересен е и семейният живот на Жени Патева. Съпругът й – Иван Патев, я подкрепя неотменно, като доказателство за това е както фактът, че тя има възможност да обикаля Европа цели 3 години, така и свободата, която има, когато пък той заминава, за да учи право в Брюксел. Самият Иван Патев също е изключително любопитна фигура в обществения живот на града. Бил е един от най-уважаваните адвокати в Бургас, за известно време е заемал и длъжността „помощник – кмет“. 

Домът на семейство Патеви в Бургас бързо се превръща в социално и културно средище. Голяма роля за това има Жени, която прави истинска революция като се включва изключително активнo в обществения живот, който дотогава е бил затворен за жените.

Тя е един от основателите на женското просветно и благотворително дружество „Самосъзнание“, благодарение на което в града се създават неделни училища за неграмотни. От 1905 година сама ръководи официалния печатен орган на движението за правата на жените в страната – вестник „Женски глас“. В творческата си биография има над 500 статии, съчинения и разкази, както и многобройни преводи. Водила е кореспонденция с едни от най-изтъкнатите интелектуалци, писатели и политици на своето време, сред които Еленор Рузвелт, Александър Стамболийски, Петко Росен, професорите Асен Златаров и Александър Балабанов, актрисата Адриана Будевска. Международната й дейност започва като делегат на Българския женски съюз на конгрес в Амстердам, след който Съюзът става член на Международния съюз за правата на жените.

През Първата световна война Жени Патева е особено активна. Тя е една от основателките на Международната женска лига за мир и свобода, чиято председателка Джейн Адамс по-късно е удостоена с Нобелова награда за мир. В България организира мащабна кампания за шиене на войнишко бельо и дейно участва в координацията на снабдяването с хранителни продукти за страната. През целия си живот Жени Патева е вегетарианка и участва в движението, подкрепящо този начин за живот.

И ако сте си помислили, че в цялата тази изпълнена с достойни каузи и неуморен труд биография няма място за деца, то сте се объркали. Освен правозащитник, миротворец и просветител, тази невероятна жена е и майка на три деца.
7
Коментара по темата
7.
Наблюдател
12.01.2018 19:58:50
А. площад "Анита Мейзер" прославящ красотата на българката кога?
6.
ШУРОБАДЖАНАЦИ ЕООД-Герб
12.01.2018 17:04:47
Значи ако сложим на кантар ЗАСЛУГИТЕ на Ал.Коджакафалията и заслугите на 10хиледи като тая измислена персона жена на някаво моше-адвокат (даже НЕзавършила висШу в чОжбината) кантъра ще стои застопорен в полза на Коджакафалията.Вие прочетохте ли с НЕЩО да допринесла за Бургас НЕ
5.
забавно
12.01.2018 14:01:36
Ако тва беше в днешни дни Жени Патева щеше да е ЕВРО депутат от ГРОБ, като гледам за тогавашните стандарти бая си е обиколила.
А за площада по български трябва да се кръсти Жечка Сланинкова. Благодаря.
4.
Ана май
12.01.2018 10:48:05
Трябваше площад Ана Май да се казва на името на Ана Маймункова. Кажете нещо и за цола драгойчева и за антифашистката съпротива. Ако не бяха теа хора сега...
3.
до 2
12.01.2018 10:24:30
Защо обиждаш Сирия ? Нямаш ли гугъл ? Влез и виж как изглежда днес центъра на Алепо и тогава ще осъзнаеш, че и дума за сравнение не може да става с нещото в което сме набутани да живеем !
2.
Kondio
12.01.2018 10:13:45
Па нали от много уважение ...да видите къщата... прилича като да е в Сирия. Общината не може да я оправи или женското дружество или адвокатите дето там работят и живеят. Само празни приказки и ....хубава градинка отпред.
1.
и кога и защо са нарекли така този площад
12.01.2018 08:00:22
Подранила КОМСОМОЛКА. Би подписала "Истамбулската декларация". В колко объркана координатна система живеем !
  Добави Коментар
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране
Много е щастлива Известна певица се радва на лични и професионални успехи Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата Божидар Колев е съсобственик на "Технополис" и "Практикер"
Обра точките на 57 години Памела Андерсън е легендарна чаровница Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак Трябваха ни секунди, за да отидем в задната кабина. Клекнахме ли, не знам вече, прегърнахме се и чакахме удара, сподели Пламен
Сръбската Беба подпали мрежата Пусна снимки по бански от Тайланд, влюбените емотикони не закъсняха Поколението Z – все по-технологично и самотно Поколение Z включва хора, родени между 1997 и 2012 г.