Как да бъдем успешни или правилото на 10-те хиляди часа
„За каквато и област да говорим, за да достигнете майсторство, съразмерно с това на експерт от световна величина, са ви нужни 10 000 часа практика”, пише Гладуел в „Гении и аутсайдери”.
„В изследвания, чиито обекти са били композитори, баскетболисти, писатели, кънкьори, пианисти, шахматисти, углавни престъпници и т.н., тази цифра се среща с учудващо постоянство. Според Гладуел е погрешно да се смята, че идеята за 10 000 часа практика е приложима към всяка област. Например, Епщайн използва като основен пример скачача Доналд Томас, който достига световно ниво след не повече от няколко месеца. Той цитира изследвания, които правят подобни наблюдения върху други спортове, например скелетон, дартс, борба и спринт. Според Гладуел тези примери са изключения.
Така Гладуел твърди, че ключовият фактор в успеха е не просто вроденият талант или високият коефициент на интелигентност, но много повече усилените занимания с любимата дейност. Голяма роля играе и средата. Нито великите учени, нито известните музиканти или професионалните атлети са в състояние да постигнат успех сами или без никакви пари.
Едно важно уточнение – трябва да вложите времето си не в теоретични проучвания, а в практически упражнения. И още, ефект имат само упоритите тренировки със задачи, които непрекъснато се усложняват. Иначе рискувате да зациклите на едно равнище.
И така, 10 000 часа или 5 години на пълен работен ден – това е вълшебното число на голямото майсторство. Ако искате – вярвайте, а ако не – проверете правилото сами.
Добави Коментар