След преяждането по празниците страда жлъчката
След богатите трапези по време на коледните и новогодишните празници, съвсем естествено оплакванията от проблеми с жлъчката се увеличават. Обилното хранене, прекаляването с пикантни, солени и мазни храни, пушени меса и сирена, тестени продукти и алкохол вадят на дневен ред жлъчнокаменната болест и справянето с нея.
Интересното е, че болестта увеличава обхвата си в последните години и вече всеки четвърти има проблеми с жлъчката, като някои дори не подозират това. Жените са много по-застрашени от появата на камъни, тъй като при тях мастните плаки преминават в жлъчния мехур. Роля имат и женските полови хормони- естрогените, които намаляват скоростта на преминаване на холестерола през жлъчния мехур и така създава подходяща среда за образуванията. Наследствеността също е важен фактор- холециститът често се предава по женска линия.
„Проблемът на възпаления жлъчен мехур е, че той ще продължи да образува камъни, дори и временно да бъдат премахнати вече създадените. Много хора се опитват да ги махат с билки и алтернативни лечения, но това не лекува мехура. Веднъж заболял, човек трябва цял живот да бъде на диета и да търпи кризи. Съвсем отделен и много сериозен е въпросът, че има много висок риск от запушване на жлъчните пътища, което е спешно състояние и може да доведе до фатален край. Възпаленият жлъчен мехур е бомба със закъснител, която не знаеш кога ще избухне.“ обяснява д-р Стефан Касабов, от Клиниката по хирургия на университетска болница „Дева Мария“.
Жлъчната кал и дребните камъчета от своя страна могат да блокират панкреатитния проток, което води до възникването на остър панкреатит, а той често се оказва фатален. Те са и предпоставка за рак на жлъчния мехур, така че отстраняването на органа е единственият здравословен изход.
Лапароскопската операция на жлъчен мехур отдавна е рутинна в университетска болница „Дева Мария“. Важно е да се знае, че ако се прекали с изчакването и се появят сраствания или жлъчните пътища се запушат, е възможно да не може да се използва щадящия метод и да се прибегне до традиционната отворена операция. Лапароскопията има множество предимства пред конвенционалния метод- от това, че възстановяването е по-бързо и леко, стресът за организма е много по-малък, до чисто козметичното предимство да няма голям белег по цялата коремна стена.