Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Има ли реално "победна серия" в хазарта? Науката казва: Да

Ключови думи:
По-вероятно е да спечелите на хазарт, ако преди това също сте имали успешен удар. Защо? Причината се крие не в колелото на късмета, а в заблудите на самия комарджия.

Комарджиите​ по дефиниция са оптимисти. Много от играчите вярват, че има печеливши серии, т. нар. "гореща ръка" (hot hand). Оказа се, че този феномен е напълно реален, но но не заради очакваните от играчите причини.

Проучване, публикувано в списание Cognition, установи, че когато човек спечели залог, все по-големи стават шансовете ​му за успех след всяка победа. Обратното също е вярно - след като загуби, става все по-вероятно да се запази тенденцията за загуби.

Изследователите Чуминг Хъ (Juemin Xu) и Найджъл Харви (Nigel Harvey) от Университетския колеж в Лондон (University College) провеждат проучването чрез изследване на онлайн залаганията​ на хората за спортове като конни надбягвания и футбол.

Проучването разглежда 565 915 спортни залози, направени от 776 онлайн комарджии в Европа и Съединените щати и установява, че при равни други условия, за единичен залог щансът да спечелите или да загубите е равен - 48% (отказванията от играта вероятно представляват останалите 4 процента). След единично печелившо предположение, шансът за спечелване на втори път върви нагоре до 49%.

И тук нещата стават интересни. След втората победа, шансът да спечелите за трети път се увеличава до 57%. След това - до 67%. След победната серия от четири залога, шансовете за пети удар се увеличават до 72%. След това вероятността от шеста победа е 75% и най-накрая, след шест победи залагащите имат 76% шанс, ако са имали късмет седмия път.

Какво се случва? Това, което може би обяснява този модел е, че след всяка победа, хората избират залози с по-добри коефициенти. Залагащите изглежда предполагат, че след всяка победа е по-вероятно да загубят - за завръщане към средната стойност, както се казва - и го компенсират чрез по-безопасни залози.

"Победителите са притеснени, че добрият​ им късмет няма да продължи и затова избират по-безопасни коефициенти. По този начин става по-вероятно да спечелят".

Проучването установи също така, че загубите могат да доведат до още по-големи загуби. След две загуби шансовете за спечелване намаляват с 40%. След четири загуби шансът да спечелите е 27%. След шест загуби имате само 23% шанс за победа. Обяснението е, че след всяка загуба комарджиите​ обикновено избират залози, които са по-рискови, явно приемайки, че е по-вероятно да спечелят, отколкото преди - и може би, за да компенсират загубите си (въпреки че, средно хората залагат по-малко след всяка загуба). Както вероятно знаете, залозите​ с по-малки шансове за победа имат по-високи печалби.

Идеята, че някой е по-вероятно да загуби, след като спечели или е по-вероятно да спечели, след като загуби, е известна като заблудата​ на комарджията (всъщност, при равни други условия, вероятността​ да загубят или спечелят за всеки един залог е една и съща, ако приемем, че залагаме на независими събития, които не въздействат на резултатите на другите, както е случаят с по-голямата част от спортните залози). Това е обратното на "заблудата гореща ръка", според която е по-вероятно да се спечели, докато си в гореща​ серия. Залагащите очевидно не вярват, че това е истина, или поне тяхното поведение показва това.

"Резултатът е ироничен: Победителите са притеснени, че добрият им късмет няма да продължи и затова избират по-безопасни залози", пишат изследователите. "По този начин става по-вероятно да спечелят. Губещите очакват​ късметът им да се обърне и избират по-рискови коефициенти. И още по-вероятно е да загубят. Заблудата​ на комарджиите създава горещата ръка".

Феноменът "гореща ръка" е реален. Но се дължи на поведението на комарджията​, а не на колелото​ на късмета. Поуката е да вярваме в математиката, а не толкова на късмета.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Коледно настроение завладя несебърско училище Празнична атмосфера озари и двора на учебното заведение Знакови уволнения в Би Ти Ви? Водещите на "Преди обед" могат да се разделят с предаването в края на годината
Дерматолог посочи най-мръсната част от човешкото тяло Пъпът... Доскоро бе олигарх, а сега брои стотинките Румен Гайтански Вълка е със запорирани сметки и активи
Отиде си една от най-големите актриси на всички времена Актрисата Силвия Пинал, звезда на телевизията и театъра, смятана за последната дива на мексиканското кино, почина на 93-годишна възраст, съобщи Министерството на културата Беглецът финансист Стоян Мавродиев зарязан? Засега само той от тримата обвинени за кредита от 150 милиона успява да се изплъзне от родното правосъдие
Мъж се набута с 48 000 лева заради приложение на телефона си Той последвал реклама за доходност от инвестиции във фейсбук Емрах Стораро се търкаля на легло от пачки във валута Мнозина изобщо не повярваха, че парите са истински, а напечатани салфетки
7 вълшебни идеи за персонализиран подарък за Коледа Край! Окончателно забраниха достъпа до социалните мрежи за деца под 16-г. в тази страна Бързото приемане на новото законодателство в парламента предизвика критики от страна на компании и на депутати
Андрей на финала: Еми кара тежка бременност, няма да присъствам на раждането Известния тв продуцент и водещ Андрей Арнаудов ще става баща за втори път до броени дни Валентин Златев продаде "Къщата с ягодите" Сградата в стил сецесион е придобита от основателите на SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов