Еколог: След сечта Банско ще се напълни с публични домове (ВИДЕО)
Министрите излъгаха, че са взели решение за втори лифт в Банско. Те решиха да се застрои Национален парк „Пирин“ в нарушение на закона. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ екологът Андрей Ковачев. „Този курорт ще стои през лятото празен. Най-вероятно ще се напълни с публични домове“, добави той.
Според него хотелите в Банско разполагат с около 20 000 легла, но голяма част от тях са празни. „Има желание за строеж, ще се разшири базата с още 10 000 легла. Те ще бъдат продадени и ще се срине цената на хотелите“, прогнозира екологът.
„Аргументът ви ми изглежда много странен и не го споделям. Личи си, че през лятото не сте бил в Пирин“, прекъсна го евродепутатът Ангел Джамбазки.
„Ако ви питам за имената на хижарите, както и за местностите, няма да се сетите. Банско се пълни и през лятото, защото планината е богатство. Това е белият дроб на България“, добавя той.
С приказките за публичните домове Ковачев раздразни и кмета на Банско Георги Икономов.
„Нека този човек да се занимава с екология! Да остави Пирин намира!“, призова той.
„Една дума не чух за екология. Няма да се напълни градът с публични домове, няма да се презастроява, защото имаме Общ устройствен план, който ограничи строителството. В Банско и през лятото е пълно с туристи. Няма нищо вярно в това, което казва Андрей Ковачев“, каза още Икономов.
Крайно време бе да се спре саботажът на „зелените“, защото те спорат развитието на България, добави той.
Екологът обаче показа карта в студиото на бТВ.
„В червено са зоните, в които с вчерашното решение се позволява изграждането на нови ски писти. В него няма нито една дума за втори лифт, т.е. това, което бе казано вчера на пресконференция, не отговаря на реалните факти. На 48% от територията на националния парк се позволява изграждането на ски писти. Това е преди всичко горската зона. Позволява се изсичането на вековните гори. Това е в нарушение на Закона за защитените територии и на две европейски директиви“, заяви Ковачев.
„Много по-важно е как ще се развива туризмът в България. 20 години по различни формални и неформални поводи на това развитие се пречи. По тази причина региони, които имат такива природни дадености. са в застой и хората ги напускат. Това е неприемливо и неразумно. Искаме икономика и доходи, а пречим. Планините трябва да бъдат пазени, но трябва и да бъдат развивани, за да имат хората достъп до тях“, каза пък Джамбазки. Нали знаете какво правят хората, когато няма с какво да се препитават – секат горите, добави той.
„Туризмът в България трябва да се развива, за да имаме по-висок стандарт на живот. Не може да оставяме едни региони без развитие в интерес на други райони извън държавата ни. Това трябва да става съгласно закона и да се пази природата“, каза още Ангел Джамбазки.