Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Спомени от соца: Aмериканската преса за нашето Черноморие през 60-те (СНИМКИ)

Най-развити в туристическо отношение, разказва изданието, са районите около Варна на север и Несебър, който се намира северно от пристанище Бургас
Ключови думи: черноморие, ваканция, курорти, турист, ню йорк таймс

През 60-те и 70-те години на XX век светът вече се е отърсил от недоимъка на следвоенните години. Хората и от двете страни на „желязната завеса“ започват да мислят за ваканции и курорти. България през този период започва развитие на туризма и за кратко време успява да привлече много чуждестранни туристи както от страните от социалистическия лагер, така и Западна Европа, САЩ, Австралия, Канада.

Във водещите западни медии през 60-те години се появяват множество публикации, които описват България като интересна туристическа дестинация, в която западният турист си заслужава да отиде.

Oт архивите на „Ню Йорк Таймс“, „Крисчън Сайънс Монитор“ и „Глоуб енд мейл“ подбрахме за вас някои по-интересни публикации, които показват как е изглеждала България в очите на западните туристи, отвъд идеологическите и политически разделения.


В броя си от 11 май 1962 г. „Ню Йорк Таймс“, под заглавие „Българската Флорида на Черноморското крайбрежие“, пише за българските плажове, които се простират по протежение на почти цялата 400 километрова крайбрежна ивица. Най-развити в туристическо отношение, разказва изданието, са районите около Варна на север и Несебър, който се намира северно от пристанище Бургас.

От статията читателите научават, че по това време в България вече функционират 117 туристически хотела с капацитет от 15 352 легла. През следващите 10 години се очаква само по Черноморието да се изградят хотели с 60 000 легла, пише „Ню Йорк Таймс“. През 1961 г. България е посрещнала 250 хиляди чуждестранни туристи, от които 80 хиляди от Западна Европа – предимно от Австрия, Скандинавието и Германия, изтъква вестникът и посочва, че за 1963 г. се очакват 300 хиляди чужди туристи. В публикацията се подчертава, че това е само началото на развитието на българската туристическа индустрия.

Следващата стъпка ще е изграждането на зимни курорти и хотели в други райони на страна, като Велико Търново, което древната българска столица. Изданието разказва, че в момента в София се строят два нови хотела – единият луксозен, а другият туристическа класа.

Статията информира, че туристите могат да избират между луксозна, първа и втора класа настаняване, чиито цени варират от 8,50 долара за луксозна стая до 3,50 за втора класа. Туристите, които желаят ВИП-обслужване пък трябва да платят по 11 долара на нощувка, в което се включва и транспорта от и до летището, пише вестникът.

Страната има добри комуникационни връзки със Западна Европа – националният авиопревозвач ТАБСО (б.ред. предишното наименование на БГА „Балкан“) лети до Франкфурт, Виена, Стокхолм и Лондон. Експресните жп влакове Симплон Ориент и Таверн спират на гара София. Пътната инфраструктура в страната като цяло е добра, отбелязва „Ню Йорк Таймс“, но изключение прави отсечката от югославската граница до София, която статията описва като „истински ужас“.


На 20 март 1966 г. „Ню Йорк Таймс“ излиза с обширна публикация под заглавие „България копира най-доброто от западния туризъм“. Вестникът пише:

„На крайбрежието има два относително нови курорта – Златни пясъци и Слънчев бряг – и няколко по-стари. Когато преди 6 години българите започнаха да строят Златни пясъци и Слънчев бряг, те първо проучиха всички големи курорти по Френската Ривиера, испанската Коста Брава, италианското Адриатическо крайбрежие и Маями бийч. Целта им беше да копират доброто и да избегнат лошото. Като цяло са успели. Построили са малки курорти, разделени от големи пространства и девствени плажове. Съхранили са дърветата и растителността и са разположили хотелите и ресторантите сред тях. Има достатъчно спокойствие и сянка през лятото, когато температурите надхвърлят 30 градуса. Човек може да седне пред хотела и да вижда само морето и дърветата“, възхищава се „Ню Йорк Таймс“.


„Крисчън Сайънс Монитор“ от 24 октомври 1964 г. хвали „модерните хотели и отличните плажове край Варна“ и разказва, че само допреди 5-6 години чуждестранните туристи са били основно от социалистическите страни – Унгария, Полша, Чехословакия, докато през 1964 г. нещата вече са се променили и около 260 хиляди туристи от Западна Европа са посетили българското Черноморие, сред които преобладават западногерманци, австрийци и британци.


Водещият канадски вестник „Глоуб енд мейл“ излиза на 6 август 1965 г. със заглавие: „Цветуща България: където туристите имат предимство пред Виетнам“ (б.ред. по това време световното внимание е приковано върху кървавата война във Виетнам). „Този комунистически град със статуя на руски цар в центъра, това лято се превърна в сборен пункт за Европа“, разказва авторът Джон Ръдърфорд.

Той не крие изненадата си от наплива на западни туристи и как само за 10 минути пред столичния хотел „Балкан“ (днешният „Шератон“), спират два автобуса с туристи от Турция, два от Австрия и един от Гърция. В публикацията се отбелязва също, че предходната година България е посетена от 800 000 чужди туристи, повече от половината от които от западни държави.
17
Коментара по темата
17.
Христо Ботев говори
23.12.2017 17:24:00
Холандия стана богата с легализацията на марихуаната, САЩ също!
16.
Hh
23.12.2017 16:41:49
През 1964 г. комунистите не бяха съсипали още съвсем България.
15.
Марто
23.12.2017 15:55:52
Бургас си е гробница на фабрики от онова време.Ниски заплати и липса на работни места,това е в момента.Даже Пловдив е по напред.Не знам кой го определя като добър град за живеене,той не е .И капиталисти Българи,70% подобие на работодатели.
14.
Ереван
23.12.2017 12:16:39
Въпрос до Радио Ереван
Има ли вечен двигател?
Отговор:Да - Васил Левски говори !
13.
Ф
23.12.2017 10:45:19
Къде я ония лешпер Табаков да се сложи във началото на тая статия. Партиен гей.
12.
Aphex
23.12.2017 10:08:47
Хубави български курорти , които бяха забранени за българите . През “ равния социализъм”
11.
Тони Димитрова
23.12.2017 09:46:23
Какво прави града за да привлече богати капиталисти и богати фабриканти?
Къде да живеят те? Във стария рушашт се Бургас? Или във Меден Рудник?
10.
От село
23.12.2017 09:45:09
Истински силните икономически дътжави имат силно развиъо селско стопанство. Най-силната икономически държава САЩ, не е силна заради заводите си или банките. Силнае защото там има средна класа, работеща основно в сектора на селското стопанство. Ние сме на райско място. Най-добрия климат в света. Каквото и да бучнеш, става. Евреите от пустиня направиха градина, а ние от райска градина направихме пуатиня. Явно не сме народ, а мърша. Както е казал поета преди век. За какъв туризъм говорите. Туризмът е ДОПЪЛНЕНИЕ.
9.
Жоф
23.12.2017 09:42:58
Града трябва да привлече едри капиталисти и елитна класа работници и студенти.
Как ще ги привлечем? Във Лазур гетото или във гето Славейков дето всеки си гледат балкон във балкона, цимент над цимента?
8.
Кенеф на социализма
23.12.2017 09:36:25
Производството и капитализма е основата на света. Туризма е проституцията и носната кърпичка на капитализма.
7.
Ц
23.12.2017 09:35:14
Иска се повече Тръмп в България и по малко Путин.
6.
Д
23.12.2017 09:33:13
Туризма е проституция.
Това не е професия.
5.
Васил Левски говори
23.12.2017 09:31:37
Соца не може да работи във България защото ние не сме едно генетично племе ами останки от империи които не се долюбват.
Това значи че всяка жаба да си знае гьола за да си имаме уважението.
Всеки да си плаща за усилията, за училищата и за детските градини за да е ясно каква е цената на един учител и какви учители са най желани.
Образованието наредено отгоре по социалистически води до $300 лева заплати защото то не покрова най печелившите теми и познания.
Ако беше частно и от специалисти и се плащаше децата щяха да учат или майната им ще мият чинии във Франкфурт.
Няма лабаво.
Само капитализма е истински строй.
Предлагам премахване на соц училища и градини.
Убивате децата още от малки, правите ги крепостни роби.
4.
Ебах мързела
23.12.2017 09:26:12
Направете рубрики за фабрикантите на България защото без тях нямаше да има дори България.
Американците имат сума места по Флорида за туризъм които стоят празни защото хората са на работа. А при нас обратното.
3.
Хора!!!!!
23.12.2017 09:24:05
Швейцария стана богата със индустрия а туризма и беше само ей така. А ние почваме да тъжим за второстепенна индустрия без дори да имаме инфраструктура.
И със какво да идват тея хора във Бургас?
Със Юнион Ивкони без климатик и с падащи седалки ли? Със шофьори които карат по разбити пътища?
Само капитализма ще ни оправи.
Стига с тея глупави туристи.
Нито баба нито дядо са ходили на плаж ами са работили нивите за да може внуците на комунизма да окрадат и разпилеят работеното.
Няма лабаво.
Никой няма да ни даде пари Ей така.
Иска се работа и капитал.
Иска се всеки да мисли като капиталист и да си прави сметката!!!!
2.
Васил Левски говори
23.12.2017 09:20:41
С туризъм пари не се правят ами се става Африканска държава.
Само със производство и фабрики има шанс.
1.
Васил Левски говори
23.12.2017 09:19:34
С туризъм пари не се прави ами само Африкански аборигени. Само Швейцария успя и то защото имаше много по печеливши сектори като offshoring Of Investments, pharma, clock making, Nestle, индустрии и банкови дела които имаха уникален продукт и качество. Затова Швейцария е богата.
Тази статия забравя че преди 1944та ние имахме най доброто производство във Източна Европа няма тук Турция няма тук Китай няма тук Гърция.
Ние бяхме втората Германия и царя ни беше такъв. Имахме производство не туризъм.
Може би статията трябаше не да гледа лекото и малко печелившото (несъмнено природата ни е хубава, но както и навсякъде) а да пишеше за всички едни хубави печеливши фабрики и фабрикантите които ги управляваха на печалба.
Капиталистите са истината на държавата.
Хората които поемат риск и отговорност да осигурят работа са капиталистите и капитала.
Другите са роби и омразници.
Другите да мечтатели и мързеливици.
Само с труд и работа се строи държава.
Не със мързел и туризъм.
Както и да е!
Областта има средни заплати от $400.
Това е 10 пъти под заплатите на водещите държави. Това значи ние сме 10 пъти по заспали или мързеливи. Сега е момента да наваксаме с истинска работа и със говорене на истина!!!
  Добави Коментар
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес