Бургазлии да плащат и за отпадъците в останалите общини? Няма да стане
Ключови думи:
бургас, община бургас, руска бояджиева, зам.-кмет, отпадъци, братово, депо за отпадъци
- Г-жо Бояджиева, как ще коментирате появилата се информация от екоорганизации, че има изтичане на инфилтрат от депото за отпадъци в Братово след наводненията?
- Ситуацията и на двете депа за твърди битови отпадъци – Регионално депо „Братово – Запад“ и старото депо „Братово“ е напълно овладяна. По време на наводнението обилните валежи предизвикаха компрометиране на дигата на клетка 1 в Регионално депо „Братово - Запад“ и изтичане на инфилтрат в дерето след клетката. Благодарение на бързата реакция на общината и фирмите, които бяха ангажирани с овладяване на бедственото положение, изтичането на инфилтрат и отпадъци от клетката за депониране бяха ограничени в границите на депото, в последствие изчерпани и отведени за обезвреждане и депониране.
- Отстранени ли са последиците от бедствието в регионалното депо за отпадъци и има ли в момента криза със събирането и обработването на отпадъците на деветте общини, които обслужва?
- Криза за събирането и третирането на отпадъците няма. Съгласно указанията на РИОСВ и МОСВ, от 1 декември е възобновена работата както на клетката, така и на сепариращата инсталация. В режим на експлоатация на депото обаче продължават дейностите по възстановяване на инфраструктурата, защото пораженията в резултат на наводнението бяха наистина тежки. Приливната вълна засегна и съпътстващата инфраструктура, площадки, басейни, временни пътища и щетите се оценяват на милиони левове.
- Как ще се отрази създалата се ситуация върху цената на услугата и дейностите по събиране и третиране на отпадъци. Предложили сте увеличаване на размера на такса битови отпадъци.
- Както вече подчертах пълното възстановяване на инфраструктурата на депото за отпадъци ще отнеме време и значителен финансов ресурс. Разбира се, очакваме, че част от разходите по отстраняване на щетите ще бъдат поети от застраховката и операторът на депото е предприел необходимите действия за това. Трябва да се има предвид обаче, че разходите по сметоизвозване и третиране на отпадъците са непрекъснато нарастваща величина. Освен разходите за възстановяване и поддържане на инфраструктурата, непрекъснато се увеличават и разходите за отчисления, минималната работна заплата, минималният осигурителен праг. Общините, които се обслужват от Регионалното депо имат задължения и за постигане на конкретни цели за намаляване на количеството на депонираните отпадъци по Закона за управление на отпадъците, които изискват и увеличаване на капацитета за сепариране и оползотворяване на отпадъците, което е свързано с допълнително финансиране. В тази връзка предложихме и увеличение на цената на услугата за депониране и сепариране, която предоставя ОП „Чистота Еко“ и увеличаване на размера на такса битови отпадъци.
- От общото събрание на кметовете на тези осем общини стана ясно, че повечето от тях не подкрепят предложението Ви за увеличение на цената на услугата за депониране и сепариране на отпадъци. Ще се съобрази ли Община Бургас с това несъгласие?
- Предложението ни беше базирано на реалните разходи, които има депото по третирането на постъпващите от деветте общини отпадъци и стремежът да се постигне по-справедливо разпределение на тези разходи между различните общини от Регионалната система за управление на отпадъците. Напълно разбираме аргументите на останалите кметове за това, че увеличаването на цената на услугата ще доведе до увеличение на разходите в общинските бюджети, но не можем да се съгласим и с факта, че Община Бургас и бургазлии трябва да поемат голяма част от финансовата тежест по издръжката на депото.
- От думите Ви става ясно, че не искате бургазлии да плащат за качественото обслужване на отпадъците на останалите осем общини. В същото време явно трудно се постига консенсус между кметовете при решения, свързани с дейността на регионалното депо за отпадъци. Какъв е изходът от ситуацията?
- Смятам, че в никакъв случай не следва да се стига до ситуация, в която Община Бургас да дофинансира разходите по управление на отпадъците в регионалната система. Като водеща община в проекта за изграждане и експлоатация на регионалното депо за твърди битови отпадъци ние имаме определени ангажименти, които ще продължим да спазваме в съответствие със Закона и правилата на финансиращата програма. Това, което предложих вече на г-н Николов, е Община Бургас да върви към търсене и внедряване на индивидуални за общината иновативни решения за справяне с отпадъците, генерирани на наша територия, като запази размера на таксата битови отпадъци.
- Това означава ли, че такса смет за 2018 г. няма да бъде увеличавана?
- Да, оттеглям предложението си. Заради неразбирането на останалите кметове няма да е справедливо бургазлии да дофинансират разходите на другите общини за дейността на регионалното депо. Затова ние ще търсим начин да защитим правата на нашите граждани и да вземем независими от останалите кметове решения за справяне с отпадъците на територията на община Бургас.
10
Коментара по темата
10.
*********
17.12.2017 06:12:01
Коментарът беше изтрит от модераторите, тъй като съдържаше обидни квалификации към Флагман.бг или членове на редакционния екип.
9.
Платено
16.12.2017 17:47:19
Флагман, когато пускате такъв тип статийки поставяйте стикер "Платен репортаж". Предполагам, че дабе не сте се разходили до общината, а всичко сте получили предварително написано услужливо на имейла.
8.
ВИНЕТУ)еднокнижния)
16.12.2017 09:29:46
ДЪРЖАВАТА Е ЕДИН ГЛАВОЧ-ПОСТАВЕН ТАМ ОТ ЕВРОПЕЙСКИТЕ царе С ЕДИНСТВЕНАТА ЦЕЛ ДА ДЪРЖИ ЦИГАНИТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА БУЛГАРИСТАН.за това им плаща по 400лв на месец интеграциони да ходят мангалчетата на училище-разбирай да има дъртия мангал пари да отиде да некое село да изнасили и убие майка ви и баба ви . ......КРЕНВИРШ АКБАР
7.
*********
16.12.2017 07:04:56
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
6.
Ytyg
16.12.2017 00:14:28
Трябва да се вдигат данъците за да може кмета да плаща лихвите от усвоените европроекти
5.
*********
15.12.2017 19:51:48
Коментарът беше изтрит от модераторите, тъй като съдържаше обидни квалификации към Флагман.бг или членове на редакционния екип.
4.
Г-жо Бояджиева
15.12.2017 18:41:03
Само да не се провали и този проект, както стана с проекта за интегриран градски паспорт - визитка за некомпетентността на местното самоуправление.
3.
кучкар
15.12.2017 16:12:32
Вижте на запад как събират пластмасовите бутилки .Ако се рециклират намясто в магазина драстично ще намалее превоза и от там и такса смет.Докога в кварталите ще отглеждат домашни животни и ще пълнят контейнерите с изпражнения.Защо около контейнерите става сметище и еколозите не се задействат ?
2.
*********
15.12.2017 15:33:42
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
1.
mdaaa
15.12.2017 15:29:46
Аз пък искам да попитам какво прави сметище в географския център на Бургас? Като имаме предвид, че кв. Сарафово - кв.Крайморие - кв. Ветрен - кв.Долно Езерово-кв.Горно Езерово очертават границите на град Бургас, то сметището на пътя между ж.к. Меден рудник и кръговото за центъра (до новата сграда "Севан") е точно в центъра. Явно нашият град, най-добрият град за живеене, ще се прочуе и със сметище в центъра на града. А пътниците от ж.к. Меден рудник до центъра просто трябва да се радват на безплатната красива гледка от камари с боклуци.