340 000 лв. усвоени за църква, но ремонт няма (ВИДЕО)
Стотици хиляди левове усвоени за ремонт на църква. А ремонт няма. Храмът е "Свети Никола” във великотърновското село Царски извор и е паметник на културата, разрушен от земетресенията в община Стражица през 1986-а година, съобщава Нова телевизия.
Вече 20 години жителите на селото питат кога църквата ще отвори врати. И получават надежда - в пари, отпуснати по Европейска програма. Но си остават само с надеждата. Сега няма къде да запалят свещ и да се помолят. Казват, че са излъгани.
„За тези пари, които бяха отпуснати, трябваше църквата да е направена. Не може да вземат средства от държавата, а да не си свършат работата“, каза Ангел Добрев пред камерата на Нова телевизия.
Опелата се извършват на два разнебитени стола, добавя Ангел Ангелов.
Стотици хиляди левове са отпуснати за възстановяване на тяхната църква. Проектът е един от първите, които кандидатстват за европари по мярка 322. Бенефициент е църквата в лицето на отец Добрин Добрев и църковното настоятелство. Кандидатстват през 2010-а година, а през 2012-а проектът е одобрен.
Предвидените от Фонд „Земеделие" пари са близо 200 хиляди евро. Ремонтните дейности започват през 2013-а година. Две са фирмите-изпълнители в консорциум, които сключват договор с църквата. Наетите работници твърдят, че не са получили хонорарите си.
Човекът, който отговаря за храма, е отец Добрин. По телефона той се опита да убеди репортерът Тина Ивайлова, че няма смисъл да се разхожда дотам.
"Няма смисъл да идвате, защото фондът е разплатил. Ние сме направили ремонт спрямо това. Повече не можем да направим. Нали разбирате, че 200 хиляди лева за един храм, който е 200 квадрата, няма как да стане. На нас ни трябват почти още толкова да го завършим", заяви отецът.
Става ясно, че отпуснатата сума е 340 000 лева, а не 200 000 лева.
Попът посрещна екипът на Нова телевизия с крясъци. „Скрийте камерата! Вие малоумни ли сте? Да ме вкараш в затвора ли искаш, изрод!? Микрофонът в колата!“, заяви той.
„По-добре да снима камерата, че може да ми направите нещо“, отговори Тина Ивайлова.
На малоумник ли ви приличам, попита той.
Отец Добрин твърди, че е само посредник в цялата процедура, която би трябвало да започва по негова и на църковното настоятелство инициатива. Оказва се обаче, че някои от църковните настоятели изобщо не знаят, че са отпуснати пари за ремонт на храма и са подписали договор.
В проекта, одобрен от Фонд "Земеделие", са заложени и платени десетки строителни дейности. Но работниците, които работят възстановяването на храма, твърдят друго.
А от фонда казват, че по документи всичко е извършено. Има и констативни актове от строителния надзор на място. И въпреки, че е сезиран от Нова телевизия, фондът не може да вземе отношение, защото е изтекъл периодът на мониторинг, който е 5 години след подписване на договора. ОЛАФ също няма как да се намеси. Този период според Фонд „Земеделие” е изтекъл февруари месец тази година. Дали е съвпадение, но в същия месец изпълнителят на проекта Златко Николов Златков прехвърля фирмата си "Стройкомерс 86" на друг човек.
И все пак някакви гаранции съществуват. В договора на фирмата-изпълнител с църквата ясно е посочено, че гаранционният период обхваща 5 години след датата на експлоатация, т.е., до 2019 г. Само че фирмата вече е прехвърлена. Сега на ход са компетентните органи.
А хората от село Царски Извор се надяват, ако не за тази Коледа, за следващата да има къде да запалят свещ и да се помолят за здравето на близките си.