ГЕРБ се отрече от общинския си съветник, арестуван за каналдийство
Така председателят на общинската структура на ГЕРБ – Свиленград, Иван Андреев посрещна новината за задържането на бившия градоначалник д-р Христо Минков. В грандиозна акция на ГДБОП той и синът му Благовест бяха задържани заедно с още 8 души за каналджийство.
Хирургът бе кмет на Свиленград в мандата 1999-2003 година. След напускането на поста си д-р Христо Минков се захваща с частен бизнес, придобивайки от сина си акции във фирмата "Волф - Милениум" ООД. Дружеството успява да спечели поръчка за почистване на боклука в Свиленград. Съдружник в нея е и бизнесменът Йовчо Кьосев, сочен за близък до боклукчийския бос Румен Гайтански-Вълка. Връзката между Вълка и Кьосев подклажда слуховете в Свиленград, че именно Гайтански стои зад договора с почистването, но използвайки свои довереници. Според публикации в близкото минало фирми на Кьосев са свързани с обръча около "ВАИ Холдинг".
Към момента д-р Минков е без повдигнато обвинение, като само е бил разпитан, а след това освободен, съобщават негови приближени. Твърди се, че именно синът му Благовест е сочен за тартор на бандата и е оставен за 72 часа в ареста от спецпрокурорите. Те се заканиха да поискат постоянен арест за хората с повдигнати обвинения.
По думите на председателя на общинската структура на ГЕРБ в Свиленград Иван Андреев според градската клюка по-скоро синът му е замесен в каналджийство.
"Каквото и да е вярното, всеки трябва да си понесе последствията", каза още председателят на общинската структура на ГЕРБ.
Операцията срещу каналджиите е проведена след неколкомесечна разработка, при която са използвани специални разузнавателни средства. Обвинения са повдигнати само на четирима от десетте първоначално задържани.
Групата е действала от началото на 2017 г. на територията на Свиленград. В хода на разследването е установено, че на 27 юли 2017 г. четиримата, които са с повдигнати обвинения, заедно с още едно лице са организирали и превели чужди граждани през границата на страната ни с Турция. Те са нямали разрешение на надлежните органи на властта и са използвали тайни канали, а не легалните пунктове за преминаване на границите ни. Каналите са минавали през землището на с. Труд. Оттам били вкарани в страната 44 иракски граждани, 14 от които ненавършили 16-годишна възраст.
На един от задържаните е наложена мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 5000 лв. Друг е оставен под стража от Районен съд - Пловдив, още докато разследването е ръководено от Районна прокуратура - Пловдив.
Третият съучастник е с мярка за неотклонение гаранция от 2000 лв., също наложена от Районен съд - Пловдив. Добави Коментар