Иво Прокопиев закрил офшорки в Кипър на пожар
От официалните данни става ясно, че дружествата - "Lompoc investment limited", "Stallberg investments limited" и "Hanford consultancy limited" са закрити на 18-и януари 2017 година, точно 2 дни след като КОНПИ стартира проверката на имането му, довела до запора на близо 200 млн. лв., дошли от незаконната дейност на олигарха.
Във вторник председателят на КОНПИ Пламен Георгиев обяви на пресконференция, че Прокопиев е започнал да закрива чуждестранните фирми, щом разбрал, че ще бъде проверяван за незаконни доходи. Проверката на Агенция "Монитор" показа, че дружествата съвсем не са случайни и Прокопиев има сериозно основание да се тревожи връзките му с тези дружества да лъснат в публичното пространство, тъй като фирмите са замесени в сериозни скандали.
Въпросните кипърски офшорки изиграха ключова роля в схемите на Прокопиев за "приватизиране" на парите за втора пенсия на над 1,2 млн. българи и за ужилване на държавната хазна чрез сделката с акциите на "Каолин". Както разкрихме още преди години, разградският олигарх е финансирал изграждането на няколко фотоволтаични централи с емитирането на облигационни заеми, изкупени на 100% от доброволните, професионалните и универсалните пенсионни фондове на "Алианц" и "Доверие".
Основен играч в схемата е свързаната с него компания "Пи Ви инвестмънтс" ЕАД, чиято "майка" е кипърска офшорка, закупила през 2011 г. фотоволтаик от друго регистрирано на данъчния рай дружество - "Ломпок инвестмънт лимитид". "Ломпок" впрочем доскоро беше и собственик на "Вилно селище Аклади" - друг бушон в схемите на енергийния олигарх, но в различен сектор – строителния. "Ханфорд консълтанси лимитид" пък до 2010 г. бе собственик на "Грийн ейкърс", през което Прокопиев държеше миноритарен дял от ПОК "Доверие".
Ключова роля в сделката по продажбата на миноритарен дял от "Каолин" изигра третата кипърска офшорка, чието закриване Прокопиев е поискал буквално дни след старта на проверката на КОНПИ - "Столбърг инвестмънт лимитид". Преди няколко години избухна скандал, че на 27 май 2013 г., на извънборсовия сегмент на БФБ са разиграни 6,6% от акциите на "Каолин"АД, като "Алфа финанс холдинг" първо откупува близо 3,5 милиона акции на дружеството на цена от 1,73 лева всяка, след което – няколко часа по-късно, препродава на по-ниска цена 2 милиона от тях на две кипърски компании, намиращи се на един и същи адрес в Никозия. Едната е "Столбърг", другата - "Уиклеф". Любопитното е, че офшорките ги придобиват на цена от 1,45 лева, но още в рамките на същия ден ги препродават на немската "Кварцверке" при тарифа от 4 лева всяка. Само от тази трансакция към Кипър потичат 5 млн. лева, а тъй като "Столбърг" продава още 400 000 акции от "Каолин", сумата набъбва с още 1,5 млн. лева и става общо 6,5 млн. лева. Това е печалба, която вместо в "Алфа", отива в кипърските офшорки. А дължимият данък от 10% не отива в българската хазна.
Цялата схема се разиграва само 4 дни преди "Алфа финанс холдинг" окончателно да продаде мажоритарния си пакет в "Каолин" на "Кварцверке".
1
Коментара по темата
1.
мнооо си тъп Гоше
14.12.2017 16:57:18
До колкото разбрах,човек си разиграл схеми със собствени акции,със собствени пари ,през собствени офшорни фирми. Закона не забранява притежаването на офшорни фирми. Няма мажоритарна собственост в споменатите пенсионни дружества. Те си имат бордове,които ги управляват така че решението за покупки на акции си е тяхно и независимо. Не виждам какъв проблема...? Т.е. виждам го. Единствените медии,които пишат за офшорките на Пеевски и неговите комбинации са подложени на тотален тормоз от страна на държавата. Пишете нещо и за младия и успял Меринджейн, Монитор...Ама как да стане,като той ви налива кинтите. Гладни кучета...