Запорирали вилата на Прокопиев в Созопол заради приватизацията на Каолин
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) обяви, че е поискала запор на имущество на издателя на „Дневник“ и „Капитал“ Иво Прокопиев и жена му Галя Прокопиева, тъй като сделката, в която той е участвал – приватизацията на „Каолин“ АД, е била незаконна.
Това стана ясно от думите на председателя на комисията Пламен Димитров.
Приватизацията на компанията за добив и преработка на индустриални минерали "Каолин" е станала в далечната 1999 година, тоест тя не може да бъде разследвана, тъй като е с изтекла давност. След продажбата й обаче на немско дружество са минали по-малко от 10 г.
В правомощията на КОНПИ е да разследва незаконно придобито имущество, но в историята на комисията сигурно се случва за първи път да разследва приватизационна сделка, за да докаже придобиване на имущество. „Ние не разследваме престъпления, това е гражданска конфискация“, каза в своя защита директорът защо КОНПИ разследва стара приватизационна сделка.
Запорът и бъдещият иск срещу Прокопиев и дружествата му са за над 199 млн. лв. От тях най-голяма част са 150-те млн., получените от продажбата на „Каолин“ АД на германския му собственик през 2012 г. Открити били и разминавания между приходите и разходите на Иво Прокопиев в размер на 14 млн.лв.
Според КОНПИ обаче самото придобиване на "Каолин" е било незаконно, тъй като са открити множество нарушения в приватизационната процедура.
На брифинга стана ясно, че произходът на средствата на Иво Прокопиев и дружествата е ясен, но не е законен.
„Когато обикалях затворите, 90% от затворниците твърдяха, че са невинни“, беше дори краен шефът на КОНПИ. Той се оплака от безпрецедентен натиск върху комисията, докато разследва имущество на семейство Прокопиеви и теч на класифицирана информация.
Къщата
Окръжният съд в Бургас е запорирал вилата на Иво Прокопиев в Созопол, местност Буджака.
Мотивите за запора за именно разликата на тези 14 млн.лв., а от там и искането на КОНПИ да запорира морския имот на бизнесмена.
В къщата на Прокопиев има и два басейна.
Медиите
Шефът на КОНПИ Пламен Димитров отрече да е оказван наиск върху медиите на Прокопиев.
„Запорът пречи на продажбата на акциите, но не и на работата на медиите“, каза шефът на КОНПИ.
КОНПИ запорира имота в Созопол, три компании, на които Иво Прокопиев е собственик, и фондация "Граждански медии".
Отговор
Бизнесменът Иво Прокопиев даде пресконференция веднага след КОНПИ и обясни: „Това е пример как държавна институция се използва като репресия, бухалка“.
Той обясни как действа машината: Повдигнато фиктивно обвинение от прокуратурата (в случая за делото ЕВН, където той казал само една реплика, която по-късно станала причина министърът Симеон Дянков да продаде дружествата), после запор от КОНПИ и от там-нататък се оправяйте.
А целта му по думите е да се подчини редакционната позиция на две от малкото останали независими медии - Капитал и Дневник.
Именно затова той определи гражданската конфискация като опасен инструмент.
Прокопиев изтъкна още, че сделката с Каолин е законна – има дела на 3 инстанции, влязла в сила присъда от 2004 г.
5
Коментара по темата
5.
Ротшилд
12.12.2017 21:14:11
Чак да не повярва човек, че продажните ни власти и институции са се заръбали с един от най-доверените хора, ако не е и най-доверения човек на Сорос в България - Иво Прокопиев? Интерестно как ли ще продължи разследването?
4.
божо гувядото
12.12.2017 16:28:30
И хотелчето ще му вземем...
3.
Лапамногоевракис
12.12.2017 16:08:42
Aма хотела на Халкидики трудно щи му го вземат
2.
gradski
12.12.2017 16:07:01
КОНПИ от кога разследва? Пък и приватизационни сделки. То ясно, че само милиционери вътре... ама все пак..
1.
Поню с бавареца
12.12.2017 15:43:48
ква вила бе братче то цяла прогимназия....