Нено Димов: Съдът бави въвеждане на системата за ранно предупреждение, а тя спаси Бургас при потопа (ВИДЕО)
Има разработени проекти за въвеждане на системата за ранно предупреждение при наводнение, но заради обжалване в съда, те не могат да бъдат реализирани. Това каза в „Денят започва“ по БНТ министърът на околната среда и водите Нено Димов.
„Още преди година стартира проект, който мина по Закона за обществените поръчки. Пилотната част бе за река Искър. Мина повече от година и Административният съд ни го върна с редица забележки. Обжалването е проблем, който много често спира животоспасяващи дейности. Видяхме, че в Бургас системата задейства и голям, реален проблем нямаше, а в съседните общини имаше смъртни случаи“, изтъкна екоминистърът.
Той говори и за възможността да има втори лифт в Банско. Всички министри, които присъстваха на общественото обсъждане заявиха, че това е перспективата. От екологична гледна точка е много по-чисто да имаме електронно придвижване, отколкото с коли, заяви Димов.
Той уточни, че процесът е дълъг. Министърът увери още, че чистота на въздухът е наш национален приоритет и ще бъде сред основните теми по време на европредседателството ни. По думите му има съгласие за въвеждането на стандарти за битово отопление (твърди горива) и се надяват въвеждането да стане от следващия отоплителен сезон, но е труден въпросът за контрола. Идея е да се въведат по-рано еко стандартите за отоплителните тела като целта е 2020 година.
„Имаме две страни с различни мнения. Предполагам, че протестът, които готвят зелените организации, е, защото те категорично не желаят развитието на ски спорта в България за разлика от тези, които ще протестират в Банско. Нормално е да има различни гледни точки, демокрацията е за това, това е един от инструментите, по които човек може да се опитва да прокара това желание“, заяви министърът.
„Концесията е правена по закон от 2001 година. Той е много несъвършен. Това е първата такава концесия. Тя самата също има много сериозни неточности,които водят до конфликта в момента. Важни са изчистванията на тези неточности. Външната граница няма да се разширява. Остава непроменена. Вътрешно, каквото и да се иска да се направи, не може, защото то е просто инвестиционно намерение. Към днешна дата такива няма. Ако има, то трябва да мине през ОВОС, който да реши дали да ги разреши или не“, каза още Нено Димов.